חג הפורים חל השבוע בצל התפשטות נגיף הקורונה בישראל, ובירושלים כבר חשים את ההשפעה. רחובות הבירה ריקים והמכירות בחנויות ירדו בצורה משמעותית בהשוואה לחגי הפורים בשנים האחרונות. פאוזי ג'עבה, מוכר וותיק בעיר העתיקה מספר "מזכיר את האווירה שהייתה בזמן האינתיפאדה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גם אהרון כהן, מאבטח בממילא חש את השינוי שהביא עמו וירוס הקורונה: "אנשים בפניקה ומעדיפים לא להגיע למקומות עם התקהלות גדולה. יהיה פה פורים מאוד עצוב, שלא כמו בשנים קודמות. בחג הקודם התנועה הייתה הרבה יותר ערה, קניון ממילא זה מקום מאוד מתוייר ועכשיו אפשר לראות שדי שומם".

העיר העתיקה בירושלים
העיר העתיקה בירושלים ריקה

"אחרי הפרסום על חולת קורונה שהייתה כאן במרכז הקניות, חלה ירידה דרסטית בכמות האנשים שמגיעים וזה מורגש מאוד", המשיך כהן - "רוב התיירים שמגיעים לארץ עוברים בדרך כלל פה ועכשיו כשאין תיירים זה המקום הראשון בו זה מורגש". 

פאוזי ג'עבה, שמוכר בעיר העתיקה כבר 25 שנה התייחס לימים האחרונים בהשוואה לחגי פורים בבירה: "התקופה הכי טובה שלנו היא בדרך כלל במרץ ועכשיו אין אנשים. ממש אפס תיירים. יש הבדל משמעותי בכמות התיירים, גם בתקופות של אינתיפאדה לפעמים היה הולך פחות אבל בשנים האחרונות לא חווינו את זה ועכשיו המצב הזה חזר. יש כאן קבוצות תיירים שמסתובבות עם מסיכות על הפנים, אני חושב שהם מאוד מגזימים. צריך להיזהר אבל לא עד כדי כך".

ממילא בירושלים
ממילא בירושלים

"אפשר לראות ברחוב איך שזה נראה - אין תיירים או קונים אחרים והמצב ממש קשה", סיפרה אופל, מנהלת עסק בממילא ל-N12, "יש הרבה אנשים שנמצאים בבידוד ואחרים בהיסטריה שמפחדים לצאת. שנה שעברה ביום כזה, ערב פורים, היה מפוצץ באנשים וכך היה אמור להיות גם היום. שלוש שנים שאני כאן ולא זכור לי מצב דומה לזה", שיתפה בתסכול.

קניון ממילא בירושלים
קניון ממילא בירושלים

"זה מזכיר לנו את האווירה שהייתה כאן בזמן גל הפיגועים והדקירות בירושלים. גם העובדים בלחץ, אם אחד מהם לא מרגיש טוב, הוא מודיע שההורים לא מאשרים לו להגיע. אנחנו נמנעים מלהתחבק ולא אומרים שלום אחד לשני. אני מקווה שהמצב ישתנה עד הצהריים ואנשים כן יבואו", סיכמה. 

במקביל, בעיריית ירושלים החליטו לבטל את אחת המסיבות המרכזיות בעיר שמתקיימת בשכונת נחלאות והייתה אמורה להיערך ביום רביעי הקרוב, זאת בנימוק של "אחריות לשלום התושבים והחוגגים". אך בעירייה הבהירו כי  שאר אירועי פורים יתקיימו כמתוכנן, ובמרכזם קרנבל הפורים המסורתי בכיכר ספרא, כיכר ציון ומדרחוב בן יהודה. ניתן להתעדכן על כל הפרטים העדכניים באתר עיריית ירושלים.