הסוף למחסור בחמאה? יו"ר ועדת המכסות בוועדת הכלכלה שלח היום (רביעי) מכתב מיוחד למשרד האוצר, בבקשה לפתוח את שוק החמאה לייבוא חופשי וללא הגבלה. בשלב הראשון המטרה היא לאפשר את הייבוא החופשי למשך חצי שנה, כדי לבחון את השפעות המהלך על השוק הישראלי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"בשנה האחרונה נרשם מחסור רחב בחמאה בשוק המקומי הנובע מפערים הולכים ומתרחבים בין ההיצע לביקוש בשוק החמאה", נכתב במכתב. "בעוד שתחום הביקוש חשוף לשינוי טעמים והרגלי צריכה של הציבור הנוטה בשנים האחרונות להגדלת צריכת מוצרי חמאה על פני מוצרי מרגרינה, נותר היצע החמאה קשיח תוך שהוא מתבסס על ייצור מקומי של שוק חלב מוסדר ומתוכנן".

"על כן המלצתי היא לבטל את המכס על ייבוא חמאה בהוראת שעה למשך חצי שנה", נכתב בהמשך המכתב. "במהלכה, יתאפשר ייבוא חופשי של חמאה לשימוש התעשייה המקומית והציבור הרחב, ללא מגבלה של כמות או מחיר. במהלך תקופה זו ניתן יהיה לבחון את השפעת ביטול המכס". 

לאור העובדה שהממשלה הנוכחית היא ממשלת מעבר, שר האוצר משה כחלון מעוניין להעביר את הסוגיה לאישור מהיר של משרד המשפטים. השאיפה היא שהאישור הנכסף יתקבל תוך מספר שבועות, ובעקבותיו הייבוא אכן ייפתח והמדפים בסופרים יתמלאו מחדש.