המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, ערך היום (ראשון) תדרוך טלפוני לתקשורת. בשיחה, התייחס לתרחיש האימים אליו נערכים במשרד הבריאות, ליחסיו עם מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב בתקופת המשבר, לאמינותן של בדיקות המעבדה, וגם למחסור החמור במטושים בישראל - שעתיד להיפתר מחר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"התרחיש הכי גדול שלנו היה שבין 10 אלף ל-20 אלף ימותו מקורונה בישראל", אמר גרוטו. "המתים מהקורונה יהיו חלק מאחוז המתים השנתי בישראל, שעומד על 40 אלף".

המשנה למנכ"ל התייחס גם ליחסיו עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "היחסים ביני לבין המנכ"ל מצוינים ואין שום עימותים בינינו מעבר לחילוקי דעות מקצועיים פה ושם. המנכ"ל נותן בי אמון מלא והשאיר לי לנהל את המשרד בזמן שהוא נמצא בדיונים - כולל נושא כוח האדם והממשקים מול המשרדים האחרים".

משה בר סימן טוב
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב | צילום: החדשות 12

בשיחתו עם העיתונאים התייחס גרוטו גם למחסור במטושים – וטען כי כבר מחר הבעיה תיפתר. "לא היה לנו מלאי של מיליון מטושים לפני הנגיף", אמר. "ברגע שהאירוע התחיל - התחלנו לרכוש עוד. ממחר צפויה להיפתר בעיית המטושים".

המשנה למנכ"ל נשאל בשיחה על האירוע בבית החולים שערי צדק – בו בדיקת חולה יצאה שלילית, הוא הדביק את כל המחלקה – ואחר כך יצאה חיובית. "המחלה יכולה להתפתח באופן דרמטי, היא נכונה לאותה נקודת זמן", הסביר.

"הבדיקות שלנו הרבה יותר אמינות אבל לפעמים יש בדיקות מעבדה שיש להן טעויות לכאן ולכאן - גם לאחר מספר שעות יכול להיות הבדל בתוצאה. לזוג הישראלים שאושפז ביפן חזרו על הבדיקה, ובכל יום היה יוצא משהו אחר. לכן לקח זמן עד ששוחררו, לפעמים בדיקות מעבדה לא משקפות בדיוק את המצב".