תעשיית קיצור התורים בבתי החולים: בשנים האחרונות זמני ההמתנה לבדיקות MRI פשוט לא מתקצרים. לעיתים חולים נאלצים להמתין כמה שבועות ואפילו כמה חודשים לבדיקה הנכספת. אך יש כמה חברות פרטיות שמציעות מסלול מקוצר בבתי חולים ציבוריים - לעשירים בלבד. החברות מציעות ללקוחות לשלם כמה אלפי שקלים וכך לזכות בתור מהיום למחר, או אפילו לתור מהיום להיום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 
 
דוגמה לכך, היא בבית חולים "מעייני הישועה", שם תור לבדיקת MRI אורכת כחודשיים. אך בפנייה לחברה בשם "מד אסיסט" שמשתפת פעולה עם כמה בתי חולים בישראל, ניתן להקדים את התור באופן משמעותי. בחברה דורשים בין 4,000 ל-6,000 שקלים עבור הקדמת תור לבית החולים "מעייני הישועה". 

חברה נוספת בשם "360 מעלות שיא" מציעה שירות דומה להקדמת תור MRI. לדוגמה, בחברה הציעו תור מוקדם יותר תמורת 4,620 שקלים, ואף פענוח מהיר יותר של הבדיקה תמורת אותם אלפי שקלים. בחברה זו מציעים תור כבר לאותו הערב, או לחילופין, שלוש יממות המתנה לכל היותר.חשוב להדגיש כי בבית החולים ישנו מכשיר MRI אחד שחלקו מומן על ידי משרד הבריאות, כלומר מכספי ציבור.

בדיקת MRI
בדיקת MRI, אילוסטרציה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

יש לציין כי משרד הבריאות אוסר באופן מפורש על בתי החולים הציבוריים לקבוע תורים דרך חברות מסחריות, אבל בשטח זה עדיין קורה.  אמנם מעייני ישועה ושערי צדק הם בתי חולים ציבוריים עם אישור להפעלת שירות רפואה פרטי, אך לפי משרד הבריאות אין להקדים תורים דרך חברה חיצונית או לקבל תשלום על הקדמת תורים דרך חברה חיצונית עו"ד עדי ניב יגודה, מומחה למשפט רפואי התייחס לתופעה: "קיצור תורים בעבור כסף במערכת הבריאות הציבורית זו תופעה בלתי נסבלת וחמורה שיש להילחם בה מכל וכל. לא יעלה על הדעת שאדם שיש לו כסף יוכל לקנות תור במועד קצר יותר, בעוד שאדם שאין לו כסף ייאלץ להידחק, כשלפעמים זה עשוי לעלות במחיר חייו. "

תגובת מעייני הישועה : במעייני הישועה התור לבדיקות  MRI קצר ,יחסית למוסדות אחרים. היו מספר מקרים של ביצוע בדיקות פרטיות תוך קיצור תור, ולא הייתה מעולם התקשרות חוזית  עם חברה כלשהיא  לביצוע בדיקות תוך קיצור תור. לאחרונה ,בעקבות הערת משרד הבריאות, נחסמה לחלוטין  האפשרות לקיצור תור שלא מסיבה רפואית."

תגובת שערי צדק: "מכון ה-MRI  בשערי צדק עובד 24 שעות ביממה וזמינות התורים בו היא מהמהירות בארץ. שערי צדק לא שומר תורים פנויים לגורם פרטי או כל גורם אחר. אין לשערי צדק הסכם עם חברת "מד אסיסט". החברה הפנתה בעבר מספר מטופלים לשערי צדק והם קיבלו תור בהתאם לזמינות, על בסיס מקום פנוי ולא על חשבון רשימות ההמתנה הקיימות וללא תעדוף. לפני מספר שבועות שערי צדק הודיעה לחברה כי לא תעבוד עמה יותר. הנושא רוענן וחודד מול כלל עובדי זימון התורים".

תגובת  360 מעלות שיא: "חברתנו פועלת ומסייעת למטופלים רבים באופן פרטי , כאשר לחלק מהם אף הצלנו את החיים וכל זאת תוך עמידה בכל הכללים הנדרשים. בניגוד למוצג בתחקיר, אנו לא עוסקים בקידום תורים, אלא בשירות רפואי פרטי לגיטימי במסגרת השר״פ. אנו שמחים לסייע ולעזור למטופלים בכל עת."

תגובת מד אסיסט: "חברת מד אסיסט מציעה מגוון שירותים על בסיס מקום  פנוי הקיים בבתי החולים ובמכונים פרטיים  ובהתאם לתקנות משרד הבריאות. מלבד איתור וקביעת התור עבור המטופל, החברה גם מעניקה יעוץ עם רופא מומחה לפני הבדיקה ופענוח התוצאות עד 48 שעות לאחריה הכלולים במחיר השירות."