בשעה 11:30 בבוקר בימים כתיקונם סיכוי סביר שהיינו מחפשים דקות ארוכות חנייה במתחמי הבידור והפנאי של "קניון הזהב" ובמתחם הסמוך לו "סינמה סיטי" בראשון לציון. אולם הבוקר, בצל הגזרות להתמודדות עם התפרצות הקורונה שהציג אמש ראש הממשלה לציבור, מציאות חדשה על פני השטח. כתב N12 יצא לשטח והופתע לגלות שגם אצל הישראלים האדישים ביותר עלה סף החשש פן יידבקו בנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החניתי את הרכב בפינה של החנייה, חבשתי את המסכה והתחלתי לחלוף במגרש החנייה שהיעד הוא שער הכניסה ל"קניון הזהב". בדרך חלפתי על פני כמה עשרות מכוניות שעמדו בחנייה, הערכה שלי שמדובר בכמה רכבים של עובדים שמועסקים במקומות הכרחיים דוגמת מאפיות, בתי מרקחת ועוד בסביבת הקניון. הגעתי אל הקניון. רוב הדלתות היו נעלות. רק דלת אחת היתה פתוחה, החנויות כולן סגורות, הקניון שומם למעט עובדים שיצאו ונכנסו מחנות הסופר-פארם.

אישה קונה מוצרים בגלל הקורונה
אישה קונה מוצרים בגלל הקורונה | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

שאלתי את השומר אם אפשר להיכנס, תגובתו היתה נחרצת - "הקניון סגור - הכל סגור. למה? בגלל המקורונים, בגלל הקורונה. מגיעים הרבה אנשים, מפה ועד לשם. האם זה מצב הגיוני? לא, מה להגיד לך? שאל את הממשלה שלך. הכל סגור, ס-ג-ו-ר, דברתי עברית".

יצאנו מהקניון, חלפנו על פני אחד מבתי הקפה הוותיקים והמוכרים בקניון. הכל שומם. השולחנות שבהם יושבים להנאתם הבליינים שבימים כתיקונם מלאים בצעירים שסועדים את ארוחת הבוקר שלהם ואנשי עסקים לחוצים נעדרים. השקט והשממה בולטים.

המשכנו לרשת הסופרמרקטים הסמוכה, נראה שהגענו אחרי "פיק פאניקה של הבוקר". מנהל המשמרת פגש אותנו בכניסה וליווה אותנו לאורך כל הסיור בחנות. היה לו חשוב להדגיש שגם למרות הלחץ הרב, ללקוחות שלו לא יחסר דבר, "אם צריך יביאו עוד דברים מהמחסנים שלנו, ללקוחות שלנו לא יחסר דבר".

נכנסנו אל הקניון, קשה היה לפספס את מסיכת הפנים והכפפות השחורות שעטתה השומרת בכניסה. אחראי המשמרת הציע גם לנו כפפות: "בגלל המצב לכל לקוח אנחנו מציעים להצטייד בכפפות, או להתמרח בג'ל לטיהור ידיים". התחלנו את הסיור, חשוב לומר שהסופר היה יחסית מלא בלקוחות. בלטו הלקוחות הרבים שעטו מסכות, חלקם היו גם עם כפפות על הידיים. בקושי הורגש שרק לפני כמה שעות באותו סופרמרקט נצפתה כניסה לחוצה של עשרות קונים שחששו מהעתיד לבוא. "היום בבוקר הגיעו לכאן הרבה לקוחות, היה לחץ, יש הרבה עבודה, אבל אנחנו ערוכים, הציבור בלחץ, אבל כולם מגזימים, גם פה".

כשהגענו אל הקופה התחיל הבלאגן. נראה שהמלצת ראש הממשלה מאמש, על מתחמים עם 10 אנשים בלבד, לא הגיע אל מתחמי הסופרמרקטים. עשרות אנשים עמדו בטורים ארוכים עם המצרכים שמלאו בעגלותיהם.

בתי ספר סגורים בגלל הקורונה
מדינה בדרך להשבתה | צילום: דוד כהן, פלאש 90

משם צעדנו אל מתחם הבילוי הצמוד אליו, אל הסינמה סיטי. כאן מימדי הריקנות היו עוד יותר בולטים. החנייה הענקית שנמצאת בקדמת הקניון עמדה שוממה, כאן לא היה שומר בכניסה שמנע מהעוברים והשבים להיכנס אל הקניון, אלא שלשלאות מתכת כבדות שנעלו את שער הקניון. מציאות חדשה וקשה.

חזרתי לאוטו, הוצאתי את הג'ל לטיהור הידיים וחזרתי לביתי.