פחות מיממה לאחר כניסת ההנחיות החדשות של משרד הבריאות לתוקפן בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, והאכיפה המשטרתית כבר החלה. במהלך היום ניידות משטרה עמדו בצמתים וברחובות שונים ברחבי הארץ, והשוטרים קנסו אנשים ששהו במרחב הציבורי ללא אסמכתה המאשרת זאת. אחד מהם הוא אלי פירו, בעל מכבסה ממבשרת ציון, שנקנס ב-500 שקלים במהלך נסיעה במסגרת עבודתו. בשיחה עם N12 הוא סיפר שהסיבה לכך שנקנס היא שאישורו טרם הונפק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אלי סיפר שעוכב לתשאול על ידי המשטרה בעודו נוסע לחלק ללקוחותיו את הכביסה הנקייה: "הסברתי לשוטרת שאני עובד מכבסה וזה נחשב כעבודה חיונית"'. עוד אמר ל-N12 שבין לקוחותיו נמצאים גם גוף ממשלתי חשוב ומלונית היולדות של בית החולים הדסה – אשר זקוקים לשירותיו ולא יכולים להסתדר בלעדיהם.

לדבריו, המשטרה הפגינה חוסר התחשבות במצבו – שכן הוא עובד שאמור להיות מוגדר כחיוני, אך הטופס המאשר לו לנוע במסגרת תפקידו בתהליכי הנפקה. "ניסיתי להסביר לשוטרת את המצב, אבל היא לא הסכימה לשמוע", סיפר על החוויה שעבר. עוד הוסיף כי "היא הלחיצה אותי מאוד, אמרה שהיום זה קנס של 500 שקלים אך בפעם הבאה זה יגיע לגובה של 5,000 שקלים".

 

אכיפה של הגבלות הקורונה (צילום: משרד הבריאות)
אכיפה של הגבלות הקורונה | צילום: משרד הבריאות

אלי הדגיש כי העסק שלו והוא עצמו מקפידים מאוד על הנהלים של משרד הבריאות ועל הנחיות הממשלה בעקבות נגיף הקורונה: "אני מפרסם בפייסבוק לכל קהל לקוחותיי שלא יצאו מהבית, ושאנחנו נעביר להם את הכול במשלוח". הוא תיאר את שגרת העבודה שלהם בעסק כסטרילית מאוד בימים אלו: "אנחנו עובדים עם כל ציוד ההיגיינה הדרוש – עם כפפות ועם ג'ל לחיטוי ידיים".

על פי הנתונים שפורסמו במהלך היום, עד השעה 14:00 המשטרה נתנה 227 דוחות ברחבי הארץ. מתוכם, 61 קנסות ניתנו בשל הפרדת בידוד, 92 קנסות ניתנו בשל סירוב להתפזר מהתקהלות. כמו כן, 60 צווי סגירה ניתנו לעסקים שנשארו פתוחים בניגוד להנחיות. 

תגובת המשטרה: משטרת ישראל ממקדת פעילות בפיקוח, הסברה והכוונת התנהגות הציבור בשטח בכדי לאכוף את החוק והתקנות. עובדתית, לצד אלפי מקרים של אזרחים שנצפו על ידי השוטרים בעת שחרגו היום מהתקנות המעודכנות לשעת חירום ברחבי הארץ ובירושלים בפרט והוזהרו בלבד, ניתנו רק עשרות בודדות של דוחות בגין התקנות החדשות. כל מי שמבין באכיפת החוק יודע שללא סנקציה מנהלית או פלילית במקרים המתאימים ובמינון הנכון- לא ניתן יהיה לייצר הרתעה, ציות לחוק ונורמות התנהגות ראויות, שבמקרה הזה נועדו לשמור על החיים של כולנו. נדגיש כי בשלב זה לא נדרש הצגת אישור מיוחד ממשרד הבריאות, אולם במקרים מסוימים רשאי השוטר לבצע בדיקות ולבקש מסמכים שונים שיוכיחו את הנסיעה למטרות המותרות על פי התקנות וצו בריאות העם.
נמשיך לפעול לאכיפת התקנות במטרה לשמור על בריאותו של הציבור.