על רקע בהלת השפעת שפוקדת את ישראל בשבועות האחרונים והחשש ממחסור בחיסונים, מקדם שר הבריאות הטרי יעקב ליצמן הקמת מפעל מקומי לייצור חיסונים, שיאפשר התמודדות עם התפרצות המונית של המחלה בשעות חירום. במכתב ששלח היום (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו הסביר ליצמן כי מפעל זה יבטיח עצמאות תפקודית, ייצר מקומות עבודה באזורי הפריפריה ויאפשר מתן סיוע למדינות אחרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתבו ציין שר הבריאות כי כבר ב-2009, לאחר ההתפרצות  המאסיבית האחרונה, הקימו מספר מדינות מפעלי חיסון בשטחם. זאת, על רקע האופי הריכוזי והמצומצם של תעשיית החיסונים העולמית ובשל העובדה שהחיסונים אינם נשמרים משנה לשנה. "באירועי שפעת פנדמית הפער בין הביקוש להיצע צפוי להיות חמור במיוחד ברמה העולמית", הזהיר ליצמן במכתבו.

בשל כך ולאחר עבודת מטה שנעשתה בשנים האחרונות, הוחלט במשרד הבריאות לקדם הקמת מפעל לייצור חיסוני שפעת וחיסונים נוספים באחד מיישובי הפריפריה בישראל, שיקום "תוך מספר שנים". כך תוכל המדינה להבטיח מתן מענה בזמן אירועי חירום, "ללא תלות בחברות התרופות הרב לאומיות אשר עלולות לא לספק מענה לצרכים שלנו". עוד מקווים במשרד כי המפעל ייצר "מוקד ידע ותעסוקה חיוניים למדינה".

בשבועות האחרונים התחסנו יותר מרבע מיליון ישראלים כנגד מחלת השפעת, ולפי ההערכות החיסונים צפויים להיגמר בימים הקרובים. 80 אלף חיסונים נוספים ככל הנראה בדרכם לישראל, אך המשלוח צפוי להגיע רק בתוך שבועיים. בשבוע האחרון התחסנו כ-300 אלף ישראלים, ובמחסנים של קופות החולים נותרו 50 אלף בלבד. חברת מדיצ'י כבר הזמינה עוד 30 אלף חיסונים מחברת "פסטר" הצרפתית ומבקשת לייבא עוד 50 אלף חיסונים, אך המשימה לא פשוטה: מדובר בחיסונים שיש להם עלונים רק בצרפתית ולא באנגלית, ולכן הבאתם לארץ מצריכה אישור מיוחד - שככל הנראה יתקבל.