בזמן שישראל נמצאת בדרך למערכת בחירות נוספת והקיפאון הפוליטי נמשך, עמותות רבות שמסייעות לילדים, בני נוער ומשפחות במצוקה נאלצות להתמודד עם קיצוצים קשים, וחלקן אף נמצאות בסכנת סגירה. בן זלינגר, שהתעוור בפתאומיות לפני כשנה וחצי וזקוק כעת לפעילויות מיוחדות שיתאימו למצבו החדש, הוא רק אחד הנפגעים מהמצב: כבר 4 חודשים עמותת 'אופק לילדינו', שמממנת את שיעורי הגיטרה שלו, לא מקבלת תקציב מהמדינה: "זה אחד הפחדים הכי גדולים שלי שאני לא אוכל להמשיך לנגן,  אני רוצה להגיע עם זה מה זה רחוק", הוא מסביר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"על הזכות להיות הורה לאדם עם צרכים מיוחדים אתה לרוב צריך להיות אדם עשיר, כי יש הרבה הוצאות מסביב: משקפיים, טיפולים, בדיקות, ולמזלנו יש את עמותת 'אופק לילדנו' שעוזרים", מספר אבישי זלינגר, אביו של בן. 

גם עמותת 'מעגלים' שמסייעת לבני נוער מהפריפריה החברתית ונותנת להם ליווי מקצועי ורגשי לקראת השירות והיציאה לחיים - עומדת בפני סגירה. "אני באה ממסגרת מאוד קשה, לא היה לי מעטפת, לא הרבה דיברו איתי, לא הרבה הקשיבו לי. כשנכנס 'מעגלים' ונכנסתי לפה פתאום הייתה לי אוזן קשבת והצלחתי להיות מי שאני", מספרת רחלי מכלוף, חניכה בעמותה. ושירה דאואן מוסיפה: "למדתי לקבל את עצמי ולאהוב את עצמי בזכות מי שאני – בזכות הקשיים שיש לנו בחיים. את עוברת פה תהליך ובאמצע התהליך להפסיק אותו - זה משהו שהוא נורא קריטי".

לפני חודש פורסם ב"מהדורה המרכזית" כי בעקבות המחסור בתקציב גם התוכנית הלאומית לביטחון תזונתי, שסייעה ל-11 אלף משפחות בקניית מזון חודשי, נסגרה. מאז מאיה חממי, אם חד-הורית לארבעה משדרות, נאלצת להתמודד עם דילמות לא אפשריות. "את עושה חישוב מה יותר חשוב, ממה לקנות... במקום נקניק או גבינה צהובה את קונה ממרח ושמה על הסנדוויץ' כי את לא יכולה לקנות גם וגם. אני בדרך ללא מוצא, לא יודעת מה אעשה, פשוט לא יודעת".

בחירות שלישיות הן גזר דין מוות לעמותות וארגונים שנתמכים מכספי המדינה. חוץ מבן, רחלי, שירה ומאיה מאות אלפי אנשים נוספים זקוקים לתקציבים כמו אוויר לנשימה. אבל בגלל שאין ממשלה מתקפדת, אין מי שידאג להם - וכרגע לא נראה שיש פתרון באופק.