הותרו לפרסום שמותיהם של ההרוגים באסון המעלית בתל אביב: שני הצעירים שטבעו למוות אתמול במעלית שהוצפה הם דין שושני וסתיו הררי. השניים, בני 25 במותם, היו בני זוג וייקברו בהמשך היום (ראשון) זה לצד זה בהלוויה משותפת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשיחה עם חדשות 12, העלתה הבוקר משפחתו של שושני שאלות קשות בנוגע למקרה ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות הרשויות וגורמי ההצלה. "איך זה יכול להיות שאף אחד לא ניגש עדיין לדבר עם המשפחה?", תהו. "אף אחד מהמשטרה או מהעירייה לא בא לספר מה קרה".

"התשתיות לא מטופלות כבר שנים", הוסיפו במשפחה. "זה חוסר אכפתיות של העירייה מהתושבים של השכונה הזאת, הזנחה פושעת. איך יכול להיות שלקח כל כך הרבה זמן לכוחות ההצלה להגיע? ואיך יכול להיות שבניין כזה חדש, בן שנה וחצי, קיבל אישורים?".

אביו של דין שושני, ציון, ספד לו בקול שבור: "קשה מאוד, אבות לא קוברים בנים. דין היה מקסים, ילד נהדר, נבון. תמיד הסתכל מעבר. יש בורא לכולם והוא מסדר את הכל והכל ממנו. כל מה שקורה קורה רק לטובה. קיבלנו את דין ל-25 שנה ועכשיו החזרנו אותו. ככה זה. תהנו מהזמן שלכם, תהנו מהחיים שלכם".

סתיו הררי ז
סתיו הררי ז"ל | צילום: מתוך פייסבוק
דין שושני ז
דין שושני ז"ל | צילום: מתוך פייסבוק

"הם היו חברים שנים", המשיך האב וסיפר האב על יחסיו של בנו עם סתיו הררי שנהרגה לצדו במעלית. "הם גרו ביחד בבניין הזה. יד הגורל קשה מאוד. לא המשטרה ולא הכבאות דיברו איתנו. הגיעו נציגים מהרווחה של עיריית תל אביב. זה אבל פרטי, אנחנו מחפשים שלום עם כולם ורק טוב. הוא היה בן יחיד שלי".

אחיה של סתיו הררי ספד לה בפייסבוק: "אחותי הגדולה, האור של המשפחה, הילדה הכי יפה בגן. אני לא מאמין שאני מתעורר לבוקר בלעדייך. זה לא דבר קל לעיכול, פשוט טרגדיה לכל המשפחה. ילדה שרק עשתה טוב. אני לא יודע איך נוכל להמשיך לחיות בלעדייך, השארת לנו פצע שלא ייסגר לעולם".

דין שושני ז
דין שושני ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

"אני שבור בלעדייך, אני מתגעגע אלייך, אני רוצה לנשום אותך בכל רגע, אני רוצה שתנוחי שם למעלה ותשמרי עלינו ועל כל המשפחה", כתב האח. "את מלאך ואני יודע שאת בגן עדן. אני יודע שנלחמת בכל כוחותייך. אני לא מאמין שאני צריך לכתוב כזה דבר עלייך. בחיים לא דמיינתי שזה יקרה ועוד לך? לנו? השארת אותנו פה לבד להתמודד עם הכאב. אני מבטיח לעשות כל מה שאני יכול אבל גם לי קשה".

"אני חזק בשביל אבא אמא ואופק, ופתאום הלכת והשארת אותי להיות האח הבכור שצריך לדאוג לכולם. זה היה התפקיד שלך והעברת לי אותו בלי התראה מוקדמת בלי זמן להתכונן. אחותי הגדולה אני אוהב אותך, את הדם שלי, הנשימה שלי ואני מקווה שאת שם למעלה במקום טוב יותר עם דין, אוחזים יד ביד. אתגעגע אלייך סתיוש היקרה. תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים. אני אוהב אותך בכל איבר בגופי".

אסון המעלית

בן דודו של דין שושני ספד לו אתמול בפייסבוק: "בצער רב וביגון קודר אני מבשר על מותו של בן דודי האהוב דין שושני, בשר מבשרי, אהוב לבי, שנהרג באסון המעלית בשכונת התקווה", 

"פרח טהור שאלוהים החליט שהוא רוצה ליהנות מנוכחותו בגן עדן", כתב בן דודו של שושני. "אוהב אותך בן דודי האהוב. אמשיך לשאת את שמך בגאווה ובאהבה כי זה מה שהיית, גוש אהבה ומושא לגאווה. נוח בשלום אהוב שלנו. אוהב אותך לנצח".

חילוץ מהמעלית שהוצפה בדרום תל אביב
החילוץ מהמעלית שהוצפה בדרום תל אביב | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז דן

עומס בפניות בעקבות הגשמים העזים: דיירי הבניין טוענים למחדל

בחדשות סוף השבוע פורסם אמש כי השכנים התלוננו בעבר בעירייה על בעיות ניקוז בבניין, אך תלונותיהם לא טופלו כראוי. בנוסף, דיירי הבניין טוענים שבמהלך האירוע, המענה של כוחות ההצלה לא היה מיידי ולקח לצוותים יותר מדי זמן להגיע לזירה. לאור התוצאות הטרגיות במשטרה פתחו בבדיקה והחלו בגביית עדויות מהגורמים הרלוונטיים.

לדברי גורם במשטרה, על פניו אין חשד לפלילים או רשלנות באירוע - אך בשל התוצאות הקשות יש חובה לבחון את הדברים לעומק. מחקירה ראשונית עלה כי הגבר והאישה ככל הנראה ירדו במעלית לחניון על מנת להזיז משם את רכביהם עם תחילת הגשמים. בשלב מסוים המעלית נתקעה בגלל קצר חשמלי, כשבמקביל מכת הגשם הקשה גרמה לסתימת הביוב ומילאה את הקומה ואת המעלית כולה במים במהירות רבה. השכנים מספרים שניסו לפנות למוקד כיבוי אך השיחות שלהם לא נענו במשך זמן רב.

בכיבוי והצלה התייחסו לטענות הדיירים ואישרו שאכן היה עומס רב בפניות בעקבות הגשם, מה שיצר אי סדרים ובחלק מהמקרים אף הביא לאי מענה לפניות. טפסר רונן מחטייב, מפקד מחוז דן בשירותי הכבאות והצלה, הסביר: "צריך להבין את הסיטואציה, אנחנו מדברים על פרק זמן מאוד קצר של כמות משקעים מאוד גדולה ותעלות הניקוז בכלל לא הצליחו להתמודד עם כמויות המים".

לדבריו, "קווי הטלפון לא נפגעו, התקבלו אלפי שיחות למשלט המחוז. אם השיחות לא נענו זה עובר למשלט הארצי, זה יודע לנתב את השיחות. אנחנו בודקים את הטענות אבל צוותי הכיבוי עבדו פה בנחישות על מנת לתת מענה לאזרחים".