בעקבות הבהלה מהתפשטות נגיף הקורונה, משרד החוץ הודיע היום (שישי) כי הוא ממליץ לאזרחי ישראל שלא לנסוע לסין וקורא למי שכבר נמצא שם לשקול לעזוב בהקדם. עוד נמסר כי על אף ביטול הטיסות הישירות בין סין לישראל, עדיין קיימת אפשרות לעזוב את סין דרך אירופה או יעדים מסוימים באסיה ולהגיע לארץ. "זה לא נעים אבל כרגע אני לא מתכוון לעזוב", סיפר אחד מהם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות התפשטות הנגיף הקטלני ואזהרת המסע למדינה, לא כל הישראלים מתכוונים לעזוב. אחד הישראלים שגרים בעיר בדרום המדינה סיפר לחדשות 12 כי למרות השהייה הממושכת בבית, הדרך אל מחוץ למדינה מסוכנת יותר: "אנחנו כבר כמה ימים בבית וזה לא נעים כל כך אבל בשביל לחזור לישראל אנחנו צריכים להיחשף להרבה מאוד אנשים בשדה התעופה ובמטוס הסגור".

התפרצות, מחלה, מסתורית, סין (צילום: רויטרס)
התפרצות המחלה המסתורית בסין | צילום: רויטרס

"כמעט ואין אנשים ברחובות אבל עדיין יש כמה מקומות פתוחים", סיפר. "יש כמה בתי תה מחתרתיים וכמה פאבים שלקחו את הסיכון והחליטו לא לסגור למרות החשש". הוא השווה את התחושה של התושבים בסין לזאת של ישראלים בזמן מלחמה: "גם כשנשמעת אזעקה לא כולם בארץ נכנסים למרחב המוגן, ככה גם כאן. רוב האנשים נשמעים להוראות אבל יש כאלה שחושבים שהסיכון לא כל כך גדול".

הוא סיפר על סדר היום שהשתנה בעקבות התפשטות הנגיף: "אנחנו כל היום בבית ושעות השינה התהפכו לגמרי. בגלל שאין הרבה מה לעשות אז צופים הרבה בטלוויזיה ומעבירים את הזמן. אנחנו יוצאים פעם ביומיים למכולת שעדיין פתוחה בשביל לקנות קצת אוכל אבל חוץ מזה כל היום בבית".

הנגיף בסין (צילום: רויטרס)
הנגיף בסין | צילום: רויטרס

"יש לי שני כלבים וגם הם לא יוצאים מהבית. אני עושה איתם סיבוב בתוך הבית ובמרפסת ולצערי שם הם עושים את הצרכים שלהם", סיפר. "כרגע אני לא מתכוון לעזוב ואחד השיקולים המרכזיים שלי הם הכלבים שאאלץ לשלוח לפנסיון, שאין אפשר לדעת מה אם יישאר פתוח".

משרד הבריאות: מי שרוצה לעזוב יכול לעשות זאת 

משרד החוץ גם הודיע כי נציגויות ישראל בסין ממשיכות לפעול כרגיל, ובין היתר לטפל בישראל המעטים הנמצאים במדינה. הדיפלומטים הישראלים בסין מדווחים כי לא מורגש מחסור במוצרי יסוד ומזון והם מוכנים להמשך פעילות של הנציגויות. 

בתוך כך, מבהירים במשרד החוץ כי מרבית האזרחים הישראלים כבר עזבו את סין. רבים מהם בשתי טיסות שהמריאו אתמול מהמדינה. הנציגויות פנו דרך רשתות חברתיות ובדרכים אחרות לבדוק אם יש אזרחים נוספים במדינה, והמענה לפניות היה נמוך. משרד החוץ מדגיש: "אנחנו יודעים על מספר מועט של ישראלים, שאינם שליחי משרד החוץ, שעדיין נמצאים במדינה - מי שרוצה לעזוב יכול לעשות זאת גם לא בטיסה ישירה לארץ".

רשות האוכלוסין וההגירה הודיע כי המעברים היבשתיים והימיים של ישראל ייסגרו למי שאינו אזרח ישראלי ושהה בסין ב-14 הימים טרם הגעתו למעבר.

הנגיף בסין (צילום: רויטרס)
הנגיף בסין | צילום: רויטרס

ארגון הבריאות העולמי הכריז אמש (חמישי) על מצב חירום בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. לדברי יו"ר הארגון, ההחלטה התקבלה "כמעט פה אחד". לדבריו, "אני מאמין שהמהלך יחזיר את הגל לאחור".

עוד אמר יו"ר הארגון כי החשש הוא שהווירוס יגיע גם למדינות שבהן תשתית מערכת הבריאות חלשה יותר מבמדינות המפותחות. בארגון הבהירו כי לא מדובר בהמלצה להגבלת המסחר או התנועה בעקבות התפרצות הנגיף. עוד הדגישו כי "לא מדובר בהבעת אי-אמון בסין עצמה".