קרובים למשבר בתחבורה הציבורית? חברות התחבורה הציבורית בישראל מאיימות היום (חמישי) שיצמצמו את פעילותם משמעותית ובאופן מיידי, כבר בחגים הנוכחיים, לאחר שלטענתם קיבלו הודעות מנציגי משרד התחבורה ש-20% מהתקציב הקבוע שניתן להם מהמדינה - יקוצץ. "אין זה מתקבל על הדעת שממשלת ישראל תפר ברגל גסה הסכמים עליהם היא חתומה", טוענות החברות. במשרד התחבורה מסרו בתגובה: "פועלים למציאת פתרון לנושא".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי גורם שמעורה בעניין, באגף התקציבים באוצר נתקלו בקושי בהעברת הכספים דרך ועדת הכספים של הכנסת, מה שגרר את הקיצוץ האמור. עורך הדין עמית גור המייצג את פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות, שיגר מכתב בהול לשר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', ולשר האוצר, משה כחלון, ובו טען שבשל מצוקת המזומנים שתיווצר אצל חברות התחבורה הן "יהיו רשאיות לצמצם באופן מיידי (כבר בחגי תשרי) את היקפי השירות".

גור הדגיש שההחלטה, אם תצא, יוצאת "מהיום למחר" – יום או יומיים בלבד לפני מועד התשלום. לדבריו, התזמון של ההחלטה "אינו מאפשר למרשותינו לפעול לצמצום נזקיהן ולבחון אפשרות לקבל מימון ביניים למשך תקופת הקיצוץ החד צדדי והלא חוקי".

"הפרה בוטה ויסודית של ההסכמים עם הממשלה"

החברות טוענות שאם המהלך ייצא לפועל, הוא יינקט בניגוד להסכמים בינן לבין הממשלה. "החלטה שכזו, מעבר להיותה לטעמנו בלתי חוקית, מהווה הפרה בוטה ויסודית של הסכמי ההפעלה עליהם חתומה הממשלה", נכתב במכתב.

עוד הסבירו החברות שתשלומי הסובסידיה הממשלתית, שבסכנה, הם "תמורה שלאחר מעשה" עבור שירותי תחבורה ציבורית שמעניקות החברות לפי הזמנת הממשלה לציבור הרחב, ורובם נועדו לכסות את השירותים הללו. לפי המכתב, נציגי משרד התחבורה מסרו לנציגי החברות שצפויים בעתיד הנראה לעין  שיבושים נוספים ואף חמורים יותר בתשלומי הממשלה לחברות התחבורה הציבורית.

"אין זה מתקבל על הדעת שממשלת ישראל תפר ברגל גסה הסכמים עליהם היא חתומה", לשון המכתב, שמסתיים בקריאה לשרים כחלון וסמוטריץ': "הנכם מתבקשים בזאת לדאוג שההחלטה שהתקבלה בעניין תבוטל לאלתר, ובוודאי שלא תעשה מהיום למחר".

מחברת דן בדרום ודן באר שבע נמסר: "הסובסידיה של הממשלה על התחבורה הציבורית בחודש ספטמבר שולמה למרבית המפעילים בהיקף של כ-80 אחוזים בלבד. זו פגיעה משמעותית ביכולת הכלכלית. כרגע אנחנו ממתינים לתשובה משר התחבורה ושר האוצר. אנחנו לא רוצים להגיע למצב של צמצום פעילות בחול המועד סוכות". במשרד התחבורה הגיבו לפנייה ואמרו שהם "פועלים מול הגורמים הרלוונטים למציאת פתרון לנושא".