משתמשים בתמונות של ילדים שנפטרו מסרטן עבור כסף: בכל מקום ברשת הפנים שלהם מביטות אלינו ושוברות את הלב. ילדים חולי סרטן שזקוקים לניתוח מציל חיים או לטיפול ניסיוני – ילדים שצריכים לחיות. ואנחנו פותחים את הכיס ואת הלב – ותורמים. הבעיה היא שיש אנשים שמנצלים את טוב הלב שלנו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יום אחד מתקשר אליי מכר, אומר לי לפתוח את הטלפון – והייתי המומה", אומרת מירב גזית, אמו של אייל ז"ל, "כי אני רואה את אייל בטלפון - ואייל נפטר, ואני אפילו לא מצליחה לעכל את מה שאני רואה".

"אני מבינה שמנסים לגייס כספים על חשבון הפרצוף היפה של הילד שלי", מספרת האם, "שלושה חודשים לפני שאייל נפטר עשינו כתבה ב-ynet ושלחנו תמונות כדי לגייס כספים לאייל, לנסות להציל אותו. זו התמונה שפורסמה עם הסיפור של אייל".

מי שגנב את התמונה הוא גל גבאי. את השם של אייל הוא שינה למתן. בתחתית הקמפיין פרטיו המזויפים, תמונה של שחקן קולנו ושם שלא קיים. "יש לי קלטות של שיחות עם הבן אדם שאמר שהוא צריך כסף ושיש לו חובות בארץ". 

נוכלים משתמשים בתמונות ילדים שחלו בסרטן לאיסוף כסף
אייל ז"ל הפך למתןוגבאי לא עצר בגניבת הזהות של אייל. באותו האופן הוא גנב את זהותה של יהל ז"ל, שנפטרה מסרטן לפני שנתיים. את תמונתה גזר מתמונה בה היא מצולמת עם אחותה התאומה תהל, שחלתה אף היא בסרטן – והחלימה.

"לקח לי קצת זמן להבין מה אני רואה. אני רואה את התמונה של יהלי עם כיתוב שזה בכלל ילד", מספרת האם שני שרעבי שומרון. "זה שוק שמישהו שבכלל יכול לעשות דבר כזה, לקחת תמונה של ילד שנפטר ולהשתמש בה, להגיד שהוא נמצא פה ושהוא צריך עזרה ולגייס כספים".

נוכלים משתמשים בתמונות ילדים שחלו בסרטן לאיסוף כסף
גם תמונתה של יהל ז"ל נגנבה

החקירה של גל גבאי, התיק נמצא בפרקליטות ואת תגובתו לא ניתן היה להשיג.

השתמש בתמונה של ילד שכבר החלים מסרטן לגיוס כספים 

סיפור דומה מספרת גם רוני היינבך. "חברה מהקיבוץ אמרה לי שמסתובב בחור בתל השומר שלקח את התמונה של שני ומגייס כסף. הייתי מאוד נסערת מזה שמישהו לוקח את התמונה שלו ומשתמש בזה לגייס כסף לטובתו האישית".

שני, ילד מהצפון שנוסע שעות ארוכות כדי לקבל טיפול במרכז, צולם על שער העיתון "7 ימים". אדם שבכלל לא מכיר את המשפחה השתמש בתמונה שלו כדי לאסוף כספים.

צ', שהשתמש בתמונתו של שני שכבר החלים ואינו חולה עוד, טוען להגנתו שהכספים שגייס לכאורה עבור שני נמצאים בעמותה. "אני מעולם לא אספתי כספים עבור הילד הזה", טען כשהתעמתנו איתו, "יש לי עמותה רשומה והכספים נכנסו אליה, הכל מסודר והכל כחוק".

צ' טוען שהכסף יועד להקמת "קווי תעופה" עבור ילדים כמו שני, שיטיסו אותם לטיפולים במרכז הארץ. הוא אכן רשם עמותה כזו אבל לא הגיש שום מסמך אודותיה ולכן היא נחשבת לא חוקית. הציבור תרם כספים סתם.

לא להפסיק לתרום, פשוט לבדוק למי תורמים 

"יש כאלף תלונות בשנה שמגיעות אלינו ואנחנו בוחנים אותן", מעיד רשם העמותות, עו"ד אייל גלובוס. "במקרה שיש איזשהו ליקוי, אז אם צריך אנחנו מפעילים סנקציות".

ויש גם מקרים שבהם עמותות מגייסות כספים עבור ילדים – ולא מעבירות את הכסף או רק חלק קטן מאוד ממנו. "זה לא מצב תקין, הכסף צריך לעבור ליעד שלו", אומר עו"ד גלובוס, "לזה שהעמותה קבעה מראש ושאליו האדם העביר את הכסף".

"חשוב לתרום ואני קורא לציבור לתרום", הוא מדגיש, "אבל אחרי בדיקה סבירה שאכן קיים גוף כזה ושיש אישור ניהול תקין. דרך אתר guidestar.org.il אפשר לעשות זאת בקלות ועם מידע נרחב בנושא".