פרסום ראשון: משרד החוץ מרתיע שחברת התעופה הלאומית של הונג קונג – "קתאי פסיפיק" ככל הנראה תבטל את טיסותיה לישראל, זאת בעקבות ההחלטה של משרד הבריאות לפיה מי שחוזר מהמדינה ייאלץ להיכנס לבידוד. במקביל במשרד הבריאות מבהירים: נוסעים שחזרו ממדינות המזרח – לא יוכלו לנסוע בתחבורה ציבורית.

מוקדם יותר היום פרסמה חברת התעופה אזהרת רווח לשנת 2020 לפיה ישנה פגיעה בפעילות שלה בשל בהלת התפרצות נגיף הקורונה. על פי ההודעה, ענקית התעופה קיצצה את הפעילות שלה ב-40% בחודשים פברואר ומרץ. החברה מפעילה טיסות ישירות מישראל להונג קונג.

בהלת הקורונה - נוסעים חוזרים בנתב
בהלת הקורונה | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

בתוך כך, במשרד הבריאות מבהירים היום, בשל התמונות והדיווחים לפיהם נוסעים שחזרו ממדינות המזרח בהן התפרץ הנגיף, חזרו מנמל התעופה בן גוריון באמצעות תחבורה ציבורית – שהדבר אסור. למרות הדברים, ל-N12 נודע שברכבת ישראל לא התקבלו הנחיות חדשות כלשהן.

במשרד הדגישו כי במידה ולנוסע שחזר מאחת המדינות הללו אין רכב פרטי באמצעותו הוא יכול לחזור לביתו, עליו לבקש מחבר או קרוב משפחה שיבוא לאסוף אותו מנמל התעופה. על אותו נהג להצטייד במסכת מגן עבורו ועבור הנוסע.

משרד הבריאות יחל בימים הקרובים בביקורות פתע בבתים של אנשים שחשודים שלא נכנסו לבידוד לאחר שחזרו ממדינות המזרח עליהן חלות ההגבלות. בין היתר, המשרד ייעזר בתלונות מהשכנים של אותם אנשים שפנו למוקד הטלפוני של המשרד. במידה ואותם נוסעים שחזרו ממדינות המזרח אכן לא יעמדו בכללי ההסגר – ייתכן שהם יואשמו בסעיף של הפצת מחלה ברשלנות או במזיד – עבירה שלצידה עונש מאסר.

סייע בהכנת הכתבה: כרמל ליבמן