הסערה שהכתה בצפון בקרוב תגיע גם למרכז‎: מזג האוויר הקיצוני הגיע בשעות היום (רביעי) לאזורינו עם גשמים עזים, סופות רעמים וברקים ושלג בחרמון. בשעות הבוקר הוצפו רחובות רבים בחיפה והקריות ושכונות בעיר הפכו לנחלים שוצפים. בצהריים הצפינה הסופה לכיוון נהריה, גם שם הפכו הרחובות למאגרי מים ענקיים, שהביאו למותו של בן 38 שנכנס לסייע למשפחה שנסחפה בזרם וטבע למוות. בשעות הערב צפוי מזג האוויר הסוער להגיע גם לאזור המרכז, שם כבר מתכוננים לגשמים העזים שיכו בערים. הלימודים בחלק מיישובי הצפון בוטלו.
 


הגשמים העזים נמשכים כל העת בצפון הארץ, בעיקר בחלקים הפנימיים – הגליל והגולן. מוקד הגשם נמצא כעת בים התיכון ומתקדם לכיוון מישור החוף ויגיע בשעות הקרובות לאזור חדרה וצפון השרון ומשם ידרים עד לאזור תל אביב וגוש דן, שם כבר החלו הגשמים. 

הסערה הגדולה שתגיע למרכז בשעות הערב ובעיקר מחר כשבאזור תל אביב ומישור החוף צפויים לרדת 150-200 מ"מ. כמויות גדולות מאוד של גשם שדומות למה שירדו היום בצפון. מרשות המים מעדכנים כי בשל כמויות הגשם, קיים חשש להצפה של נחל איילון והשכונות הדרומיות בתל אביב.

צה"ל מסייע בפינוי תושבים בנהריה
הצפות בנהריה
נהריה מוצפת
תושבי נהריה התבקשו להישאר בבתיהם. העיר הוצפה

רשות המים עדכנה את סיכום כמויות הגשם עד לשעה 16:00. בקיבוץ אילון שבגליל המערבי ירדו 90 מ"מ של גשם ואילו בחורשים הסמוכה 84 מ"מ. באילת השחר 70 מ"מ, בכפר גלעדי 47 מ"מ, בגמלא 32 מ"מ. בקיבוץ מרום גולן נמדדו 62 מ"מ ואילו בבית צידא הסתפקו ב-25 מ"מ. מפלס הכנרת עלה ב-3 ס״מ מהבוקר ועומד על 211.30-.

בשל מזג האוויר הסוער, הלימודים בחלק מיישובי הצפון ולא יתקיימו מחר וביניהם נהריה, מעלות, עכו, שלומי והמועצות האזוריות מטה אשר, מעלה יוסף ותמר. משרד החינוך הודיע על ביטול הבגרות בתנ"ך ביישובים שבהם לא יתקיימו הלימודים.

אחרי שבסוף השבוע שעבר מצאו את מותם 4 בני אדם מנזקי הסופה, היום נהרג תושב העיר מוטי בן שבת בן ה-38 שנכנס לסייע לשני בני אדם שנלכדו ברכבם ונסחפו בזרם. תושבים משכונת שפרינצק בנהריה הבחינו ברכב התקוע כשהוא הפוך על גבו ושלושה מהם נכנסו בכדי לסייע. שניים מהם הצליחו להוציא את המשפחה ולצאת לאזור בטוח ואילו בן שבת נסחף בזרם ואותר על ידי כוחות ההצלה כשעה מאוחר יותר כשהוא ללא רוח חיים.

רכב הנעדר בהצפות בנהריה‎‎
הרכב של הנעדר בנהריה

תושבי העיר שתקועים בנחל הגעתון נעזרים בכוחות הכבאות, משטרת ישראל וצה"ל בכדי להגיע לגדה היבשה. בגלל ריבוי התושבים שנזקקים לסיוע, חלקם מועברים ממש בעזרת שופל של טרקטור בקור העז. גדודי הנדסה וחי"ר מסייעים גם הם בחילוצים בעזרת רכבים מסוג טיוליות, ומשאיות כבדות.

