פרובוקציה לרגל יום השנה לייסוד ארגון הפת"ח: תושבי ירושלים הופתעו הבוקר (רביעי) למראה דגל אש"ף ענק שנתלה על חומות העיר העתיקה בירושלים, סמוך לשער שכם. על הדגל הודפסו תמונותיהם של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וקודמו בתפקיד, מייסד הפת"ח יאסר ערפאת. שוטרים שהגיעו למקום הסירו את הדגל ופתחו בסריקות באזור בחיפוש אחר מפרי סדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מרגע היוודע העניין המשטרה פעלה להסרת הדגל, לסריקות באזור ולחיפוש אחר מפרי הסדר", נמסר מהמשטרה. ראש העיר ירושלים, משה ליאון, אמר בתגובה: "הריבונות היחידה בירושלים היא הריבונות הישראלית. לא אתן לאף ארגון לנסות לדרוס רגל בעיר. נעמוד איתנים מול כל מי שינסה לערער על ריבונותה של ישראל בירושלים".

עוד הוסיף ליאון: "מיד עם תליית הדגל זיהו עובדי הפיקוח העירוני את המפגע ובשיתוף פעולה מהיר מול משטרת ישראל הדגל הוסר לאלתר". מנגד, יו"ר האופוזיציה בעירייה, עופר ברקוביץ, תקף את ליאון ומסר: "זו עוד הוכחה שעיריית ירושלים לא עושה מספיק למימוש הריבונות הישראלית במזרח העיר. כשלא פועלים למימוש הריבונות בעיסאוויה, למתן שירותים ואכיפת החוק - מקבלים דגלי אשף בשער שכם. זהו דגל אדום לעיריית ירושלים ומדינת ישראל".

בשבוע האחרון התרבו הפעולות הלאומניות של צעירים במזרח ירושלים באזור הר הבית והעיר העתיקה לרגל יום ייסוד הפת"ח, שהוקם לפני 55 שנים: הפעולות נועדו לחזק את הנראטיב הפלסטיני ואת האחיזה הפלסטינית בירושלים.

דגל אש
דגל אש"ף על חומות העיר העתיקה בירושלים | צילום: מאור צמח, לך ירושלים

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" דווח כי מספר דגלים וכרזות שונות של פת"ח הוסרו במספר שכונות בירושלים, כחלק מהמאבק של משטרת ישראל בחגיגות של הארגון. לפי הדיווח, כרזות של פת"ח הוסרו על ידי המשטרה בסילוואן, א-טור ועיסאוויה.

"ישראל לא מאפשרת שום פעילות פוליטית פלסטינית בחלק הכבוש של העיר, למרות ההסכמים החתומים שמאפשרים זאת", נכתב בדיווח. עוד פורסם כי כוחות הביטחון עצרו את מזכיר הפת"ח בירושלים, שאדי מטור, שעות לאחר שפשטו על ביתו בשכונת ואדי ג'וז. מקורות במזרח העיר טענו כי המעצר הוא חלק מהמאמץ "למנוע כל פעולה שתציין 55 שנים לארגון".

פעיל פת"ח נוסף, יאסר דרוויש, נעצר גם הוא הבוקר ופעיל שלישי זומן לחקירה בתחנת המשטרה. לפי הדיווח, ישראל מנסה "להזהיר את אנשי הפת"ח מכל פעילות שתזכיר את יום השנה להקמת הארגון".

מאור צמח, יו"ר ארגון 'לך מרושלים', אמר בתגובה: "פעילי הפתח בירושלים מנסים בכל דרך לפגוע בריבונות ישראל - ברור לנו שמשטרת ירושלים וממשלת ישראל חיביים לפעול בכל הכח באותם גורמים טרור ,ולחזק את ריבונות ישראל אל מול אותם גורמי טרור".