התפרצות הקורונה נמשכת - ומתרחבת: סין דיווחה הבוקר (שלישי) כי מניין החולים שנפטרו עלה ל-1,016 בני אדם, מתוכם מתו בסין ביממה האחרונה 108 חולים. שיעור הנדבקים עומד על 42,638 בני אדם. כבר בסוף השבוע מניין המתים מווירוס הקורונה עבר את מספר הקורבנות ממגפת הסארס, והנתון ממשיך לעלות - ולעורר דאגה רבה בעולם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי שהזהיר מנסיעה לסין והמליץ לשקול מחדש נסיעה לשש מדינות נוספות, משרד הבריאות צפוי לפרסם היום המלצות נוספות להתמודדות עם הנגיף הקטלני - הפעם בנוגע לכנסים בחו"ל ולאירוח משלחות בין-לאומיות בארץ. במשרד צפויים להמליץ לשקול מחדש נסיעות לכנסים במדינות מסוימות - שרשימתן טרם נסגרה.

במשרד הבריאות מודאגים מן העובדה שבכנסים בחו"ל משתתפים מאות ואלפי בני אדם ממגוון מדינות, חלקם ממדינות אסיה ואף מסין. כמו כן, מטבע הדברים הכנסים נערכים במתחמים סגורים. בבריטניה, לדוגמה, נדבקו עד כה שמונה בני אדם בקורונה, אך שר הבריאות הבריטי אמר היום שמדובר באיום מידי ומשמעותי. האם ימליצו במשרד הבריאות לשקול מחדש נסיעות לכנסים בלונדון? בשלב זה טרם ידוע.

פינוי חולה עם חשד לקורונה לבי
פינוי חולה עם חשד לקורונה לבי"ח שערי צדק | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במקביל, במשרד הבריאות שוקלים להסיר את יפן מרשימת המדינות שיש לשקול מחדש נסיעה אליהן. הסיבה: האמון הגבוה של ישראל במערכת הבריאות היפנית, שנחשבת לאחת מהטובות בעולם.

בתוך כך, נגיף הקורונה ממשיך לגבות חיי אדם ובפעם הראשונה קיים חשש שישראלית, ששוהה בספינה ביפן, נדבקה גם היא במחלה. הנוסעת אובחנה אתמול עם חום וממשרד החוץ נמסר כי ממתינים לתוצאות הבדיקה שתקבע אם נדבקה בנגיף.

ליצמן בחליפת מגן נגד וירוס הקורונה
יכריז על הנחיות נוספות? ליצמן בחליפת מגן | צילום: דוברות משרד הבריאות
"ספינת הקורונה" | צילום: AP

בעולם מניין המתים כבר עומד על יותר מ-1,000 בני אדם ומספר הנדבקים רק ממשיך לטפס. בסין מתו 109 אנשים נוספים מהנגיף מה שהופך את היום הזה לקטלני ביותר מאז התפרצות הנגיף. מנגד, הרשויות בסין טוענות כי הצליחו לבלום מעט את קצב ההדבקה. 42,638 נשאים של הקורונה חיים בסין וכ-188 אלף נמצאים תחת מעקב רפואי במתקנים רפואיים. בווייטנאם נרשם מקרה נוסף של נדבקת: בת 3 חודשים אובחנה כחולה והיא החולה ה-15 בווירוס הקורונה במדינה. הפעוטה נדבקה מסבתה - כך על פי הודעת משרד הבריאות הווייטנאמי.

היום אזרחי סין אמורים לחזור לעבודה אחרי חופשת השנה החדשה שהוארכה כדי לנסות להתמודד עם ההתפרצות. עם זאת, התפשטות הנגיף עדיין רחוקה מלעצור - בסין בפרט ובעולם בכלל. מקומות עבודה רבים בסין לא נפתחו או נפתחו רק לשעות ספורות, והורים רבים לא שלחו את ילדיהם לבית הספר. 

נשיא סין שי ג'ינפינג נבדק אם נדבק בקורונה
נשיא סין שי ג'ינפינג נבדק אם נדבק בקורונה | צילום: הטלוויזיה הסינית

בנוסף, לראשונה מזה כמה שבועות ואחרי ביקורת רבה, מנהיג סין שי ג'ינפינג הופיע אתמול לראשונה בפומבי. הטלוויזיה הסינית שידרה תמונות שבהן נראה שי בביקור בשכונה בבייג'ינג, חובש מסיכה כירורגית ומברך את התושבים. על פי רשת טלוויזיה סינית, שי "חקר והנחה" את העבודות למניעת ובלימת הנגיף.