יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הזהיר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים מיוחדת מהשלכות משבר הקורונה על המגזר העסקי: "חברות ענק על סף קריסה, אנחנו על סף יום כיפור של הכלכלה הישראלית". במקביל, תחנת הרכבת בנתב"ג תיסגר החל ממחר לבאי הטיסות הנכנסות לישראל. הנסיעה תותר רק לעובדי נמל התעופה וצוותי האוויר, וכן לנוסעי טיסות הפנים הנוחתים בטרמינל 1. כמו כן, בגלל הקורונה - צה"ל החליט על גיוס מילואים נקודתי בצו התראה חריג. מסתמן: ייאסרו ביקורי משפחה ומכרים בבתי אבות ממשלתיים‎.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד קיים מסיבת עיתונים מיוחדת בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והזהיר מהשלכותיו הכלכיות על המגזר העסקי. "אנחנו כבר חודש בתוך משבר הקורונה", אמר. "המשק הישראלי נמצא במגה-אירוע, הוא מדמם. חברות ענק עומדות על סף קריסה. החלו כבר פיטורי עובדים והוצאת אלפי עובדים לחל"ת - דבר שפוגע ויפגע בעשרות אלפי עובדים ומשפחות בישראל.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד  (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד | צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

בר-דוד קרא לראש הממשלה ולשרים: "אם הממשלה לא תתעורר ורה"מ לא יתחיל לנהל את האירוע ולעבוד בשילוב ידיים עם ההסתדרות והמעסיקים, אנחנו על סף יום כיפור של הכלכלה הישראלית. זהו אירוע מתגלגל. אני חרד לגורל המשק והחברה הישראלית". 

בר-דוד הוסיף: "מערכת הבריאות החליטה על צעדי חירום שמטלטלים את החיים של כולנו, ובצדק. אבל במקביל המערכת הכלכלית אינה מתפקדת, אלא חיה את המשבר של אתמול. שולחת אותנו לעוד ועוד דיונים, ואיננה נוקטת בצעדים. אנחנו צריכים היום מנהיגות כלכלית שתכניס את היד לכיס ותתחיל להעביר כספים, ויש כספים למדינה. יש לנו כלכלה חזקה, צריך מענקים לעסקים שעומדים בפני קריסה. כולנו פה בסירה אחת. יש לנו כלכלה אחת ומדינה אחת. המשק הישראלי זקוק בעת הזאת למנהיגות, החלטות מהירות, הזרמת כספים לעצירת הדימום.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד במסיבת עיתונאים מיוחדת
ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ

"אם ראש הממשלה", הזהיר בר-דוד, "לא ימנה גורם אחד שיתכלל את האירוע אנחנו נמשיך לצלול. אנחנו באירוע מתגלגל, המשק לא יכול להחזיק יותר מ-48 שעות כפי שהדברים כיום. טיסות נסגרות, והמצב הזה מכניס כלכלות וענפים שלמים למגננה ולדימום. רף החששות בציבור הוא גבוה ולחוץ גם כך. יש עלי לחץ כבד לעשות מהלכים כדי שיביאו את הממשלה לקבל החלטות".

"אבל זה הזמן לשלב ידיים ולנסות להוציא את העגלה מהבוץ", המשיך. "אני חושב שרה"מ מבין את המצוקה, המסרים שהעברתי לו בימים האחרונים מובנים, ואני מחכה שהוא יתחיל לנהל את האירוע ויזרים כספים לענפים הקורסים. יש לנו בעיה קשה כרגע בענף התעופה והתיירות, והם זקוקים לעזרה ממשלתית מיידית. לא קרן הלוואות אלא מענקים".

נתניהו וליצמן בהערכת מצב על הקורונה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
"הגיע הזמן לזעזע את המדינה" | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

עוד אמר יו"ר ההסתדרות: "במידה והמשבר יתפוס אותנו בריאותית בהמשך של תחלואה וסגר נוסף, נצטרך לשבת ולראות איך מקדמים גם את המשבר הנוסף הזה, ואיך עובדים מהבית ומייצרים פתרונות למשק שעובד בתוך מגיפה גדולה. אדוני רה"מ, בראש ובראשונה חייבים להציל את אל על ואת ארקיע וישראייר, עולם התיירות ובתי המלון לעבור את המשבר הזה על מנת שכולנו נוכל אחרי המשבר לחזור לכלכלה הטובה והבריאה של המדינה, ביחד המדינה, המעסיקים והעובדים".

נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, עו"ד רועי כהן, תקף את התנהלות הממשלה: "ישראל היא מדינה אחת לשני עמים - לשכירים שיושבים בבידוד עם שכר מובטח ולעצמאים שיושבים בבידוד וצריכים להילחם את קרב ההישרדות שלהם ומאלצים אותם לבחור בין בריאות הציבור לבין אוכל לילדים שלהם. ממשלת ישראל - קיבלתם החלטות אמיצות, תקבלו אחריות. הממשלה עושה רק רעש, אנשים מחכים להחלטות אמיצות עבורם".

