שני ימים קרים במיוחד צפויים לנו השבוע, האחד יתחיל הלילה (בין שני לשלישי) ולאורך היום, יום קר נוסף יגיע ביום שישי. היום צפויות טמפרטורות מאוד נמוכות - בשעות הצהריים יהיו באזורי ההרים בין 5-6 למעלות, ובלילה באותו האזור בין 3-4 מעלות. באזור החוף הטמפרטורות ינועו בין 11 ל-12 מעלות - ביום שישי קר עוד יותר, ובמקומות מסוימים הטמפרטורות יתקרבו אפילו ל-0 מעלות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כמויות המשקעים שירדו מתחילת העונה: ברגבה ירדו 604 מ"מ, בשבי ציון 612 מ"מ, בכפר בלום 476 מ"מ, בנגבה 484 מ"מ ובזכרון יעקב ירדו 523 מ"מ. הלילה, לפנות בוקר, ייתכן שלג באזור הרי הצפון הגבוהים וגם בצפת.

שלג בצפון הגולן (צילום: תיירות מרום גולן)
שלג בצפון הגולן | צילום: תיירות מרום גולן

למרות גשמי הברכה, מזג האוויר החורפי הפך לסיוט של לא מעט קשישים שנמנעים מלחמם את בתיהם בשל העלויות הגבוהות שכרוכות בכך. מכון ברוקדייל אף פרסם לפני כחודשיים נתונים שלפיהם 40 אחוזים מהקשישים מעידים שלא הדליקו חימום מטעמים כלכליים.

אסתר קריספיל, בת 87 מרמלה, שביתה הוצף בגלל הגשם החזק ותקרת ביתה החלה לטפטף, סיפרה "כשעה וחצי לאחר שהחל הגשם החזק, התנתק החשמל בבית. ניסיתי להדליק נר כדי להתחמם. כל הסלון היה מלא מים". אסתר נאלצה להתפנות מביתה לבית אבות, שאין לה אפשרות לשלם עליו, בגלל שההישארות בביתה מסוכנת לביטחונה.

חילוץ אזרחים בהצפה בנהריה (צילום: מאיר ועקנין, פלאש/90 )
חילוץ אזרחים בהצפה בנהריה | צילום: מאיר ועקנין, פלאש/90

קשישה אחרת, איבט סרור, בת 80 מטבריה, סיפרה: "אני רוב הזמן לא מדליקה את החשמל כי זה עולה הרבה כסף, ואני לא יכולה להרשות לעצמי. אני לא מדליקה מזגן, אני רועדת מקור, ואני מרגישה כאבים בכל הגוף. אני עטופה בשמיכה אבל עדיין קר".

מלבד מצבם הקשה של קשישים רבים בשל מזג האוויר הסוער, הגשמים הרבים אתמול הביאו לתקלה במונה הצירים של תחנת הרכבת שפיים. בגלל התקלה הרכבות נסעו לאט יותר במקטע ונוצרו עיכובים בתנועת הרכבות. מונה הצירים מונח לצד המסילה ורגיש מאוד להצפות, ולכן נפגע.

התקלה תוקנה ומבדיקה שערכו ברכבת כל הגלגלים שנספרו נכנסים לקטע גם נמנו ביציאה. בשעות הצהריים היו עדיין עיכובים באזור התקלה, אך הרכבות שיצאו מתל אביב צפונה נסעו על פי לוח הזמנים.

הגשמים העזים שירדו בסוף השבוע האחרון גרמו לעלייה של 5 ס"מ במפלס הכנרת, שהגיע הבוקר לגובה של 210.665 לאחר שירדו באזור אגן הכנרת 40 מ"מ גשם. בשל מזג האוויר הסוער, אתר החרמון נסגר היום למבקרים.

חילוצים מההצפות בראש העין (צילום: עוז כהן דובר כב"ה פ"ת, דוברות הצלה פתח תקווה )
הצפות בראש העין | צילום: עוז כהן דובר כב"ה פ"ת, דוברות הצלה פתח תקווה

היום, כאמור, יהיה קר מהרגיל לעונה, ובנחלי הדרום והמזרח יהיה חשש לשיטפונות. מחר, יום רביעי, יהיה מעונן והטמפרטורות יעלו, אך מזג האוויר יוסיף להיות קר מהרגיל. הגשם ימשיך לרדת בצפון הארץ ובמרכזה גם ביום חמישי ויתחזק לקראת הערב. הרוחות יתגברו ועדיין יהיה קר מעט מהרגיל לעונה.

ליצירת קשר לתרומות והתנדבות עם קשישים:
"הקרן לידידות"
"חסדי נעמי" - 036777777