משרד הבריאות הודיע אמש (שני) כי מניין החולים שאובחנו בישראל עלה ל-50. שמונת החולים האחרונים שאובחנו אתמול בערב הם: בת 40 ממרכז הארץ שחזרה מצרפת, תושבת המרכז שחזרה מטיול מאורגן בטנריף וגילה לא פורסם, גבר ואישה ממחוז חיפה ששבו גם הם מטנריף וגילם לא פורסם, בת 60 מירושלים שהייתה במגע עם חולה מאומת, ושלושה אנשים נוספים שהיו במגע הדוק עם חולה מאומת ואף פרט על זהותם לא פורסם. מצבו של החולה ה-49 מוגדר בינוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוך כך, שר הביטחון נפתלי בנט קיים אתמול הערכת מצב בנושא היערכות מערכת הביטחון להתפשטות הנגיף. בנט הנחה את משרד הביטחון לסייע למשרד הבריאות ברכש ציוד רפואי ואמצעים תברואתיים, בדגש על אמצעי טיהור ניידים, לצד סיוע באספקה אווירית של הציוד מחו"ל, והמשך מאמצי מחקר ופיתוח לבחינת הישרדות הנגיף וגיבוש אמצעי התמודדות.

עמדת בידוק לנגיף הקורונה בנתב
עמדת בידוק לנגיף הקורונה בנתב"ג | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

נוסף על כך, הוחלט בהערכת המצב הביטחונית כי בשלב זה לא יוטל סגר גורף על הרשות הפלסטינית - למרות התפשטות הנגיף גם בשטחה במהלך השבוע האחרון. שר הביטחון אישר כי הסגר יפוג כמתוכנן עם תום חג הפורים, בבוקר 12 במרץ, בכפוף להערכת מצב עדכנית. במקביל, הסגר על מרחב העיר בית לחם, מוקד ההתפרצות של הנגיף ברשות, יימשך.

אתמול בערב הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי כל המגיעים לישראל מחו"ל יידרשו להיכנס לבידוד של 14 ימים. בהמשך לכך ביקשו במשרד הבריאות להבהיר את ההנחיות: החל מאתמול בשעה 20:00, תושב ישראל השב לארץ מכל מדינה שהיא יהיה חייב להיכנס לבידוד בית למשך 14 ימים ממועד חזרתו.

במשרד הבריאות הדגישו כי ההחלטה לא חלה רטרואקטיבית: "מי ששב לישראל ממדינות אחרות ב-14 יום האחרונים, ואינו נמצא כבר בבידוד בית על פי הוראות משרד הבריאות, אינו מחויב בבידוד בית. עם זאת, אם הוא יחוש בתסמיני המחלה הוא מחויב להיכנס מיד לבידוד בית וליצור קשר עם מד"א להמשך בירור רפואי. יובהר כי אנשים שנמצאים כבר בבידוד על פי הוראות קודמות של משרד הבריאות ימשיכו את הבידוד עד להשלמת 14 יום ממועד חזרתם לארץ".

עוד הבהירו במשרד הבריאות כי כניסתם של מי שאינם תושבי ישראל תתאפשר רק אם יש להם יכולת מוכחת לשהות בידוד בית בהתאם להנחיות משרד הבריאות. לגבי תיירים הנמצאים בישראל, יינתן להם זמן לעזוב את ישראל באופן מסודר בימים הקרובים. עד למועד עזיבתם הם יחויבו בשמירה על 5 כללים: אם יש תסמינים – יש להתקשר למד"א באופן מידי; עליהם להקפיד הקפדה יתירה על היגיינה; עליהם להימנע ככל הניתן מהתקהלויות;  לא ניתן לצאת למדינות שכנות ולחזור לישראל ויש לתעד את מסלול השהייה בישראל.

קורונה בבית ג'אלא
מוקד ההתפרצות הראשון ברשות הפלסטינית, המלון בבית לחם | עיבוד: MUSA AL SHAER, AFP

למרות המגבלות החדשות שהטילה הממשלה והירידה המשמעותית בביקוש לטיסות עתידיות, ב"אל על" הודיעו כי החברה תמשיך להפעיל טיסות, תוך התאמות מסחריות. כלומר, טיסות שלא יהיה להן ביקוש יבוטלו. מנכ"ל "אל על", גונן אוסישקין, אמר אמש כי החברה "רואה ערך עליון בשימור נתיבי האוויר לישראל וממנה גם בשעת חירום ולכן תוסיף להפעיל טיסות לאמריקה, אירופה ואפריקה וזאת בהתאם לביקושים ולצורך".

