ביום שלישי לפני שבוע, בזמן שחבריו המתינו בדריכות לדעת אם נתניהו ימשוך את בקשת החסינות שלו, חבר הכנסת מטעם "כחול לבן", חילי טרופר, המתין בקוצר רוח להחלטה אחרת - גורלית ומצילה חיים. אחרי בדיקה אחרונה בבית החולים הוא גילה כי הוא מתאים לתרום כליה ויצא למסע כדי להציל חיים של אדם שהוא לא מכיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה דגר בי הרבה זמן, כשפתאום התחלתי להבין שיש סיכוי שיהיו בחירות שלישיות אמרתי לאשתי 'אם יש פעם שלישית אני הולך לתרום את הכליה'. אמרתי שהמדינה משותקת כבר קרוב לשנה אבל אני רוצה לתרום את חלקי", סיפר טרופר. הוא הסביר שכשליח ציבור הוא הרגיש לא בנוח לעשות את ההליך, שכולל זמן התאוששות והכנה ארוכים, בזמן שהכנסת פעילה, כי אז לא יוכל לעבוד בשביל האזרחים. "לפעמים אין מורכבות ואין ציניות, יש רצון לתת למישהו משהו", סיפר.

חבר הכנסת חילי טרופר תרם כליה‎ (צילום: החדשות12)
חבר הכנסת חילי טרופר אחרי התרומה | צילום: החדשות12

עבור חילי זהו סופו של תהליך ארוך מאד - בישראל מאפשרים רק לאנשים בריאים לחלוטין לתרום כליה בצורה אלטרואיסטית, לכן הוא נאלץ לעבור כל בדיקה אפשרית במשך מספר שבועות. מהרגע שהוא קיבל את ההחלטה, הרופאים סיפרו לו על הסיבוכים האפשריים, אך הוא נשאר איתן בדעתו למרות הסכנות.

כלייתו של חילי הושתלה אצל יאיר, שכליותיו קרסו לפני כשנה וחצי. מאדם בריא שעובד מהבוקר עד הערב בניהול מסעדה בראשון לציון, הפך יאיר לתלוי לחלוטין בדיאליזה וחייו היו בסכנה. לפני כמה שבועות יאיר עבר תהליך דומה שהסתיים במפח נפש, אחרי שהתורם נפסל. כשהבדיקות יצאו תקינות הניתוח נקבע כעבור יומיים בלבד וליאיר לא היה שמץ של מושג מי התורם שעומד לתת לו את חייו במתנה.

יום הניתוח יצא בדיוק ביום הולדתו ה-60 של יאיר, שקיבל את המתנה הכי גדולה שיכל לבקש: "זה חלום, קשה לעכל את זה פתאום ביום אחד - אחרי שהייתה לי אכזבה ראשונה והאמון כבר פחת".

חבר הכנסת חילי טרופר תרם כליה‎ (צילום: החדשות12)
יאיר, שכלייתו של חילי טרופר הושתלה בגופו | צילום: החדשות12

בבוקר הניתוח ילדיו של טרופר סיפרו על החששות, אך גם על הגאווה. "זה ידוע שהוא רוצה לתרום כליה ומתי שאמא תסכים לו הוא יעשה את זה. אני חושבת שהוא עושה משהו באמת משמעותי ולא סתם כדי לקבל משהו בחזרה", אמרה ביתו. ילדיו הוסיפו כי בהתחלה הם לא רצו וניסו לשכנע אותו לא לתרום, אך לבסוף הבינו את גודל המעשה.

חילי הוא האדם ה-781 שתורם דרך עמותת "מתנת חיים" לאדם שהוא איננו מכיר. הוא שמע על הפעילות של העמותה בתקשורת ולכן, למרות הלבטים, החליט לחשוף את התהליך שעבר, כדי לעודד עוד אנשים לתרום.

הניתוח של חילי הסתיים בהצלחה והכיליה הועברה להקפאה. באותו הרגע צוות בית החולים הדסה העביר את יאיר לניתוח, אחרי שהתפלל ונפרד ממשפחתו. כעבור שעות של המתנה מורטת עצבים, מגיעה ההודעה שהניתוח עבר בהצלחה וחילי ויאיר עברו להתאוששות עד המפגש.

"ההחלטה לתת לבן אדם זר היא לא פשוטה"

חילי אמר שלדעתו רוב האנשים יתרמו למישהו אם הוא אדם שקרוב אליהם או בן משפחה. "מבחינתי אם זה מישהו שאני לא מכיר - זה לא מחסום. אם יש מישהו או מישהי בעולם שעוברים דיאליזה, שאין להם חיים, שהם נתונים בסכנת חיים - אז רק בגלל שאני לא מכיר אותם אני לא אציל אותם? מי שרוצה שייקח".

יומיים אחרי הניתוח חילי ויאיר התראו במפגש מרגש. "לתת חלק מבנאדם בריא ולתת לבנאדם זר - זה לא פשוט", אמר יאיר במהלך המפגש. זאת הייתה מסיבת סיום מוצלחת למבצע מורכב - ולכולם ברור שהמטרה גדולה יותר: לחסל את רשימת הממתינים לתרומת כליה, שעדיין עומדת על קרוב לאלף איש.