בקניון ארנה בנהריה פונו מאות תושבי שנתקעו במרכז הקניות שבשל הגשם העז הוצף. רונן מרלי ראש העירייה הגיב לאירועים: "העיר כרגע חצויה לשניים, נחל הגעתון עלה על גדותיו והציף חלקים רבים, אנחנו ממש נצורים. אני מבקש מהציבור לא להגיע לנהריה. לא להתקרב לעיר אם אין צורך". אחרי שעות ארוכות פונו הילדים מבית הספר היסודי אוסישקין בעיר.

נהריה מוצפת: רכבים בכביש המוצף (צילום: החדשות12)
נהריה מוצפת: רכבים בכביש המוצף | צילום: החדשות12

תושבי חיפה והקריות קמו הבוקר למזג אוויר סוער ואט אט הצפין הגשם לאזור נהריה. העירייה הפצירה בתושבים שלא לצאת מהבתים אך רבים מהם לא שמעו להוראות. צוותי העירייה בשיתוף כוחות הביטחון וההצלה פועלים בשטח ומחלצים תושבים שנתקעו עם רכבם. בשכונת שפרינצק בנהריה נסגר גן ילדים הוצף לחלוטין וחולצו משם 15 ילדים וכל צוות הגן ללא פגע. המחולצים הועברו לאיזור בטוח.

באשדוד נרשמו עד לשעות האחרונות הפסקות חשמל רבות שתוקנו ולאורך היום וכ-60 אלף תושבים נמצאו באפלה. בעקבות הפסקת החשמל התקבלו במד"א 30 קריאות של אנשים שנתקעו במעלית. 

צה"ל מסייע בפינוי תושבים בנהריה
יחידת להבה עולה על מסוקים לאיתור נעדרים (צילום: דוברות כבאות והצלה)
יחידת להבה של כבאות והצלה מתכוננת לחיפוש אחר נעדרים | צילום: דוברות כבאות והצלה

בחיפה הוזעקו צוותי סיוע ויחידת להבה לעיר על מנת לתת מענה לאירועי קיצון. מכבאות והצלה מחוז חיפה עדכנו כי מאז שעות הבוקר נרשמו למעלה ממאה אירועים. כוחות הסיוע ממתינים בחיפה בשל המשך התראות על גשמים צפונית לחיפה. 

מספר צירים באזור חיפה והקריות נסגרו על ידי המשטרה למען בטחון הציבור, ויחד עם כבאות והצלה חילצו מספר אזרחים שנתקעו עם רכבם במקום. בכביש הבינעירוני 85, צומת כרמיאל מזרח לכיוון מערב, נחסמה התנועה בעקבות הצפה על הנתיב השמאלי. בכביש 22 בין קריית אתא לצומת וולקן, נחל גדורה עולה על גדותיו והמים מתחילים לזרום לכיוון מפעלים באיזור.

הלימודים בבית הספר אביטל שבצפון הגולן בוטלו בעקבות השלג שירד באזור. והילדים מהיישובים שעל, קלע אלון, אורטל, עין זיון, מרום גולן, קדמת צבי, קצרין וחד נס יצאו בהסעות הביתה. מהמועצה האזורית גולן נמסר כי החלטה לגבי יתר היישובים תתקבל בהתאם למזג האוויר. הכביש בין צומת אל רום לצומת בראון חסום כרגע. לתושבים מומלץ להתעדכן באפליקציות ובאתר המועצה, על חסימות ופתיחות צירים.

שלג ירד בחרמון ובמג'דל שמס, בהר בנטל ובאלרום. מאתר החרמון נמסר כי 10 ס"מ שלג נוספו הלילה במפלס התחתון והשלג ממשיך לרדת גם בשעה זו. אתר החרמון סגור היום למבקרים.

