יו"ר הרשות הפלסטינית נאם היום (שבת) בקהיר בכנס מנהיגי הליגה הערבית ותקף בחריפות את תוכנית השלום של נשיא ארה"ב. בנוסף, תקף אבו מאזן את נתניהו והצהיר על ניתוק הקשרים הביטחוניים עם ישראל, כפי שדיווחה לראשונה השבוע דנה ויס במהדורה במרכזית. "בתקופת כהונתו לא יהיה שלום. ננתק את קשרינו, כולל יחסי ביטחון, עם ישראל בעקבות נטישת ההסכמים". לאחר נאומו של אבו מאזן - שרי החוץ של הליגה הערבית דחו פה אחד את התוכנית. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"נתניהו לא מאמין בשלום והוא לא רוצה שלום ולא יהיה שלום בתקופתו", אמר אבו מאזן. "אנחנו מההתחלה סרבנו לעסקה הזו ולא רצינו אותה כי היא רק לטובת ישראל. אני מסרב לעסקה מכיוון שהיא מציבה את ירושלים בריבונות ישראלית. לא ארשם בהיסטוריה שלי ושל ארצי כזה שמכר את ירושלים".

יו"ר הרשות התייחס גם לשיח שנשמע בישראל בנוגע לחילופי שטחים ועל העברת ערבים אזרחי ישראל למדינה הפלסטינית העתידית. "הם רוצים לתת לנו את המשולש כי הם רוצים להיפטר מהם", אמר. אבו מאזן פנה לנציגי הליגה הערבית ואמר: "אנחנו לא רוצים שתעמדו נגד ארה"ב. אך אנחנו רוצים מהעולם שיתמוך בנו ובעם הפלסטיני".

"האמריקנים רוצים שנחלק את אל אקצא, נוותר על זכות השיבה ושנוותר על נשק", הוסיף. "הם רוצים להכיר רק במדינה יהודית. הם רוצים שאבו דיס תהיה בירת פלסטין, שזה כפר קטן ליד ירושלים אבל לא ירושלים עצמה". בהמשך אמר מחמוד עבאס כי בכוונתו להציג תוכנית מדינית משלו בפגישתו עם מלך ירדן.

מחמוד עבאס משתתף בפגישת חירום של הליגה הערבית
מחמוד עבאס משתתף "בפגישת החירום" בקהיר | צילום: רויטרס

לנציגי הליגה הערבית הוגש תצהיר בו הפלסטינים דורשים דחייה בוטה של תוכנית טראמפ על ידי שרי החוץ של הליגה הערבית. "אשרו תמיכה מלאה במאבקו הצודק של העם הפלסטיני ובהנהגתו", נכתב לשרי החוץ. "ישראל תישא באחריות מלאה אם תבצע מהלכים חד צדדיים. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להתערב אם ישראל תבצע צעדים אלו, הנוגדים את החוק הבינלאומי, בשטח".

בתום הכנס הודיעה הועדה כי היא מאשרת מחדש "את אופיה הערבי של ירושלים המזרחית הכבושה כבירה של מדינת פלסטין ומאשרת מחדש את זכותה של מדינת פלסטין לממש ריבונות על כל שטחה הכבוש מאז 1967". כמו כן, הודיעה הליגה על דחיית עסקת השלום של טראמפ בנימוק כי "אינה עומדת ברמת המינימום של שאיפותיהם וזכויותיהם של העם הפלסטיני".

היום התקיימה הפגנה המרכזית נגד התוכנית בבאקה אל-גרביה. במחאה השתתפו חברי כנסת מהרשימה המשותפת והונפו דגלי פלסטין. חבר הכנסת ויו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר לעמליה דואק: "אם גנץ תומך בתכנית טראמפ - לא נתמוך בו".

הפגנה בבאקה אלגרביה נגד תוכנית טראמפ
הפגנה בבאקה אלגרביה נגד תוכנית טראמפ

הפגנות ערביי ישראל שהחלו אתמול ביישובים ברחבי הארץ מגיעות נגד התוכנית של טראמפ ומצטרפות להפגנות שמתקיימות בעולם הערבי. ח"כ ד"ר יוסף ג'ברין מהרשימה המשותפת אמר אתמול בריאיון שהעניק לפוראת נסאר, כי אם גנץ יתמוך בעסקת המאה הרשימה המשותפת לא תמליץ עליו לראשות הממשלה.

הפגנה נגד תוכנית טראמפ בבאקה אלגרביה
הפגנה נגד תוכנית טראמפ בבאקה אלגרביה

"לא ייתכן שהרשימה המשותפת תמליץ על גנץ לנוכח הפרויקט שקוראים לו "עסקת המאה" אשר בפועל מתעלמת מהזכויות שמגיעות לפלסטינים על פי החוק", אמר ג'ברין. "שמענו את יאיר לפיד אומר לנו שהוא לא תומך בהעברת כפרים ערבים ישראלים למדינה פלסטינית עתידית. אבל עד עכשיו לא שמענו את גנץ מדבר על הנושא הזה וזוהי כמובן ביקורת ישירה כלפיו".

ח
ח"כים מהרשימה המשותפת בהפגנה נגד תוכנית טראמפ

יממה אחרי שהנשיא טראמפ חשף את תוכניתו החלו להישמע קולות מתנגדים רבים בעולם הערבי. התקיימו הפגנות והלוכות בירדן, לבנון ועוד מספר מדינות. בנוסף האזרחים הפלסטינים בעזה ובגדה המערבית הביעו את התנגדותם למהלך.