אסון במהלך מזג האוויר הסוער - וטענות כלפי התנהלות המשטרה: גבר כבן 35 ואישה כבת 30 טבעו היום (שבת) למוות לאחר שנלכדו בתוך מעלית שהוצפה בשל מזג האוויר הסוער והגשמים הרבים שירדו משעות הבוקר באזור דרום תל אביב. עד ראייה סיפר: "שמענו שמישהו דופק, הדיירים ניסו לפתוח ולא הצליחו".  
שכנים בבניין שהוצף בת"א טוענים: התקשרנו למשטרה ולא ענו לנו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

האירוע התרחש בקומה מינוס 1 של בניין הנמצא ברחוב נדב שבשכונת התקווה בתל אביב. צוותי כיבוי והצלה בפיקודו של מפקד תחנת תל אביב איתרו את הלכודים בתוך המעלית וכדי לחלצם ביצעו פעולות לניסור גג המעלית. במקביל, זוג צוללנים מיחדת להבה פעלו לפתיחת דלת המעלית שנפתחה באמצעות מפתח מעליות.

צוותי כיבוי והצלה חילצו את הגבר מתוך המעלית כשהוא במצב אנוש וסובל מהיפותרמיה והוא פונה לבית החולים שיבא תל השומר תוך ביצוע פעולות החייאה. כעבור זמן קצר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. בתום סריקות נרחבות במקום אותרה אישה נוספת כבת 30, היא חולצה ופונתה לבית החולים איכילוב במצב אנוש - ולאחר זמן קצר נקבע מותה.

ממד"א נמסר כי האישה חולצה בתום פעולות איתור וחילוץ מורכבות של לוחמי האש כשהיא מחוסרת הכרה וסובלת מהיפותרמיה קשה. הצוותים הרפואיים פינו אותה תוך ביצוע פעולות החייאה - אך המאמצים לא צלחו.

דניאל לוטין ששהה בבניין בזמן האירוע שחזר: "סביב השעה 12:35 דיירי הבניין החלו לרדת לחניון להוציא את הרכבים שלהם משום שהחניון החל להיות מוצף. כמה דקות לאחר מכן אחד השכנים דפק על דלת הדירה שלי, ואמר שמישהו תקוע במעלית. רצנו יחד למעלית ושמענו דפיקות מבפנים. התקשרנו למשטרה שלא ענו. רק לאחר שחלפה שעה בערך הצלחנו לקרוא מהמרפסת לעובד ערייה ברחוב. בשלב הזה קיבלנו טלפון חוזר מהמשטרה וכוחות הכיבוי הגיעו".

לדבריו, תוך כדי ביצוע הסריקות ופעולות החילוץ במקום "הצוללנים נכנסו לדירה שלנו להתחמם ושמעתי אחד מהם אומר שהם יעשו שאיבה של המים ולאחר מכן יירדו שוב לסריקות".

 

הצוללן במעלית בדירה בתל אביב
אחד הצוללנים בבניין שהוצף בתל אביב | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז דן

חובש רפואת חירום רכוב על אופנוע מד"א יוסף נהון סיפר: "כשהגעתי למקום חברתי בחדר המדרגות של הבניין לכוחות הכיבוי שפעלו בעזרת צוללנים לסריקה בקומת המרתף המוצפת של הבניין. גבר בשנות ה-30 חולץ אלינו כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה כשהוא סובל מהיפותרמיה קשה מאוד. הענקנו לו טיפול רפואי וביצענו בו פעולות החייאה והוא פונה תוך המשך ביצוע פעולות מצילות חיים לבית החולים שיבא בתל השומר כשמצבו קריטי". 

מעיריית תל אביב נמסר כי "הגשמים שירדו הבוקר וממשיכים לרדת בשעה זו בתל אביב-יפו חריגים בעוצמתם, כאשר במספר שעות ירדו כ-20% מכמות המשקעים השנתית היורדת בעיר. כך, לדוגמא, במשך כשעתיים הבוקר ירדו ברצף כ-74 מ"מ גשם".

חילוץ מהמעלית שהוצפה בדרום תל אביב
חילוץ מהמעלית שהוצפה בדרום תל אביב | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז דן

עוד נמסר כי "תופעות של ארועי גשם דרמטיים כמו זה שחוותה העיר הבוקר מתגברות בשנים האחרונות עקב משבר האקלים. מאות ערים ברחבי העולם מתמודדות עם אתגרים דומים, והעירייה נערכה לתרחיש זה מבעוד מועד. כבר בשעות הבוקר הנחה ראש העירייה לפתוח את החמ"ל העירוני וכל נציגי יחידות העירייה השונות הוקפצו לשטח על מנת לטפל בכל המפגעים ולהחזיר את העיר לשגרה. בנוסף, נפתחו מספר מרכזים קהילתיים המיועדים לפינוי תושבים בעת הצורך. כל תושב הזקוק לסיוע בעקבות הצפות יכול לפנות למוקד השירות 106, אשר תוגבר ועושה את כל המאמצים לענות על כל הקריאות ולספק מענה לכל הפונים".

"חשוב להדגיש כי העירייה נערכה כמידי שנה לקראת החורף וניתנה עדיפות עליונה למניעת הצפות מי גשמים בעונה זו. מעבר לתחזוקה השוטפת של מערכת התיעול העירונית, ביצעה העירייה פעולות שונות להתאמת המערכת לחורף, כגון: ניקוי קולטנים, קווי תיעול, ותעלות, פתיחה וניקוי של מוצאים לים ולנחלים, שיפורים מקומיים במערכת התיעול, התקנת קולטנים, התאמת שיפועים לשיפור הניקוז. לצד אלה, חשוב להדגיש שהעירייה לא יכולה להבטיח לחלוטין שלא תהינה הצפות וכל מידע המתקבל על מקומות ספציפיים המועדים להצפה, מטופל באופן מיידי עם כוחות הפרוסים בשטח".