שלושה מתחמי "היבדק וסע" חדשים לגילוי ווירוס הקורונה ייפתחו היום (שלישי) בחיפה, ירושלים ובבאר שבע, במטרה לסייע במאמץ להגדלת ביצוע מספר הבדיקות לגילוי קורונה ברחבי הארץ. במקביל התייחס רה"מ נתניהו להחמרת ההגבלות שהתגבשו: "סיימתי דיון של 7 שעות שבו הנחיתי להגביר באופן דרמטי את האכיפה על הגבלות התנועה וכן להכין נוסח החלטה להחמרת הגבלות התנועה, למעט עבודה, הצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו הסביר: "זה נעשה במטרה לצמצם מגע ולמנוע את המשך התפשטות נגיף קורונה. ההחלטה תהיה בתוקף ל-7 ימים מרגע אישורה. ההנחיות בעניין הגעה לעבודה לא השתנו בשלב זה. במקרה ויהיה עדכון להנחיות - יינתן זמן התארגנות". 

עוד הוסיף רה"מ כי "האפשרות להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים לא תוגבל גם לאחר אישור ההחלטה. מחר נציג את תכנית הסיוע המסיבי לעצמאים שכירים ועסקים. בנוסף ביקשתי להקים צוות להגדלה נוספת של הבדיקות לאיתור חולים וצוות נוסף לבדיקות סקר לכלל האוכלוסייה."

בתוך כך, אתמול נעשה פיילוט במתחמי "היבדק וסע" החדשים שייפתחו היום ובמסגרתו נבדקו מאות אנשים ששוהים בבידוד או פיתחו תסמינים, והוזמנו על ידי מד"א להגיע ולהיבדק. במגן דוד אדום אומרים שהחל מהיום תורחב הפעילות בשלושת המתחמים.

מנכ"ל מד"א אלי בין הסביר: "מגן דוד אדום פותח עוד שלושה מתחמים של 'היבדק וסע'. בירושלים פתחנו מוקד נוסף לתושבי ירושלים והסביבה, פתחנו מתחם נוסף בחיפה לתושבי הצפון ובבאר שבע עבור תושבי הדרום. במתחמים האלה ניתן יהיה לבדוק עוד אלפי בדיקות בו זמנית באותו יום, ולכן היכולת ללקיחת דגימות נוספות עולה בצורה משמעותית מאלפיים לאלפים רבים. אנו נגדל בשבועות הקרובים ונוכל לבצע עד 10,000 דגימות".

בנימין נתניהו הצהרת קורונה (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
בנימין נתניהו הצהרת קורונה | צילום: פיטוסי , פלאש 90

בדיון שהתקיים אתמול בין ראש הממשלה, נציגי משרדי הבריאות, משרד האוצר וגורמים נוספים הוחלט לצמצם את התחבורה הציבורית עד הפסקה מוחלטת שלה ולסגור את כלל החנויות זולת חנויות פארם ומזון. לפי ההנחיות החדשות, יהיה מותר לצאת רגלית רק בסמוך לבית והיציאה עצמה תוגבל למרחק ולזמן. עבור מי שירצה לבצע פעילות ספורטיבית בחוץ - יוגבלו ריצה בחוץ לאזור הבית ברדיוס מסוים. לצד זאת ייסגרו חנויות אופנה ומחשוב ויוטל קנס כספי גם על יחידים שיפרו את ההנחיות.