השפעת משתוללת וגובה קורבנות: החורף רק החל אבל השפעת כבר משתוללת, וגם גובה קורבנות. הערב (שלישי) פורסם במהדורה המרכזית כי מניין החולים שמתו כתוצאה מהשפעת וסיבוכיה בחורף הנוכחי עלה לשלושה. מספר המאושפזים במצב קשה הוא הגבוה בשנים האחרונות: בבתי החולים מדווחים על זינוק במספר המאושפזים שבגלל מזג האוויר הנוח - לא התחסנו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נערה בת 14 עם מחלות רקע מתה כתוצאה מסיבוכי המחלה וגם קורבן נוסף צעיר, הלל דחבש בן ה-19 מירושלים, שפונה לבית החולים שערי צדק בעיר ללא דופק - ככל הנראה מסיבוך של המחלה. מותו נקבע לאחר החייאה. אדם בשנות ה-50 לחייו נפטר אתמול בבית החולים אסותא באשדוד, והפך לקורבן השלישי. 

בשלב זה מאושפזים 25 ישראלים במצב קשה, כולם כתוצאה ממחלת השפעת. אחת מהן היא ילדה בת חמש בלבד שמאושפזת עם דלקת קשה בשריר הלב: הוריה תכננו לחסן אותה ולא הספיקו. שיעורי התמותה נמוכים בינתיים יחסית השנה, אך מספר המאושפזים הוא כבר הגבוה בשנים האחרונות. החיסונים הגיעו באיחור של חודש וחצי בגלל עיכובים בייצור בחו"ל - והתוצאה היא ששיעורי ההתחסנות נמוכים יחסית. 

"השנה יש הקדמה בתופעה"

לפי נתוני משרד הבריאות, בחורף של שנת 2020-2019 נספרו 98 חולים קשים – ומתוכם תשעה נפטרו. מדובר בעלייה במקרי התחלואה הקשים: ב-2019-2018 זוהו 45 חולים קשים, שמתוכם 17 נפטרו. ב-2018-2017 חלו 77 איש באופן קשה ו-37 מתוכם מתו. כיסוי חיסוני השפעת, לפי נתוני המרכז הישראלי לבקרת מחלות, הוא 15.7% לעומת 17.2% בשנה שעברה ו-18.1% לפני שנתיים.

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, התראיין הערב למהדורה המרכזית ואמר: "אנחנו רואים כל שנה אנשים במצב קשה שנפטרים מהשפעת, זה לא הפתיע בהיבט הזה, השנה יש הקדמה בתופעה, עונת השפעת עוד לפנינו".

גרוטו הוסיף: "זהו זן שפעת שהגיע ב-2009 המכונה שפעת החזירים, יש שנים שהוא מכה יותר קשה, יש שנים שזה יותר קל, השנה הוא חזר בעוצמה גדולה יותר, הזן הזה הוא הפעיל ביותר. כרגע עוד מוקדם וקשה לדעת אם הוא קשה יותר".

לדבריו, "הצפיפות והעומס בבתי החולים לא משפיעה בהכרח על השפעת, אנשים חולים מחוץ לבתי החולים, זה גורם לעומס במוסדות, בגלל שהמחלה הגיעה מוקדם השנה". גרוטו הוסיף: "החיסונים הגיעו באיחור, קצב ההתחסנות היה מאוחר יותר, אנשים צריכים ללכת לקופות החולים ולהתחסן - זו ההמלצה שלנו".

"בהחלט אני סבור שעדיין יש מקום כי עדיין לא נמצאים בשיא התחלואה, עדיין הזדמנות טובה להתחסן", סיכם גרוטו. "החיסון יכול להשפיע בזמן קצר, ולהשפיע לטובה". גם משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, קרא היום להתחסן ואמר: "השנה המספרים קשים במיוחד – התחילה יותר מוקדם ועולה בקצב יותר מהיר, התחלואה קשה". 

לא התחסנתם? לא טיפלתם (אילוסטרציה)
חיסון שפעת, ארכיון | צילום: רויטרס

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מסר היום: "המקרים הטרגיים של תמותה משפעת ממחישים לנו כי שפעת היא מחלה מסוכנת הגורמת לתמותה ולתחלואה חמורה ומאיימת על בריאות הציבור. אנו קוראים לציבור למהר ולהתחסן".

עוד נמסר: "ניטור השפעת של משרד הבריאות מצביע על התחלה מוקדמת של עונת השפעת ואפשרות לעונה קשה במיוחד. מערכת הבריאות סובלת ממחסור אדיר במשאבים שלא יאפשר לה לתת מענה הולם לתחלואה הצפויה בחורף הקרוב. לא ניתן לחכות לבחירות ויש צורך לתת טיפול חירום לבתי החולים, מרפאות הקהילה ושירותי בריאות הציבור.