משרד הבריאות עדכן הבוקר (שני) כי מדינת ישראל נערכת להבאתם של הישראלים על ספינת "נסיכת היהלום" מול חופי יפן, בתנאי בידוד. שר הבריאות ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות הורו למרכז הרפואי שיבא להיערך לקליטת הישראלים עם הגעתם ארצה. בתוך כך, 99 בני אדם נוספים נדבקו על הספינה. השר ליצמן: "עובדים בתיאום עם שלטונות יפן". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שמעון דהן, ישראלי ששוהה על ספינת הקורונה שיתף בתחושות: "לאחר שעוד ישראלי נדבק ומוציאים עוד אנשים באמבולנסים, החליטו אתמול שנישאר סגורים בחדר 24 שעות. לא יוצאים לטיול של שעה ביום, כמו שהיה עד עכשיו - ונשארים בחדרים בשביל לא לא להידבק".                                                                                               
משפחות דהן ועופרים השוהות על הספינה פרסמו הודעה ובה ביקשו: "הוציאו את בני משפחתנו מהספינה והביאו אותם לישראל בהקדם. גם לנו כמשפחה חשוב שאף אזרח ישראלי לא ידבק בקורונה אך בספינה הסיכויים שלהם להדבק גבוהים וכל הזמן נדבקים נוסעים נוספים. אנו מבקשים ממדינת ישראל. הבטיחו לקיים את דברי שר הבריאות שחולים יקבלו עדיפות לקבל טיפול רפואי בישראל והעלו את כל הישראלים לטיסה ישירה לבידוד בישראל".             
 
"ארצות הברית הטיסה מאות מאזרחיה שהיו על הספינה בחזרה למדינתם כולל אלו הסובלים מהקורונה והם כולם מטופלים במדינתם בהתאם", המשיכו משפחות דהן ועופרים. "קנדה, הונג קונג, איטליה ואוסטרליה בדרך לפעולה דומה. אנו מבקשים ממדינת ישראל שכך תפעל עם אזרחיה הנצורים העלולים להידבק מאחרים בכל רגע".
מפת התפשטות הקורונה
מפת התפשטות הנגיף הסיני | צילום: צילום מסך מתוך אתר gisanddata

במקביל, המרכז הרפואי שיבא ערוך לקליטת הישראלים ביחידה נפרדת שתאויש על ידי צוות ייעודי ונפרד שהוקצה לצורך משימה זו בלבד. במהלך שהיית המטופלים ביחידה הייעודית, ימשיכו בפעילות השוטפת בשיבא, תוך הפרדה מלאה ממתחם הבידוד.

ספינת הקורונה
ספינת הקורונה. ארכיון | צילום: רויטרס

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי בישראל "עובדים בתיאום מלא עם שלטונות יפן, משרד החוץ וכל גופי החירום במדינה על מנת להשיב ארצה את הנוסעים על הספינה בשלום". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן, הוסיף: "הבאת הנוסעים מהספינה הוא אירוע לוגיסטי ורפואי מורכב. נמשיך לפעול בהנחת עבודה שהנגיף בישראל תוך שמירה מירבית על ערך בריאות הציבור".                                                                                                

אמש חידד משרד הבריאות את הנהלים והורה גם לכל החוזרים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו לשהות בבידוד של 14 ימים: הבוקר (שני) נחתו לראשונה בנתב"ג הישראלים שחזרו מאחת ממדינות אלה. חגית ומשה וארגמן שחזרו מתאילנד סיפרו בריאיון ל-N12: "אנחנו לא רוצים לסכן אף אחד. אם מי שלמעלה החליט שצריך בידוד - אנחנו ניכנס לבידוד".                                                                                                                             

עוד סיפרו השניים שהם שמעו על ההנחיות החדשות של משרד הבריאות רק דרך חברים אך לא קיבלו שום מסר רשמי בעצמם. "במטוס רק אמרו לנו להתקשר למשרד הבריאות ולקבל מידע לגבי מה שצריך לעשות". משה, שעובד כעצמאי הוסיף: "אני חושב שזה סתם מיותר, סתם יש יותר רעש פה מאשר שם. הבידוד יפגע לנו בעבודה".

קורונה אל על
נערכים להגעת הישראלים ארצה | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90

בני הזוג סיפרו כי בתאילנד נמצאים כרגע 5,000-10,000 ישראלים וביקשו לשלוח מסרים מרגיעים לאלו שמתלבטים האם לבטל את טיסותיהם למזרח בעקבות התפרצות הנגיף: "אל תיכנסו לפאניקה, יש אווירה טובה בתאילנד. יש מסכות, יש חיטוי והרשויות מטפלות בהכול".‎