מקרי המוות בעקבות הסתבכות של מחלת השפעת שפורסמו בשבוע האחרון הצליחו להדאיג עשרות אלפי ישראלים, וכפי שדיווחנו במהלך השבוע – חל זינוק במספר המתחסנים נגד המחלה. אלא שבחלק מהמרפאות בקופות החולים כללית ומכבי הביקוש היה גדול מהצפוי, וכך נוצר מחסור בחיסוני השפעת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במהלך החורף הנוכחי ועד כה בלבד אושפזו יותר מ-100 בני אדם בעקבות המחלה, ו-40 מהם התאשפזו רק במהלך השבוע האחרון. נציין כי בחורף בשנה שעברה היו עשרות בודדות בלבד של מאושפזים (כ-45) ובחורף לפני שנתיים המספר עמד על 77. בכירים בעולם ברפואה כבר הגדירו את זן השפעת הנפוץ בעונה כ"אלים ומסוכן במיוחד".

נציין כי בקופת חולים מכבי קיים מלאי של חיסונים במרבית הסניפים ומחר (ראשון) בשעות הבוקר יחודש המלאי בכל הסניפים. בקופת חולים מאוחדת – ב-15% מהמרפאות נגמרו החיסונים ומחר ינוידו לשם חיסונים נוספים. בלאומית לעומת זאת לא קיים מחסור נקודתי, והחיסונים ממתינים במרפאות ברחבי הארץ.

כמו כן, במהדורה המרכזית דיווחנו במהלך השבוע על מערכת שתנסה "להילחם" בשפעת. לפי הדיווח, המערכת המיוחדת המבוססת על בינה מלאכותית תנתח את נתוני החולים - ותזמן את מי שנמצא בקבוצת סיכון להתחסן בדחיפות. המערכת, שכבר החלה לעבוד בקופת החולים "מכבי", מאבחנת את מבוטחי הקופה על פי הרקע הרפואי שלהם – ומתקשרת להזמין אותם להתחסן.

ד"ר רוני הורוביץ, מומחית לרפואת משפחה ממכבי שירותי בריאות, הסבירה כי המיזם יוכל לפתור סיבוכים רבים אצל מטופלים – ובכך להקדים תרופה למכה", אמרה.