הצפות בחיפה
הצפות בחיפה

גם מסילות הרכבת הוצפו היום במספר מוקדים. אך לאחר תיקון ושאיבת המים חזרה תנועת הרכבות לסדרה.  לצד ניקוז המים, פעלו צוותי תשתיות לתיקון תקלות במרכיבי איתות ומסילה שנגרמו כתוצאה מהצפות. צוותי רכבת ישראל ממשיכים בכוננות ופרוסים במוקדים רבים ברחבי הארץ למתן מענה מהיר במידת הצורך.

ברכבת ישראל מדגישים כי היום ומחר קיים צפי להצפות נוספות בצפון ובמרכז, אשר עשויות להביא לשינויים בתנועת הרכבות בשל הימשכות הגשמים, וממליצים לנוסעים להקדים את זמן ההגעה לתחנות ולהתעדכן באמצעי התקשורת, אתר האינטרנט, היישומון ומוקד השירות הטלפוני של רכבת ישראל. כמו כן מדגישים ברכבת ישראל כי יש להישמר בקרבת תחנות רכבת, רציפים ומסילות, לחצות מפגשי כביש מסילה במשנה זהירות, ולהישמר מהחלקה ברציפי התחנות ובעת עליה וירידה לרכבת.

בית ספר מאר יוחנא בחיפה‎
בית ספר מוצף בחיפה
הצפות בקרית מוצקין (צילום: חדר מצב ארצי)
הצפות בקרית מוצקין | צילום: חדר מצב ארצי

נחלי הצפון צפויים לעלות על גדותיהם, בדגש על אזור הגליל המערבי. מחר החשש לשיטפונות יתרחב לנחלי ים המלח ומדבר יהודה ואף לאזורים דרומיים יותר. באזור הבקעה הדרומית גם נראה מחר שיטפונות, כמויות גשם גדולות ורוחות. מזג האוויר הסוער יימשך לפרקים. ביום שישי תחל מגמת היחלשות באופן הדרגתי, לקראת הפוגה בשבת, שעדיין תהיה קרה.

שלג בחרמון (צילום: אתר החרמון)
שלג בצפון רמת הגולן ובחרמון | צילום: אתר החרמון

עדכוני העומסים והחסימות:

כבישים בינעירוניים:

- כביש 918 מצומת גונן לצומת גדות בשני הכיוונים
- כביש 8677 מכפר הנשיא לראש פינה בשני הכיוונים
- כביש 70 נחסם לתנועה מצומת כברי לצומת אשרת בשני הכיוונים
- כביש 89 מצומת מירון לעין זיתים חסום לתנועה בשני הכיוונים.
- כביש 22  מחלף ידין לכוון חיפה חסום לתנועה.

נהריה:
- מכביש 89 (ביה"ח לכיוון נהריה).
- מכביש 4 (כביש עכו נהריה).
- שדרות הגעתון חסומות לתנועה.
- כלל הרחובות במרכז העיר חסומים.

לאחר האירועים הקשים בסוף השבוע הקודם, בעיריית תל אביב-יפו הודיעו כי הם נערכים ביתר שאת לקראת המערכה החורפית הקרובה, אולם הדגישו כי אין אפשרות להבטיח שלא תהיינה הצפות.  במשטרה גם הודיעו אתמול על היערכות למזג האוויר הקשה, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, קיים הערכת מצב עם כוחות החירום כדי לוודא את מוכנותם.

שמורת טבע רכס בשנית, שביל הגולן (צילום: אוריה ואזנה, רשות הטבע והגנים)
שביל הגולן מושלג | צילום: אוריה ואזנה, רשות הטבע והגנים

 שלג בחרמון (צילום: אתר החרמון)
שלג בחרמון וברמת הגולן | צילום: אתר החרמון

נשיא המדינה בקריית הכבאות הארצית
_OBJ