המאמצים למנוע את הגעת הקורונה לישראל: כפי שפורסם אתמול בבוקר (שני) לראשונה ב-N12, שר הפנים אריה דרעי הודיע אמש שבהתאם להמלצת שר הבריאות ליצמן, הוחלט למנוע את כניסתו של מי שאינו תושב ישראל וביקר בתאילנד, במקאו, בסינגפור או בהונג קונג בשבועיים האחרונים. בתוך כך, הוראת הבידוד למשך שבועיים של הישראלים שחזרו מאותן מדינות נכנסה באופן רשמי לתוקף.

על פי הוראת השר דרעי, כניסת האזרחים הזרים ששהו במדינות הללו תימנע בכל מעברי הגבול של ישראל - היבשתיים, האוויריים והימיים. דרעי גם הנחה את מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה לשמור על קשר רציף עם מנכ"ל משרד הבריאות בנושא.

המסרון שקיבלו הישראלים שחזרו לישראל מאסיה
המסרון שקיבלו הישראלים שחזרו לישראל מאסיה | צילום: N12

במקביל להחלטה, פורסם התיקון לצו הבידוד לישראלים שחוזרים מאותן המדינות. הצו חל על כל הישראלים שחזרו מהמדינות המוזכרות החל מה-16 בפברואר. על פי הצו, נדרשים גם המעסיקים של אותם אזרחים שלא לאפשר להם להגיע למקומות העבודה שלהם בזמן הבידוד. בתוך כך, רשות האוכלוסין וההגירה הבהירה שישראלים שרק עצרו באותן מדינות בטיסות המשך לא יהיו חייבים להיכנס לבידוד. 

בתוך כך, ממשלת יפן הודיעה הלילה שתתחיל לבדוק האם טיפול נגד איידס יעיל גם נגד נגיף הקורונה. מזכיר הממשלה יושיהידה סוגה אמר כי הוא אינו יודע אם התרופה אכן תתאים, וכי הם מתכוונים להתחיל סדרת בדיקות כדי לברר את השפעת התרופות. ממשלת סין הודיעה הלילה כי 98 בני אדם נוספים מתו כתוצאה מהידבקות בנגיף, כך עלה מניין הקורבנות בסין ל-1,868. בנוסף, מסרו הרשויות כי 1,886 סינים נוספים אובחנו כחולים בנגיף.

בהלת הקורונה - נוסעים חוזרים בנתב
בהלת הקורונה | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

מי שלא יפעל בהתאם להוראות - בסכנת מאסר

אמש פורסם ב"תוכנית חיסכון" שבמשרד הבריאות מתכננים להשתמש ב"מלשינון" על מנת שאנשים יוכלו להתקשר ולדווח על שכנים או קרובים שחזרו מאחת ממדינות המזרח ואינם עומדים בתנאי הבידוד שנקבעו. פקחי משרד הבריאות גם צפויים לבצע ביקורי פתע אצל אותם אנשים, שבמידה ולא יעמדו בתנאים גם צפויים לעמוד בפני עונש מאסר.

משרד הבריאות גם הדגיש אתמול, בעקבות הפרסומים לפיהם נוסעים שחזרו היום מתאילנד והמדינות עליהן חלה ההגבלה ונסעו מנמל התעופה בן גוריון לביתם בתחבורה ציבורית – שהדבר אסור. על פי ההנחיה של המשרד, על אותם אנשים לנסוע ברכב הפרטי שלהם, ובמידה ואין להם כזה, עליהם להיעזר בחבר או קרוב משפחה שיגיע לאסוף אותם כשהוא עוטה מסיכת מגן.

למרות ההוראה של משרד הבריאות, ל-N12 נודע כי ברכבת ישראל לא מכירים את הנוהל החדש ולמעשה, הדלתות נשארות פתוחות בפני כל נוסע שיבחר לחזור לביתו מנמל התעופה באמצעות הרכבת.