מסלולה של החולה ה-43 בישראל:

# בתאריך 27.02 טסה בטיסת אל-על LY323 בשעה 9:00 מתל אביב לפריז

# בתאריך 05.03 טסה בטיסת אל-על LY324 מפריז לתל אביב בשעה 15:45

מסלולה של החולה ה-44 בישראל:

# טסה מתל אביב לציריך ב-25.2, בטיסת סוויסאייר מספר 257LX שהמריאה בשעה 05:20.

# עלתה על טיסת המשך מציריך לטנריף ב-25.2, טיסת סוויסאייר מספר 8214LX שהמריאה בשעה 09:35.

# טסה מטנריף לציריך ב-3.3 בטיסת סוויסאייר מספר 8215LX שהמריאה בשעה 14:00.

# עלתה על טיסת המשך מציריך לתל אביב ב-3.3 בטיסת סוויסאייר מספר 256LX שהמריאה בשעה 22:40.

# בתאריכים 25.2-3.3 שהתה במלון "לאס וגאס" בטנריף, שבו שהו באותה העת עוד תשע קבוצות של ישראלים.

החולה נמצאת בבידוד ביתי החל מיום רביעי ה-4.3 בשעות הבוקר.

מסלולו של החולה ה-49 בישראל:

# בתאריך 23.2.20 טס בטיסת "אייר פורטוגל" מספר 1604 מתל אביב לליסבון שהמריאה 05:00 ונחתה ב-09:25. 

# בתאריך 24.2.20 טס בטיסת המשך של "אייר פורטוגל" מליסבון לטנריף שהמריאה ב-09:25 ונחתה ב-11:55. מספר הטיסה הוא 1128. 

# בתאריך 3.3.20 טס בטיסת "אייר פורטוגל" מספר 1127 מטנריף לליסבון שהמריאה ב-12:40 ונחתה ב-14:55.

# בתאריך 4.3 טס בטיסת המשך "אייר פורטוגל" מליסבון לתל אביב שהמריאה ב-14:20  ונחתה ב-21:30. מספר הטיסה הוא 1603.

# בתאריך 4.3 סביב השעה 22:30 נסע מנתב"ג בשירותי ההסעה של נמל התעופה אל תחנת הרכבת בהרצליה. מהרצליה נסע ברכבת אל תחנת חוף הכרמל בחיפה.

החולה נכנס לבידוד מתאריך 4.3 ומאז לא היה במגע נוסף עם אנשים.

מסלולה של החולה ה-50 בישראל:

# בתאריך 25.2.20 טסה בטיסת "איבריה" מספר ib3317 מתל אביב למדריד שהמריאה ב-06:00 ונחתה ב-10:30.

# בתאריך 25.2.20 טסה בטיסת המשך של "איבריה" ממדריד לטנריף שהמריאה ב-13:45 ונחתה ב-15:35. מספר הטיסה הוא ib3940.

# בתאריך 3.3 טסה בטיסת "איבריה" מספר ib3943 מטנריף למדריד שהמריאה ב-11:05 ונחתה ב-14:55.

# בתאריך 3.3 טסה בטיסת המשך של "איבריה" ממדריד לתל אביב שהמריאה ב-17:00 ונחתה ב-22:45. מספר הטיסה הוא ib3316.

# בתאריך 4.3 ביקרה בתיאטרון הצפון בקרית חיים מ-17:30 עד 18:00.

החולה נכנסה לבידוד מתאריך 4.3 ומאז לא היו לה מגעים נוספים. מצב בריאותה טוב.

 "סאגה": התגובות במערכת הבריאות להחלטה

מארגון הפרמדיקים נמסר: "הפרמדיקים נמצאים מזה מספר שבועות בחזית ההתמודדות של מערכת הבריאות עם נגיף הקורונה. השבועות האחרונים מלמדים שמערך הבידוד ובדיקות הבית שמבצעים הפרמדיקים מעכבים את התפשטות הנגיף בישראל ומצילים חיים, פשוטו כמשמעו. הפרמדיקים ומערך הרפואה הדחופה הטרום אשפוזית של ישראל הנם מקור לגאווה לאומית".

