נמצא הפתרון למשבר דמי האבטלה לגמלאים: שר האוצר משה כחלון גיבש היום (רביעי) מתווה חדש, שעדיין זקוק לאישורו של ראש הממשלה, במסגרתו יקבלו גמלאים שהוצאו לחל"ת קצבת זקנה בסך 2,200 שקלים ופנסיה בגובה 4,000 שקלים. בסך הכל מדובר בחבילת סיוע שמגיעה עד 6,200 שקלים בחודש. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המתווה שגיבש שר האוצר נועד לספק מענה בדיוק לאזרחים ותיקים שהוצאו לחל"ת אבללא זכאים לדמי אבטלה, שהבאנו אמש את סיפורם במהדורה המרכזית, בהם אלי ואילנה ארדיטי מציפורי, בני 70 ומעלה שחוששים לעתידם הכלכלי ומצויים בבית בימים אלה מחשש מנגיף הקורונה

אלי ואילנה נאלצו ללכת לעבוד בקונדיטוריה למשך שעות ארוכות בכל יום, אלא שבגלל המצב הם הוצאו לחל"ת. בגלל שעברו את גיל הפנסיה, הם לא זכאים לדמי אבטלה - ולמעשה הם איבדו את מקור ההכנסה שסייע להם להחזיק את הראש מעל למים. "מקצבת זקנה שאנחנו מקבלים שזה 4,000 שקל ביחד, אי אפשר לשלם 3,000 שקל משכנתא, 2,000 שקל לאןכל הביתה והתרופות שלנו, 1,200 שקל חשבון חשמל ותמיד יש עוד דברים מסביב. אי אפשר לחיות ככה", הם אומרים. 

יום טוב בכר בן ה-67 ואשתו ויקטוריה נמצאים במצב דומה. יום טוב עבד 30 שנה כטבח, בתקופה בה לא הייתה חובה או מודעות להפריש לפנסיה. לכן, אחרי גיל פרישה הוא ואשתו החלו לעבוד בשכר מינימום כדי להתקיים – הוא ברכבת והיא כסייעת בגן.

הוצאו לחל
הוצאו לחל"ת - אבל לא זכאים לדמי אבטלה | צילום: החדשות 12

בלי המשכורת שאפשרה להם לשרוד ובלי דמי האבטלה, ויקטוריה ויום טוב יודעים שהם יצטרכו להתקיים רק מקצבת זקנה. "אני פשוט יותר מחושב, היות ואני יודעת את הכמות מצרכים המינימלית שצריך אני לא מתפרע", סיפר יום טוב. "ננסה להצטמצם כמה שאפשר, העיקר שנצליח לאכול ולשתות ולחיות את המינימום".

גם הזוג בכר נאלצים עכשיו להתמודד עם ההשלכות ולשקול לאן הולך כל שקל: "אני מתלבט וחושב אם לקנות בשר או כל מני מוצרים מהסוג הזה, שלא יישאר כסף", אמר בדאגה. "לא נוכל לקנות תרופות שצריך, לא נוכל לשלם שכר דירה, לא נוכל לשלם על דברים חיוניים. ממה הם חושבים שאנחנו נתקיים?".