ראש הממשלה נתניהו הודיע הערב (חמישי) על סגירת כלל בתי הספר והאוניברסיטאות בישראל בשל החשש מהתפשטות הקורונה. נתניהו הבהיר כי ההודעה לא חלה על פנימיות, נוער בסיכון וגני ילדים. עם זאת, בניגוד למצופה, ההחלטה כן תחול על כיתות א' עד ג', למעט פתרונות מיוחדים שימצאו לצוותים הרפואיים. נתניהו התייחס גם למצב הפוליטי וקרא להקים ממשלת אחדות לאומית "עוד הערב" - והזמין את גנץ לפגישה עוד הערב. גנץ ואנשיו נמצאים בהתייעצויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

נתניהו אמר: "אנחנו בעיצומו של אירוע עולמי ואירוע לאומי שלא היה כדוגמתו בכל שנות קיומה של המדינה. בשלב הזה אין חיסון לנגיף, והצפי הוא שאם יימצא כזה זה ייקח זמן רב. זה לא עניין של ימים או שבועות והלוואי שיכולתי להגיד זה עניין של חודשים".

"היעד העליון הוא להאט ככל האפשר את קצב ההדבקה. כך נוכל לקבל זמן יקר, לטפל בחולים שחלו באופן כזה שמערכת הבריאות לא תקרוס, ולהרוויח זמן יקר כדי לנסות למצוא חיסון לנגיף בעזרת מיטב המוחות בארץ ובחו"ל", אמר. "אנחנו באירוע מתגלגל שאף אחד לא מכיר אותו, וכולם מסתדרים תוך כדי תנועה. תימנעו מהתקהלויות בכלל. אנחנו משקיעים משאבים עצומים כדי להגדיל את קצב הבדיקות שלנו, אנחנו רוצים לשפר את עצמנו עוד יותר".

בנימין נתניהו הצהרת קורונה
נתניהו בהצהרה, אמש | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

נתניהו הוסיף והתייחס לצעדים שישראל נוקטת החל מהערב כלפי מערכת החינוך. "אנחנו עושים זאת בשיקול דעת. ההחלטה לא נוגעת לחינוך המיוחד, פנימיות, נוער בסיכון, פעוטונים וגני ילדים", אמר. "אין פתרון ל-100% מהאוכלוסיה".

נתניהו התייחס גם לתחומים נוספים בהם צפויים צעדים כחלק מהמאבק בקורונה: "מבינים שנידרש לטפל בתחבורה הציבורית, בתי סוהר וכל מקום שעלול להיות מוקד להתפשטות הנגיף. נפתח גם עמדות בידוק חדשניות".

נתניהו על הכאוס הפוליטי: "יש להקים ממשלת חירום לאומית"

נתניהו פנה ליריביו הפוליטיים ואמר: "לפני 52 שנים, ערב מלחמת ששת הימים, קמה בישראל ממשלת חירום לאומית. אני קורא להקים ממשלה דומה עכשיו. ממשלת חירום לאומית, בלי שום היסוס ובלי שום דחיות. זו תהיה ממשלת חירום לתקופה מוגבלת, יחד נילחם להציל את חייהם של רבבות אזרחים".

ראש הממשלה הוסיף: "אני מבקש להביע הערכה לאנשים מהצד השני של המתרס הפוליטי. הם מבינים שאנחנו בשעת חירום. חייבים לשים את הפוליטיקה בצד ולעשות מה שצריך. מה שנדרש זאת אחריות לאומית ואישית והיא גוברת על כל שיקול אחר. נטפל במשבר בכוחות משותפים. אחר כך נוכל לחזור לנקודה שהיינו בה".