לאחר שגבר ואישה בשנות ה-30 טבעו למוות במעלית שהוצפה בתל אביב - פרטים חדשים על האירוע מתבררים: ב"חדשות סוף השבוע" פורסם אמש (שבת) כי השכנים התלוננו בעבר בעירייה על בעיות ניקוז בבניין, אך תלונותיהם לא טופלו כראוי. בנוסף, דיירי הבניין טוענים שבמהלך האירוע המענה של כוחות ההצלה לא היה מידי ולקח לצוותים יותר מדי זמן להגיע לזירה. לאור התוצאות הטראגיות במשטרה פתחו בבדיקה והחלו בגביית עדויות מהגורמים הרלוונטיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

לדברי גורם במשטרה, על פניו אין חשד לפלילים או רשלנות באירוע - אך בשל התוצאות הקשות יש חובה לבחון את הדברים לעומק.  

מחקירה ראשונית עלה כי הגבר והאישה ככל הנראה ירדו במעלית לחניון על מנת להזיז משם את רכביהם עם תחילת הגשם. בשלב מסוים המעלית נתקעה בגלל קצר חשמלי, כשבמקביל מכת הגשם הקשה גרמה לסתימת הביוב ומילאה את הקומה ואת המעלית כולה במים במהירות רבה. השכנים מספרים שניסו לפנות למוקד כיבוי אך השיחות שלהם נפלטו החוצה ולא נענו במשך זמן רב. 

חילוץ מהמעלית שהוצפה בדרום תל אביב
מאמצי החילוץ בבניין בדרום תל אביב | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז דן

בשלב מסוים הורי האישה בת ה-30 שנלכדה בתוך המעלית הגיעו למקום וכאשר הבינו מה קרה, לקו בהתקף חרדה ופונו על ידי צוותי הרפואה לבית החולים.

בכיבוי והצלה התייחסו לטענות הדיירים ואישרו שאכן היה עומס רב בפניות בעקבות הגשם, מה שיצר אי סדרים ובחלק מהמקרים אף הביא לאי מענה לפניות. טפסר רונן מחטייב, מפקד מחוז דן בשירותי הכבאות והצלה, הסביר: "צריך להבין את הסיטואציה, אנחנו מדברים על פרק זמן מאוד קצר של כמות משקעים מאוד גדולה ותעלות הניקוז בכלל לא הצליחו להתמודד עם כמויות המים". לדבריו, "קווי הטלפון לא נפגעו, התקבלו אלפי שיחות למשלט המחוז. אם השיחות לא נענו זה עובר למשלט הארצי, זה יודע לנתב את השיחות. אנחנו בודקים את הטענות אבל צוותי הכיבוי עבדו פה בנחישות על מנת לתת מענה לאזרחים". 

טפסר מחטייב תיאר את פעולות החילוץ המורכבות של הלכודים מתוך המעלית וסיפר: "הפעולה הזאת היא מאוד מורכבת אבל תודות ליכולות של מערך הכבאות ושל יחידת הלהבה שתרגלו את יכולות והחילוץ תוך כדי צלילה, הפעולות המשולבות הללו הובילו אותנו בסופו של דבר ללכודים". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירוע הקשה ואמר: "אני מזועזע ממותם הטרגי של שני תושבי תל אביב שנהרגו באסון במעלית. שוחחתי עם השר לביטחון פנים, שר התחבורה, מ"מ המפכ"ל ונציב כבאות והצלה כדי לברר כיצד קרה הדבר ואיך ניתן למנוע אסונות כאלה בעתיד". 

מוקדם יותר הערב התייחס רב טפסר דדי שמחי, נציב כבאות והצלה ראשי‎ לטעות למחדל בכל הנוגע לתפקוד כוחות הכיבוי וההצלה באירוע ואמר: "היו לנו קרוב ל-100 אירועים במרכז, הגענו לכאן מהר. הכוח המיוחד הגיע ממקום רחוק ולקח לו קצת יותר זמן, אנחנו נתחקר את זה. הלוחמים עשו פה עבודה מדהימה. התקבלו אלפי שיחות. האירוע הזה הוא אירוע מיוחד מאוד עם הרבה קריאות וכנראה שחלקן לא התקבלו אבל המערכת פעלה בצורה טובה"‎. 

הצוללן אלי מחטייב שהשתתף במאמצי החילוץ סיפר לחדשות 12: "אנחנו מגיעים ומבינים את המורכבות בגלל שהמים עכורים ומלולכלים, אנחנו רואים שיש לנו קושי של חילוץ רגיל של מים זורמים, לא רואים שום דבר אז אנחנו עוברים לציוד צלילה. אנחנו מחדירים שני צוללנים פנימה שלא רואים כלום ואנחנו מנחים אותם כדי לנסות לפתוח את המעלית ולחלץ את הלכודים. בשלב הראשוני איתרנו לכוד אחד, פתחנו את המעלית, הוצאנו אותו מהמים והעברנו אותו לטיפול רפואי. את הלכוד השני הוצאנו דרך התקרה של המעלית בגלל המורכבות של הצלילה".