ההצתה בבית המשפט - וההאשמות כלפי הרשויות: "מדינת ישראל ידעה שאבא רוצה להתאבד בגלל חובותיו - כך אמר היום (שני) לחדשות 12 נכדו של יצחק (ז'ק) לוין, בן ה-71 שהצית את עצמו אתמול בבית המשפט בבאר שבע. ג', נכדו של לוין, סיפר בשיחה בלעדית על התקופה שקדמה לאירוע החריג שהתרחש אתמול באולם הדיונים בדרום: "סבא לא היה מוכן לקבל את העזרה והתמיכה שלנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לוין הובהל אתמול אל בית החולים סורוקה בעיר כשהוא במצב קשה וסובל מכויות בפלג גופו העליון. לאחר שמצבו המשיך להחמיר, הוחלט להעבירו להמשך טיפול ביחידת הכוויות בבית החולים שיבא בתל השומר. מבית החולים נמסר היום כי מצבו עדיין מוגדר קשה מאוד, וכי הוא מוסיף להיות מורדם ומונשם.

"לפעמים הוא לא הצליח לשלוט על עצמו"

"סבא מצוי במצב קשה של דיכאון בשנים האחרונות", הסבירו במשפחתו של לוין. "תוסיף לזה גם בעיות כלכליות ובעיות פסיכולוגיות - המצב הזה קשה לו מאוד". ג' אמר כי סבו הוא אדם "גאוותן", ולפיכך גם כשמצבו הדרדר והוא נכנס לחובות כלכליים כבדים, הוא סירב לקבל עזרה מקרובי המשפחה. "אני ושאר בני המשפחה רצינו מאוד לעזור לו, אבל סבא לא היה מוכן לקבל את העזרה והתמיכה שלנו", הדגיש.

"היה קשה לו להשלים עם מצבו ולהרגיש 'קטן וחלש'", הוסיף ג'. "ניסינו כל בני המשפחה לשוחח איתו ולסייע לו לטפל בבעיותיו ללא כעס ועצבים אבל זה לא עזר, בגלל מצבו הבריאותי הרגיש הוא היה כועס ומתעצבן הרבה על סביבתו, בפועל לפעמים הוא אפילו לא היה מצליח לשלוט על עצמו".

"לא הצלחתי לעכל מה קרה לסבא"

ג', שמשרת בצה"ל, התגורר בעבר יחד עם סבו בבאר שבע - והוא אחד היחידים מבני המשפחה ששמר על קשר עם סבו. "גרתי אצל סבא בעבר והיום אני מתגורר בבית החייל, מפעם לפעם אני הולך לבקר אותו", אמר. לדבריו, ביום שישי האחרון ביקר את סבו: "המפגש היה רגוע וטוב, אני זוכר שנפרדתי ממנו ואמרתי לו שבת שלום".

"לא תיארתי לעצמי שזה מה שהוא מתכנן לעשות", אמר הנכד על ההצתה העצמית בבית המשפט. "אני לא חושב שמישהו תיאר לעצמו שזה מה שסבא יעשה לעצמו, אני אומר לך שהוא עשה את זה ברגע של אימפולסיביות, הכעס שלו גרם לו להיות לבד". ג' שחזר כיצד קיבל טלפון מהצוותים הרפואיים שעדכנו אותו על מצבו של אביו: "אני לא אשכח את המראה הזה של סבא פצוע, זו תמונה שלא אשכח לעולם. רציתי לבכות ולא הצלחתי לעכל מה קרה לסבא שאני כל כך אוהב".

נציין כי על לוין הוטל צו איסור יציאה מן הארץ בשל חובותיו, וייתכן שהמעשה שביצע בבית המשפט נבע מתוך חשש שלא יצליח להגיע לבר המצווה של נכדו שהוא מאוד אהב.

במכתב ששלחה בתו של יצחק לג', נכתב כי היא מודאגת ממצבו הקשה של אביה ומספרת כי הוא במצב פסיכיאטרי קשה. "הוא פתאום קיבל שיגעון, שם על עצמו דלק והצית את עצמו בבית המשפט". לדברי הבת, "החליטו לשפוט אותו במקום לטפל בו ולשים אותו בבית חולים". 

אדם הצית עצמו על כיסא של בית משפט השלום בבאר שבע  (צילום: החדשות 12)
"אמבולנס טיפול נמרץ - דחוף!" | צילום: החדשות 12

יצחק, תושב באר שבע, נאשם באיומים על פקידה בקופת חולים. לפי כתב האישום, הוא השליך עליה דפים: "אני אראה לך מה זה. תקראי לאבטחה ותראי מה יהיה פה". הוא הגיע אתמול לבית המשפט לדיון מוקד (מעין גישור): במעמד זה מגיעים בדרך כלל להסדר. גם יממה לאחר האירוע, עדיין לא ברור מדוע החליט להעלות את עצמו באש.

השופט צבי פורר כתב בסיום האירוע החלטה שתיארה את שהתרחש באולמו רגע לפני הדיון. "החלטה זו ניתנת לאחר אירוע קשה שהתרחש באולם. יודגש כי השופט לא נכח באולם. הנאשם נכנס לאולם בו נכחו הקלדנית, התובעת ומתורגמנית. הקלדנית הציגה לו את המתורגמנית לשפה הצרפתית. מיד לאחר מכן אמר הנאשם מספר דברים בשפה הצרפתית, שלף בקבוק עם נוזל דליק, שפך את הנוזל על גופו והצית את עצמו. לאחר מכן החלו הנוכחים באולם לפעול על-מנת לכבות את הדליקה", נכתב.

השופט פורר הוסיף בהחלטתו: "חשוב לציין כי עו"ד ליאור כהן מטעם הסנגוריה הציבורית נכנס ללשכת השופטים, לקח משם מטף כיבוי על-מנת לכבות את הדליקה שאחזה בנאשם. לאולם נכנס אחריו גם כבוד השופט א. דורון. למקום הוזעקו מיד אנשי הביטחון, כוחות הצלה, כיבוי ומשטרה".

פורר החליט לדחות את המשך הטיפול בתיק לסוף השנה הלועזית, תוך שהוא מציין כי "הנאשם פונה לבית החולים במצב קשה, ובית המשפט מאחל לו החלמה מהירה. חשוב לציין את פועלו של עו"ד כהן ולהודות לו על תושייתו, אשר עשה כל שביכולתו לסייע לנאשם". עו"ד ליאור כהן מהסנגוריה הציבורית מיהר לאולם שבו התרחשה הדרמה והביא מטף כיבוי - הוא זה שהציל את חייו של הנאשם, כאשר הצליח לכבות את האש שאחזה בבגדיו.

אמש פורסמה שיחת החירום למוקד מד"א מרגעי האירוע: "יש פה מישהו ששורף את עצמו בתוך האולם בבית המשפט בבאר שבע", זעקה אישה שצלצלה למוקד מד"א כדי להזעיק עזרה. בהקלטה נשמעת האישה כשהיא קוראת להגעת סיוע בדחיפות. "יש פה מאבטחים ומתחילים לעזור לו, אבל צריך אמבולנס דחוף", הפצירה. "אמבולנס טיפול נמרץ – דחוף".