מדינה בהסגר: שעות בודדות אחרי כניסת ההנחיות המחמירות לתוקף, ראש הממשלה נתניהו נשא הערב (רביעי) הצהרה מיוחדת והזהיר: "אם לא נראה שיפור מיידי - לא יהיה מנוס מסגר מלא. חייבים להישאר בבית כדי להישאר בחיים, שימרו על מרחק ביטחון - אלה לא זוטות". נתניהו הבטיח לסייע כלכלית לנפגעים מהמשבר וקרא לאחדות: "צריך לשים הכל בצד, צו השעה הוא ממשלת חירום לאומית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפתח דבריו אמר ראש הממשלה: "אתם מכירים את האמירה כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. אבל בקורונה לאמירה הזאת יש צד שני ואכזרי. כל המדביק נפש אחת כאילו הדביק עולם ומלואו. לא כאילו - הדביק ממש עולם ומלואו".

נתניהו הזהיר מפני החמרת ההנחיות בהמשך: "מספר החולים מכפיל את עצמו כל שלושה ימים. בעוד שבועיים עלולים למצוא עצמנו עם אלפי חולים שרבים מהם יהיו בסכנת מוות. לכן אני כבר אומר לכם שאם לא נראה שיפור במגמה - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא, למעט צרכים חיוניים כמו מזון ותרופות. זה עניין של יממות ספורות ואנו עושים את כל ההכנות הלוגיסטיות והמשפטיות לכך".

ראש הממשלה קרא לציבור: "חייבים להישאר בבית: נשארים בבתים - נשארים בחיים. כי הסכנה אורבת לכל אחד. היא לא מבדילה בין גלוי ראש לחובש כיפה או כאפייה. כולם חייבים לציית. אין הנחות. מה שנדרש מכל אחד ואחת מכם מעבר לציות - מעל הכל ההוא משמעת עצמית קפדנית. אם לא תתגייסו לשמור על עצמכם ועל המשפחות שלכם יהיה כאן אסון".

ראש הממשלה התייחס למשבר בכנסת וקרא להקמת ממשלת אחדות לאומית לטיפול במשבר. "אני יודע שיש תסיסה גדולה שני חלקי העם - צריך לשים את זה בצד", הצהיר. "אנחנו עם אחד, אנחנו מדינה אחת וצו השעה הוא אחדות. אני חוזר וקורא להקים מיד ממשלת חירום לאומית לטיפול במשבר". חודש ניסן שמתחיל הלילה , חודש האביב ויציאת מצרים, מזכיר לנו שעמנו עמד בסערות עזות. עברנו את פרעה, ולמרות שהקרב יהיה קשה ועיקש - נעבור גם את הקורונה".

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא הערב (רביעי) דברים שבהם ביקר את התנהלות יו"ר הכנסת המתפטר יולי אדלשטיין וקרא לאחדות. "הציות להוראות הוא לא רק של האזרחים, אלא גם של המנהיגים - חובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט", הצהיר וקרא למנהיגים: "מצאו את הדרך להנהגה משותפת".

"הציות וההישמעות להוראות אינם חובתם הבלעדית של אזרחי ישראל", הצהיר ריבלין. "בימים הרי גורל אלו, הם בראש ובראשונה, חובתם העילאית של נבחרי הציבור, של מנהיגיו, של רבניו ומורי דרכו, מכל המגזרים. אנו עדים בימים אלה להתנגשות חריפה ביותר בין הרשויות, השופטת והמחוקקת. ועם זאת, למרות השסע העמוק בין המחנות, ולמרות הרטוריקה החריפה בין הצדדים, אני יודע כי רובה ככולה של ההנהגה הישראלית, מימין ומשמאל, יודעת שחובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט, וכי לא יעלה על דעתו של איש שלא לקיימם".

ריבלין הוסיף: "תהא אשר תהא המחלוקת בינינו, עלינו להבטיח תמיד כי כללי המשחק הדמוקרטי, שבלעדיהם חרב הבית, נשמרים. עתה, משהתפטר יושב ראש הכנסת, אני בטוח שהוראת בג"ץ תכובד ושהדמוקרטיה הישראלית תצא מחוזקת ואיתנה מתקופת מבחן זאת".

"יקירי, עת צרה היא לישראל", המשיך הנשיא. "אני פונה מכאן לראשי המפלגות הגדולות: מצאו את הדרך להציג הנהגה משותפת, הנהגה אחראית, לחברה הישראלית הנמצאת בשעת משבר. שימו לנגד עיניכם, את המגיפה הנוראית המכה בנו, הגובה מאתנו קורבנות יקרים ופוגעת אנושות בכלכלת ישראל, ובבתים רבים כל כך הנאבקים על הישרדותם הכלכלית. אני יודע כמה קצר המרחק ביניכם".

אחרי אישור הממשלה בישיבה טלפונית שנמשכה שעות ארוכות, ההגבלות החדשות והמחמירות נכנסו בשעה 17:00 לתוקף למשך שבוע ימים. יציאה מהבית תאושר רק במקרים חריגים, פתיחת עסקים שלא לצורך משלוח תיאסר והתחבורה הציבורית תצומצם משמעותית - כולל הפסקת תנועת הרכבות החל ממחר בבוקר. כוחות שיטור כבר החלו לאכוף את ההנחיות בת"א, אך גורמים במשטרה הבהירו: לא נרדוף אחרי אנשים עם מטר ולא נחלק קנסות בשלב הראשון.

על פי ההגבלות החדשות יציאה מהבית תותר רק במספר מצומצם של מקרים:

1.      לשם קניות חיוניות כמו מזון ותרופות

2.      יציאה לעבודה

3.      יציאה לטובת הליך רפואי (וגם תרומת דם)

4.      לשם הליך משפטי

5.      סיוע לאדם מבוגר או אדם שזקוק לעזרה

6.      יציאה לקיום הפגנה

7.      תותר יציאה למשכן הכנסת

8.      טיפול במסגרות רווחה

9.      תפילה במקום פתוח, הלוויה, חתונה וברית - ויציאת אישה לטבילה במקווה נשים (בתנאי שתיאמה מראש את מועד הגעתה)

במהלך ישיבת הממשלה שבה אושרה החמרת ההגבלות על הציבור השרים ביקשו מנתניהו הקלות מסוימות. שר הבריאות ליצמן ביקש להחריג את בתי הכנסת ולהתיר תפילה במניין של עד 10 משתתפים ואילו שרים נוספים ובהם מירי רגב ביקשו לאפשר פעילות גופנית מחוץ לבית במרחק של עד 500 מטרים. רה"מ התנגד בתוקף‎.

הרבנים הראשיים לישראל הודיעו כי עקב ההנחיות המעודכנות, יש לסגור את בתי הכנסת. לפי הודעת הרבנים לאו ויוסף, "החל מהיום ועד להודעה חדשה אין לקיים מנינים בבתי הכנסת. ניתן לקיים על פי הנחיות משרד הבריאות בשטח פתוח, בריחוק שני מטרים ומנין שלא עולה על עשרה משתתפים".