האנרכיסט ופעיל השמאל הקיצוני יונתן פולק שוחרר ממעצר ביום חמישי האחרון - וכבר למוחרת הספיק להשתתף בהפגנה אלימה נגד חיילי צה"ל בכפר קדום, יחד עם מתפרעים רעולי פנים שיידו אבנים והבעירו צמיגים. היום (ראשון) הוגשה תלונה נוספת נגדו בגין התפרעות ותקיפת שוטרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד ההפגנה בשישי שפורסם ברשתות החברתיות מארגני המתפרעים בירכו את פולק לרגל שחרורו לפני תחילת ההתפרעות. בהמשך יידו אבנים לעבר חיילים שהיו בצד השני של הרחוב, והצבא אף נאלץ להשתמש בטרקטור לפיזור ההפגנה האלימה.

בשבוע שעבר החליט היועמ"ש לעכב את ההליכים נגד פולק, ושניים נוספים, ובעקבות זאת שוחרר פולק ממעצר ממושך בו בילה היות וסירב להכיר במערכת המשפט בישראל. 

יונתן פולק מבית המשפט
יונתן פולק מובא לבית המשפט | צילום: יונתן זינדל פלאש 90

פולק טען לאחר שנעצר לפני כחודש: "בין הים לנהר ישנו משטר אחד – של דמוקרטיה פגומה ומפלה נגד לא יהודים 'בתוך ישראל', ושל דיקטטורה צבאית 'בשטחים'". פולק הוסיף: "בתי המשפט של המשטר הזה, השופטים את אזרחיו במערכת אזרחית לכאורה ונפרדת מזו, הצבאית, המשמשת נגד הנתינים הפלסטינים – דבר שלא היה קיים אפילו בדרום אפריקה של האפרטהייד – הינם אחת הזרועות היעילות של משטר זה, ואינם לגיטימיים. צו מעצר או לא, אני מסרב לקבל את סמכותם של בתי המשפט הישראלים לעסוק בניהול המשטר הזה או בדיכוי ההתנגדות לו".

עו"ד צור פלק היועץ המשפטי של ארגון 'עד כאן' מסר: "כמה מפתיע שהאנרכיסט יונתן פולק לא המתין יותר מ-24 שעות מרגע שיחרורו ועד להגעתו להתפרעות אלימה בה הותקפו חיילי צה"ל בידוי אבנים מסיבי".