"ההתמודדות של הפרמדיקים והצוותים הרפואיים עם אתגר מורכב ורחב היקף כמו שלא נראה בישראל עד היום מצביעים על האיכות הנדירה של הפרמדיקים ומערך הרפואה הדחופה של ישראל. ארגון הפרמדיקים הישראלי נמצא בקשר שוטף עם הנהלת מגן דוד אדום ומשרד הבריאות ועוקב אחר הצעדים הננקטים לשמירה על בטיחות הצוותים הרפואיים העוסקים במשימה. אנו חוזרים וקוראים לאזרחי ישראל להישמע להנחיות משרד הבריאות ולשמור על כללי הבידוד והבטיחות הנדרשים על מנת להתגבר על האתגר הלאומי עמו אני מתמודדים".

באיגוד רופאי בריאות הציבור אמרו: "כדאי שנלמד את הלקח מסאגת קבלת ההחלטה לגבי סגירת הגבולות לשיפור קבלת ההחלטות בהמשך. לדוגמא עבור קבלת החלטה אפשרית בעתיד על הפסקת לימודים במערכת החינוך לצורך מניעת הדבקה צריך לבנות תהליך סדור של עבודה מקצועית להצגת החלופות והמשמעויות על בסיס ראיות, דיון של המומחים בבריאות הציבור ומכל המערכות הרלוונטיות, היערכות מתאימה, קביעת הקריטריונים והצגה לועדת שרים וראש הממשלה ותקשור ההחלטה לציבור. קבלת ההחלטות חייבת להיות שיטתית, מקצועית ועל בסיס נתונים ולא תחושות בטן".

ד"ר זאב פלדמן, מנהל היחידה לנוירוכירורגית ילדים בשיבא, יו"ר ארגון רופאי המדינה וסגן יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר: "הר"י מתייצבת ותומכת בשעת חרום לאומית זו במשרד הבריאות. חברינו רופאי בריאות הציבור, המובילים את הצוותים המקצועיים במשרד הבריאות, מקיימים הערכות מצב תכופות תוך התייעצות רחבה עם עמיתיהם, ומגבשים את ההמלצות המקצועיות היוצאות כהנחיות משרד הבריאות. צמצום היקף התחלואה בישראל עד כה הינו הישג משמעותי של הצוות המוביל, וזאת בהשוואה לאיטליה ומדינות מתקדמות אחרות. אמנם לא לעולם חוסן, אך מדיניות זו של משרד הבריאות מאפשרת למערכת הבריאות המורעבת להמשיך ולתפקד בשלב זה".

רופאי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית מסרו: "מברכים את משרד הבריאות על קבלת ההחלטה השקולה לבידוד ביתי לכל תושב המגיע מחו"ל. אנו מחזקים את ידי צוות המשרד על ניהול מושכל של משבר הקורונה תוך ניווט במציאות מדעית חדשה. למרבה הצער ההגבלות והבידוד משבשים את שיגרת החיים והעבודה אך ההישגים של צעדים אלו, ברפואה מונעת מודרנית כבר ניכרים. רק עם פעולה מכרעת ומוקדמת, האנושות יכולה להאט את הנגיף ולמנוע זיהומים. נגיף הקורונה הוא בעיה כלל עולמית ובזכות ההקפדה, מצבנו בישראל מאוד אופטימי מול מדינות באותו סדר גודל של תושבים. כמו למשל באוסטריה ושווייץ בהן כמות האזרחים דומה לישראל אך שם יש 300% - 800% יותר חולים מאשר כאן"

עוד הדגישו: "ארגון הבריאות העולמי ה – WHO  קבע הערב (9.3.2020) שהקורונה זו מגיפה לא אחידה ברמה הגלובלית ומדינות שונות מצויות בתרחישים שונים המחייבים תגובה מותאמת. על פי עמדת האירגון, על כל המדינות לנקוט באסטרטגיה מקיפה ומעורבת שכן מדינות שממשיכות לעקוב אחר האזרחים שנמצאים בבידוד לא רק מגנות על האזרחים במדינה שלהן, הן גם יכולות להשפיע על מה שקורה במדינות אחרות ובעולם אנחנו רופאי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית מצטרפים לדעתם ותומכים בהחלטת משרד הבריאות להתאים את הצעדים להתפשטות הנגיף".