אחרי התחקיר שפורסם ב"מהדורה המרכזית" לפני כשנה ובו נחשף כיצד מסרבת הרבנות הראשית לגייר את הילדים שאומצו או נולדו בהליך פונדקאות בחו"ל, כעת עתירה שהוגשה לבג"ץ מנסה להביא לשינוי המצב. בעתירה שהגיש בימים האחרונים אב יחידני לשתי בנות שנולדו בהליך פונדקאות בחו"ל, נטען: "מניעת האב שהינו יהודי מלגייר את בנותיו שנולדו מזרעו בהליך פונדקאות - מנוגד לכללי הצדק הטבעי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התחקיר, שפורסם בחודש מרץ 2019, הראה כיצד ברבנות מונעים מאבות יחידנים לגייר את ילדיהם שנולדו בפונדקאות בחו"ל. ההנחיה של הרב הראשי מורה שלא לגייר קטינים לאב חד הורי. בעתירתו לבג"ץ טוען האב: "לכאורה, המשיבים בפסק דינם תלו את החלטתם לדחיית גיור ברמת קיום תורה ומצוות של העותר, אך למעשה החלטתם נשענה אך ורק על ההנחיה המוזכרת, שכן הראיות הנוספות שהובאו, המצביעות על אורח חייו המסורתי של העותר ועל העובדה שהבנות שובצו בגן ממלכתי דתי, לא נבדקו".

עורכת הדין בתיה כהנא דרור עם העותר ובתו בבית המשפט העליון

"יתרה מכך, הרשויות העבירו את העותר מסכת ארוכה של בירוקרטיה עד אשר נכנס בשערי בית הדין", נכתב בעתירה. "וכאשר הוא נכנס בשערי בית הדין, בתחילה לא נאמר לו דבר בנוגע להנחיה, לא נערך בירור מעמיק ביחס לאורח חייו ובאיזה מידה בכוונתו לגדל את בנותיו כשומרות מצוות, וזאת חרף הצהרתו של העותר על אורח חיים מסורתי והצגת תעודות המוכיחות שבנותיו רשומות בגנים דתיים. ורק כאשר ניתן פסק הדין של בית הדין הרבני לגיור גילה העותר כי עוד טרם נערך הבירור כבר קבע בית הדין כי העותרות לא יגוירו וזאת בהסתמך על ההנחיה".

עורכת הדין בתיה כהנא דרור עם העותר ובתו בבית המשפט העליון

בהמשך העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד בתיה כהנא-דרור, טוען האב כי החלטת בית הדין הרבני בעניינו אינה סבירה ובלתי שוויונית: "החלטות בית הדין הרבני לגיור ובית הדין הגדול מעמידות את העותרות במצב החוסם את דרכן מלהצטרף לעם היהודי, דבר בעל משמעות רשמית ומהותית במדינת ישראל; החלטות שבגינן העותרות חסומות מלקבל תעודת המרה המאפשרת המרת דת במשרד הפנים וכל זאת בהיעדר תשתית הלכתית וחוקית למניעת הגיור, ובהיעדר מדיניות סדורה - כפי שהמשיבים עצמם מעידים, ובהסתמך על הנחיה שאינה סבירה ואינה שוויונית".