עמותת "בית על גלגלים", הפועלת עבור צעירים ובוגרים עם מוגבלות פיזית, תכננה להקים סניף חדש בחדרה, בנוסף לששה שכבר קיימים ברחבי הארץ. אולם, ראש העיר צביקה גנדלמן האשים את העמותה ב-"התנהלות גזענית" כשנודע לו כי הסניף המיועד לקום בעיר - מיועד למגזר הערבי בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות כך, פנה גנדלמן אל רה"מ נתניהו, שר הפנים דרעי, שר המשפטים אוחנה ומנכ"ל משרד הרווחה ד"ר אביגדור קפלן - וביקש את התערבותם במניעת הפעילות של "בית על גלגלים" בחדרה.

לדבריו העירייה, עם היוודע כוונת העמותה לפתוח בית בחדרה, פנתה נציגת אגף הרווחה של העירייה אל מנכ"ל עמותת "בית על גלגלים" לקבלת מידע על הפעילות הצפויה, והתבשרה מפיו כי הבית בעיר אכן אמור להיפתח כנופשון לבעלי צרכים מיוחדים, אך הוא מיועד לאוכלוסיית יעד מהמגזר הערבי בלבד, תושבי הכפרים באזור - ולא לתושבי חדרה.

המכתב ששיגר ראש העיר
המכתב ששיגר ראש העיר

בפנייתו לראש הממשלה ולשרים כתב גנדלמן: "אם כבר החליטה העמותה לפתוח בחדרה בית לפעילות פנאי ונופש לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים, מדוע היא מפלה לרעה את האוכלוסייה היהודית שבליבה עומד הבית לפעול?".

"חדרה ידועה כעיר מחוז המכבדת ומעניקה שירותים לאוכלוסייה הטרוגנית", כתב ראש העיר. "ולכן אנו מתקשים לקבל אקט שלא ניתן לפרשו אלא כגזענות לשמה ואפליה על רקע גזע ודת".

יש לציין כי מדובר בעמותה פרטית הפועלת ברחבי הארץ, ועיקר עיסוקה פתיחת בתים ונופשונים לפעילות בילוי ושהייה בת מספר ימים עבור אוכלוסייה עם צרכים מיוחדים. אולם, לטענת העירייה המידע בדבר הקמת הסניף הגיע אליהם בעקיפין. זאת, מאחר שהעמותה לא פנתה לפני כן לעירייה לבקש מידע על אוכלוסיית היעד בחדרה או להציע שיתוף פעולה עם אגף הרווחה העירוני המפעיל מועדונים דומים לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

מבית הגלגלים נמסר: מאז תחילת פעילותו לפני 40 שנה, בית הגלגלים פתח דלתו בפני ילדים מכל חלקי החברה הישראלית כך שילדים חילונים, דתיים, יהודים, מוסלמים ונוצרים מבלים יחד ולומדים להכיר אחד את השני, וכך בכוונתנו לעשות בחדרה. נדהמנו ללמוד מהתקשורת על פנייה של ראש עיריית חדרה לממשלה, על מנת להפסיק את תמיכתה בבית הגלגלים.

כארגון מנוסה בעל הכרה בינלאומית ולאומית, נקי משיקולים זרים, אין לנו ספק כי באמצעות שיח ישיר והיכרות שמעבר לכותרות, ישכיל ראש העיר להבין כי פעילותנו תהפוך להיות מקור של גאווה לחדרה ואנו מצידנו, מתחייבים להמשיך ולהיות שם עבור כל אותם צעירים ועבור יצירת חברה ישראלית טובה ומכילה יותר.