ביממה שחלפה מאז האסון הכבד בשכונת התקווה, שבו נהרגו בני הזוג דין שושני וסתיו הררי ז"ל, נשמעה ביקורת רבה על התמודדות העירייה עם ההצפות - והטיפול בתשתיות בדרום תל אביב. ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, הגיב היום (ראשון) לביקורת בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" והביע צער כבד על האסון: "נחקור את האירוע, אני מרגיש אחריות כבדה". עוד קרא להמתין לתוצאות בדיקת המשטרה לפני הסקת מסקנות. גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לאירוע: "האסון מזעזע ולא מרפה מליבנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חולדאי הדף בריאיון את הביקורת שמערכת הניקוז מפגרת בעשרות שנים: "טעות, זה הפופוליזם שמתחיל איתו כל מראיין. מערכת הניזוק בתל אביב-יפו היא מערכת ניקוז טובה, מערכת הניקוז בדרום לא פחות טובה מבצפון העיר. קרה דבר בישראל - במשך שעתיים ירדה 20% מהכמות השנתית בזמן קצר, זה העמיס את המערכת ויצר הצפות שארכו שעתיים פחות או יותר. לאחר מכן המים ירדו והעיר חזרה לתפקד כרגיל".

עוד הבהיר חולדאי: "מספר הקריאות וההצפות במרכז העיר היה גדול יותר מאשר בדרום העיר. כמות הגשם שירדה בדרום העיר הייתה 80 מ"מ בעוד שבצפון ירדו 40 מ"מ באותו זמן". ראש העיר הבהיר כי השקיע בתשתיות בדרום העיר 1.2 מיליארד שקלים בעשור האחרון: "גם כשעוד לא היו אמצעים, השקעתי במאמצי הניקוז בשכונת התקווה וגם ביפו".

הצוללן במעלית בדירה בתל אביב
זירת טביעת הזוג בשכונת התקווה | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז דן

"דבר כזה קורה בכל מקום בעולם"

חולדאי ניסה להסביר את עוצמת האירוע: "מה שקרה פה היה אירוע חד פעמי שקורה לעיתים - כמו באמבטיה, כשאתה מוציא את הפקק לוקח זמן למים לרדת, כמות המים הייתה גדולה מיכולת הניקוז". עוד הוסיף: "בדרום העיר יש מספר שכונות שסובלות מדברים אחרים, כמו שכונות התקווה ונווה שאנן, אני מכיר את סבל התושבים ואני שותף".

ראש העיר עדכן כי ברחוב נדב 2 - שבו אירע האסון - טיפלו בקולטנים ב-22 בנובמבר וגם בבתים אחרים ברחוב: "בדקתי את זה. היה אירוע קשה ואני משתתף בצער המשפחות - קרה כאן אסון איום אבל הוא לא נחקר עדיין ואנחנו לא יכולים לקבל את המסקנות באמירות פופוליסטיות בטלוויזיה. העיר חזרה לתפקד כרגיל שעתיים אחרי ההצפות, דבר כזה קורה בכל מקום בעולם".

ההרוגים באסון המעלית
דין שושני וסתיו הררי ז"ל

עוד הוסיף: "לגבי העובדה שלא הגיעו כוחות הצלה ונגרם אסון - אני לא רוצה לבוא ולהאשים את כיבוי אש ומשטרה, יש חקירה של משטרה, יבואו ויבדקו את הדבר. המשפחה מטופלת על ידי מערכת הסעד והרווחה, אנחנו מתחקרים כל דבר. ב-1999 וב-2000 היה לנו הרבה פחות גשם ושיטפונות הרבה יותר גדולים וגם אז היה אובדן בחיי אדם. זה קורה וקרה ונחקור ונשתפר. מבחינה עירונית, כעיר גדולה תל אביב תפקדה היטב".

חולדאי גם נשאל על תגובתו לציוץ.של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שטען כי על ראש העיר לטפל בתשתיות ולא בתחבורה הציבורית: "אני מנוע מלהתעסק בזה, לא מתכוון להתנגח עם שר התחבורה שאתמול היו בעיות באיילון בתחום אחריותו". 

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן פרסם הערב הודעה שמתייחסת למות הזוג: "האסון הנורא שהתרחש אתמול בתל אביב ובו טבעו למוות סתיו הררי ודין שושני זכרם לברכה, מזעזע ולא מרפה מכולנו. ליבי נקרע מהמחשבה על הזוג הצעיר שאיבד כך את חייו".

עוד הוסיף ארדן: "אמש הנחיתי את מבקר המשרד לביטחון הפנים לקיים ביקורת דחופה ותיחקור של היערכות משטרת ישראל ורשות הכבאות וההצלה בסוף השבוע ואת פריסת הכוחות, בדגש על מוקדי החרום, איושם ותיפקודם. עלינו לוודא שכל הלקחים מהאסון הקשה הזה יופקו בכדי למנוע מקרים דומים בעתיד. אני מודה מעומק ליבי לאלפי השוטרים, לוחמי האש והמתנדבים שפועלים בימים האחרונים מסביב לשעון בכדי להציל חיים ולסייע לאזרחים שנקלעו למצוקה".

משה נוסבאום השתתף בהכנת הידיעה.