קורונה בנתב"ג (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
תחנת הרכבת בנתב"ג תיסגר | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

עו"ד כהן קרא לשיבוש השבעת הכנסת: "אני קורא להסתדרות יחד עם המגזר העסקי לשבש ולחסום את השבעת הכנסת עד שיינתן מענה אמיתי למגזר העסקי ולמשק. הכנסת והממשלה מנותקים מהעם, הגיע הזמן לעשות מעשה שיזעזע את המדינה. מספיק עם ההפקרות, קחו אחריות, תקימו ממשלה ותנהלו את המדינה. היו שיטפונות - שילמנו את המחיר, היו שרפות - שילמנו את המחיר, הייתה מלחמה - שילמנו את המחיר. די, מספיק. ציבור של חצי מיליון איש כבר לא יכול יותר".

ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ, הוסיף: "אני קורא לביבי וגנץ להפסיק את הגנון ולהקים ממשלת חירום כלכלית - דרוש לנו סופר טנקר כלכלי".

תחנת הרכבת בנתב"ג תיסגר לבאי הטיסות הנכנסות‎

בתוך כך, הנהלת רכבת ישראל הודיעה היום כי תחנת נתב"ג תיסגר החל ממחר לבאי הטיסות הנכנסות לישראל. הנסיעה מתחנת נתב"ג תותר רק לעובדי נמל התעופה וצוותי האוויר שיזוהו באמצעות תג עובד. על מנת להמשיך ולאפשר לנוסעי טיסות הפנים להשתמש בשירותי הרכבת, ידרשו הנוסעים להציג כרטיסי טיסה. צוותי הביטחון של הרכבת יוודאו שרק מי שנסיעתו מותרת יעלה לרכבת.

קורונה בישראל (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
קורונה בישראל | צילום: פיטוסי , פלאש 90

לאחר בחינת הנושא הוחלט לבצע שינויים, כך שתחנת הרכבת תמשיך לפעול אולם הנסיעה תיאסר רק על מי שנחתו בארץ ונדרשים בבידוד. נוסעי טיסות הפנים הנוחתים בטרמינל 1 יוכלו להמשיך ולהשתמש בשירותי הרכבת כרגיל.

על פי החלטת גורמי המקצוע נקבע כי תתאפשר נסיעה ברכבת מתחנת נתב"ג רק לעובדי נמל התעופה וצוותי האוויר והקרקע ובהם נציגי החברות הזרות, שיזוהו באמצעות הצגת תג עובד. בנוסף תתאפשר נסיעה ברכבת לנוסעי טיסות הפנים בלבד. זיהויים יתאפשר באמצעות כרטיסי הטיסה שבידיהם. הצגת כרטיס הטיסה היא תנאי הכרחי לעלייה לרכבת, הבהירו במשרד התחבורה, ובלעדי הכרטיס לא תתאפשר נסיעה ברכבת.

תרגיל מוסק של גדוד רם פיקוד העורף (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
גיוס מילואים לפיקוד העורף | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

צוותי הביטחון של הרכבת יהיו אחראים על אכיפת הנהלים החדשים, שייכנסו לתוקף החל ממחר. במשרד התחבורה, ברשות הארצית לתחבורה ציבורית וברכבת ישראל קראו לציבור להישמע להוראות הפקחים, וממי שנדרש להיות בבידוד שלא לבצע נסיעות בתחבורה הציבורית, על מנת שלא לסכן את כלל הציבור.

גם משרד הרווחה הצטרף להנחיות למניעת התפשטות הנגיף ולא יאפשר כניסת בני משפחה ומכרים לבתי אבות ממשלתיים. רק בעלי תפקידים חיוניים יורשו להיכנס. ביקורי משפחות יוכלו להתקיים רק מחוץ לבתי האבות.

בנוסף, כלל המסגרות החוץ-ביתיות שבפיקוח המשרד הונחו להכין מתחמי בידוד בשטחי המסגרת המיועדים לדיירים חסרי עורף משפחתי.  המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות התבקשו להכין רשימה של מבודדים שפנו לקבל סיוע. בנוסף, המשרד הקפיא קבלת מתנדבים מחו"ל למסגרות הרווחה. 

במקביל, בהתאם להערכת המצב המתמשכת בעקבות התפשטות הנגיף, בצה"ל הוחלט על גיוס מילואים נקודתי בצו התראה חריג של כ-70 משרתי מילואים להכנת תוכנית הסברה עתידית של פיקוד העורף. בנוסף, כ-100 משרתי מילואים גויסו בימים האחרונים לצורך תגבור כוחות מגן דוד אדום.