נשיא צרפת עמנואל מקרון, שהגיע לישראל במסגרת פורום השואה הבינלאומי, התעמת היום (רביעי) עם מאבטחים בזמן סיור בעיר העתיקה ותועד בסרטון שפורסם בטוויטר של כתבת צרפתית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 מקרון ביקש להיכנס לכנסיית סנטה אנה, הנמצאת בשטח צרפתי, ואילו המאבטחים הישראלים שליוו את הפמליה דרשו להיכנס איתו פנימה. בתגובה החל נשיא צרפת לצעוק בזעם ודרש שיפנו את הדרך ויתנו לו להיכנס לבדו. 

בתום  הביקור של מקרון בכנסייה הצרפתית הוא בא אל האחראי של צוות המאבטחים ומפקד המרחב של משטרת ירושלים, לחץ את ידיהם, התנצל ואמר שלא התכוון לפגוע באף אחד. למרות העימות, המפגש הסתיים בחיוכים ובאווירה טובה. 

"אני לא אוהב את מה שעשית מולי. צא החוצה! אני מצטער, אבל אתה יודע את החוקים, לאף אחד אסור לעורר פרובוקציה", אמר בתוקף מקרון לאחד המאבטחים והוסיף: "בבקשה כבדו את החוקים שהיו במשך מאות שנים. הם לא ישתנו במשמרת שלי".

 

עימות דומה התרחש בין נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק למאבטחי שב"כ בשנת 1996, במהלך ביקורו בישראל. שיראק ביקש להיכנס לבדו לכנסיה במתחם העיר העתיקה, נחסם אף הוא על ידי המאבטחים ואיים לעברם: "האם אתם רוצים שאעלה על המטוס ואחזור הביתה?"

מקרון מצלם את ריבלין ונשיא קפריסין
צילום: דוברות בית הנשיא

מוקדם יותר מקרון הגיע לפגישה עם הנשיא ריבלין ובמהלכה החליט לקחת על עצמו את תפקיד הצלם הנשיאותי, והחל לתעד את המתרחש בלשכה. "כשרכבת אווירית נוחתת בירושלים, גם מפגשים כאלה קורים", כתב הנשיא ריבלין בחשבון הטוויטר שלו. "הנשיא מקרון חזה בנו בעומס העבודה הדיפלומטית, והחליט להגיש עזרה בתחום התיעוד. כך גילינו שבנשיא צרפת חבוי גם כישרון צילום".

המשטרה והשב"כ הוציאו הודעה משותפת בתגובה למקרה: "היום בשעות הצהריים שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל איבטחו את נשיא צרפת עמנואל מקרון בעת ביקורו בעיר העתיקה בירושלים. בעת הגעתם לכנסיית סנט אנה שבעיר העתיקה, התנהל שיח בין גורמי האבטחה לבין המאבטחים הצרפתיים בדבר הכניסה לתוך הכנסייה יחד עם הנשיא. נשיא צרפת ביקש מהכוח לכבד את הכללים הנהוגים במקום, ובהתאם לתיאום שבוצע מראש לצורך סידורי האבטחה, ליוו את נשיא צרפת ואנשיו בתוך הכנסייה שוטר ואיש שירות הביטחון הכללי. עם צאתו, יישרו את ההדורים וצוותו של הנשיא התנצל על האירוע, הנשיא לחץ את ידם של הכוחות והמשיך בביקורו בעיר העתיקה בליווי הכוחות והאמצעים הדרושים לצורך שמירה על ביטחונו כאישיות רמת דרג המבקרת בישראל".