חתנו של אריה אבן ז"ל, שמת היום (שבת) בגיל 88 מהידבקות בנגיף הקורונה, תקף בציוץ בטוויטר את מערכת הבריאות על התנהלותה - ועל האירועים שהביאו להידבקותו בנגיף. בהודעה שפרסם שעות לאחר מותו של אבן כתב: "אריה ז"ל היה חמי. איש יקר וחזק. היה יכול להמשיך כסבא מיטיב אילמלא משרד הבריאות התרשל". אבן נדבק בנגיף מעובדת סוציאלית שעבדה בדיור המוגן "מגדל נופים" בירושלים בו שהה. בני משפחתו של אבן ממתינים להנחיות של משרד הבריאות בנושא קיום לוויה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אריה אבן ז"ל, בן ה-88 מירושלים, נולד בבודפשט שבהונגריה. הוא היה ניצול שואה, עלה לארץ ב-1949 והתגורר תקופה בקיבוץ מעגן מיכאל ועסק בסלילת כבישים בראשית ימי המדינה. אבן התגורר במשך עשרות שנים בירושלים בעקבות אשתו ועבד בשירות המדינה. אבן התגורר לסירוגין בחו"ל בעקבות השליחות של בת זוגו שעבדה אז במשרד החוץ. אשתו, יונה אבן, נפטרה בשנת 2012. הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים, 18 נכדים ונין. בני משפחתו של אריה אבן ממתינים לפרוטוקול הנחיות של משרד הבריאות בנושא קיום לוויה לנפטר מנגיף הקורונה, על כן כרגע טרם ברור מתי תיערך הלוויה.

ממשפחתו נמסר כי אבן היה "איש יקר ואהוב, חי חיים מלאים, מסור למשפחתו, אדם חזק עד רגעיו האחרונים. צר לנו על כך שהעביר את ימיו ורגעיו האחרונים כאשר בני משפחתו מנועים מלהיות לצידו".

"אנו שמחים שבערוב ימיו התגורר ארבע שנים בבית הדיור המוגן 'נופים' ואהב מאד את המקום", הוסיפו בני המשפחה. "אנו מודים לצוות הרפואי בבית החולים שערי צדק על טיפול מסור, אנושיות ואמפתיה".

אחד מנכדיו סיפר הבוקר ל-N12: "סבא היה ניצול שואה מהונגריה שהקים משפחה לתפארת. הוא עלה למדינת ישראל לאחר הקמתה והיה מבוני הארץ, עבד במשך שנים בשירות המדינה. הוא היה אדם מסור למשפחתו, חזק וצלול עד הסוף הבלתי נמנע. לא נתנו לנו לראות אותו בימים האחרונים מהחשש להדבקה. אני אמנם גר רחוק, אבל היה לנו קשר קרוב"

אבן הגיע לבית החולים שערי צדק בירושלים במצב קשה מאוד, ואושפז לפני כשבוע במחלקה המבודדת. הוא סבל ממחלות רקע רבות, ובמהלך האשפוז נאלץ לעבור החייאה בשל אירוע לבבי. אבן ככל הנראה נדבק בנגיף מעובדת סוציאלית שהגיעה לעבודה מבלי שידעה שהיא נשאית של הנגיף. שמונה בני אדם נוספים בבית הדיור המוגן "מגדל נופים" שהו בבידוד על פי הנחיות משרד הבריאות, וכעת הדיירים והצוות כולו שוהים בבידוד מרצון.

בית האבות
בית האבות שבו שהה אבן ז"ל | צילום: N12

מיכאל כרמון, שנשוי לבתו של אריה אבן ז"ל עוד אמר: "מדוע כבר בינואר לא ישבו במשרד הבריאות ובנו תכניות היערכות למצבים האלו? משרד הבריאות נתפס במשבר הזה עם המכנסיים למטה. מה יקרה כאשר עשרות קשישים יאושפזו? הם לא ימותו מ'נגיף קורונה' אלא ממחסור בטיפול סיעודי. אין מספיק ציוד מגן כדי לאפשר לעובדים הזרים הצמודים אליהם להיות יחד איתם והם יהיו בסכנה מפני נפילות קשות או פצעי לחץ".

מטעם רוני עוזרי, יו"ר א.ב.א, נמסר: "אגוד בתי אבות ודיור מוגן משתתף בצערה של המשפחה ושל דיור מוגן נופים. אנו עושים את המירב לשמור על הדיירים ולבודד אותם מהסביבה החיצונית. אנו שבים ומבקשים מהממשלה שתיענה לקריאתנו לתת לדיירים, הנמצאים בקבוצת סיכון ברמה גבוהה עדיפות לאומית ולהזרים עבורם באופן מיידי ציוד חיטוי ואיבזור וגם לצוותים המטפלים. מניעת התפרצות היא הדבר היחיד שיציל קורבנות קורונה נוספים. אני קורא לראש הממשלה לפעול אישית למען הצטיידות בתי אבות ובתי הדיור המוגן".

משרד הבריאות עדכן הבוקר על מצב הנדבקים בנגיף בישראל. לפי תמונת המצב העדכנית 883 בני אדם נמצאו עד עתה כנדבקים בנגיף. 15 מהם מצבם הוגדר קשה, 19 במצב בינוני. 36 ישראלים כבר החלימו ושוחררו לאחר שלא נמצא אצלם זכר לנגיף הקורונה.

מתוך החולים, 274 בני אדם מאושפזים בבתי החולים, 233 נמצאים בטיפול ביתי מפוקח ו-84 בטיפול במלון. לגבי 255 מהם טרם הוחלט באיזו מסגרת לטפל בהם. מבין המחלימים, 18 שוחררו מבתי החולים ו-18 נוספים החלימו לאחר שטופלו בקהילה.

 

אביבית מיסניקוב השתתפה בהכנת הידיעה.