הצעירות שחולצו מפרו בטיסת אל על מיוחדת שאורגנה בשיתוף משרד החוץ, פרסמו היום (שישי) פוסט בקבוצת הפייסבוק של מוצ'ילר ובהן כתבו שאובחנו כנשאיות של הנגיף. שתי החולות נסעו שעות רבות באוטובוס עמוס בישראלים בדרך לטיסת החילוץ בלימה, ועלו על מטוס החילוץ עם 1,200 מטיילים נוספים. אחת מהן כתבה: "בבקשה תלכו להיבדק, אולי נדבקתי מאחד מכם ויש סיכוי גדול מאוד שכולכם גם נשאים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כזכור, ארבעה מטוסי אל על המריאו בשבוע שעבר ב-20.3 מלימה, בירת פרו, והחזירו כאלף מטיילים ישראלים שנשארו במדינה, שנכנסה לסגר מלא. שר החוץ ישראל כץ ואל על התערבו והחליטו לשלוח מטוסים ולהשיב את המטיילים חינם ארצה. בהודעה שפרסמה חברת מוצ'ילר נכתב: "שתי חולות קורונה נמצאו בטיסות החילוץ מפרו. גם אם אתם מרגישים טוב אין זה אומר כי לא נדבקתם".

הישראלים שנתקעו בפרו חוזרים הביתה
חילוץ הישראלים מפרו

עוד כתבו: "החולות חולצו מקוסקו והתערבבו בין 1,200 המחולצים בהסעות וכן בהתקהלות בשדה התעופה. הטיסה הראשונה, מספר הטיסה הוא LY042 ובהסעה מקוסקו ללימה, אולם החשיפה נעשתה גם טרם הטיסה, לכן חשוב מאוד להישאר בבידוד מלא מהמשפחות שלכם. נשארים בבית - נשארים בחיים! הצעתנו היא לעדכן את כל מי שבאתם איתו במגע מרגע הנחיתה, מונית, קניות, חיבוק בני משפחה וכו על מנת שיכנסו לבידוד מוחלט".

לבקשת משרדי החוץ והתחבורה, חברת אל על ארגנה טיסת חילוץ גם עבור כ-150 מטיילים ישראלים ששהו בקולומביה, שנכנסה להסגר בעקבות התפשטות הקורונה בשטחה. היעדים שמהן חולצו ישראלים: קולומביה, קוסטה ריקה, אוסטרליה, הודו, ברזיל ופולין.

תושבים בבידוד בבית מרפסת
תושבים בבידוד | צילום: מרים אלסטר פלאש 90

לאחר חזרת הצעירים ארצה, רבים מהם בוחרים להעביר את הבידוד בדירות שכורות, כפי שעשו קבוצת צעירים שהגיעה אתמול לבת ים. אתי, דיירת בבניין אליו הגיעו הצעירים סיפרה ל-N12: "הגיעו אלינו לבניין כמה צעירים ששבו מפרו ובמקום לסכן את בני ביתם את היישוב בו הם גרים הם החליטו לשכור דירות אצלנו בבניין לצורך בידוד. נכון שתיאורטית הם עומדים בהנחיות אבל אם מישהו מהם נגוע יהיה כאן בדיוק את אפקט ספינת הקורונה".

"ברור שאין עם מי לדבר במשרד הבריאות וגם המשטרה אומרת שאם שכרו כחוק אזי אין מה לעשות נגד זה. נוצר מצב בו יש פה צעירים שעד אתמול זרקו מסוממים באיזה חור (שלא נראה לי יזיז להם אם יפרו את הבידוד) ובמקום AirBNB לקחו חלק בענף חדש בנדלן, שכירות למבודדים. במקום בו יש מבוגרים ומלא משפחות עם ילדים. מקום שאותו אנו מקפידים לחטא ולנקות יומיום. ולנו נותר לדבר עם הקיר".