מזג האוויר הסוער גרם אמש לנזקים ולהצפות באשקלון. לאחר כמה שעות של ממטרים עזים תושבים בעיר מצאו את עצמם לכודים בבתיהם המוצפים, וכוחות ההצלה פעלו לחילוץ אזרחים ברחבי העיר. בעירייה תלו את את ההצפות בכמות הגשמים ה"חריגה", לדבריהם, אולם חלק מהתושבים מעידים: "זה מחדל עירוני של למעלה מ-20 שנים, הניקוז פה לא טוב ולא מסדרים אותו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"פתאום נכנס שיטפון לתוך הבית", סיפר מירו חג'ג', תושב אשקלון. "כמויות אדירות של מים יצאנו מהבית ולא ידענו מה לעשות. לא היה אף פעם כזה גובה של מים. הם כיסו את המכוניות והגיע לגובה הדלתות, אנשים לא יכלו לצאת עד שהגיעו כיבוי עם הסירות".

"המים הגיעו לפלג גוף עליון זה היה ממש מפחיד", הוסיף חג'ג'. "הייתי שם עם הילדים ועם אמא שלי. שום ניקוז בעולם לא היה קולט את זה. עכשיו אנחנו אחרי השיא בבית, גורפים ומנקים ומקווים ללילה שקט אבל נשארים בכוננות".

"הגשם התחיל להתחזק בשעות הערב", שחזרה מיכל מועלם, תושבת נוספת מהעיר, בשיחה עם חדשות 12.  ב-20:30 כבר קיבלנו טלפון מחמי, אלמן מבוגר שגר בבית קרקע, שאמר שכל הבית שלו מוצף. נכנסתי לבית וראיתי מים בחצי מטר גובה, זה נראה כמו התמונות של ונציה".

עוד תיארה מועלם את חומרת המצב: "היו מים בארונות, במיטות, ביחידת הדיור למטה. חפצים שצפים שם מה שהוא לא הצליח להרים. זה לא חדש, זה ככה כבר 20 שנה את הניקוז פה לא תכננו טוב ולא מסדרים. השכנים ממול שהבינו שזה המצב פשוט יצאו מהבית בסירה".

באחד מקרי החילוץ אמש, נאלצו כוחות הכבאות וההצלה לחלץ של אזרחים שנלכדו בקומת החניון של בניין מגורים - באמצעות סירת גומי. לאחר הוצאת הלכודים המשיכו הצוותים לסרוק את החניון על מנת לשלול את הימצאותם של לכודים נוספים.

אשקלון אחרי הלילה הסוער (צילום: שוקי אמזלג)
אשקלון אחרי הלילה הסוער | צילום: שוקי אמזלג

בעיריית אשקלון מסרו כי צוותים מטעם העירייה ששהו בכוננות בשל ההתראות למזג אוויר קיצוני, טיפלו במספר מוקדים שבהם אירעו הצפות בשל כמות הגשמים החריגה שירדה בעיר בפרק זמן קצר. כמו כן, נפתח חדר המצב בנוכחות ראש העיר, תומר גלאם, וראשי המכלולים כולל תאגיד המים והחברה הכלכלית.  במהלך היום אף הוצבה משאבה באחד הרחובות.

התחזית: הפוגה בשעות הצהריים, חשש להצפות ושטפונות בדרום

הטמפרטורות החזויות להיום: בקצרין עד 14 מעלות בצוהריים, בטבריה 18, בחיפה 16, בבית שאן 18, בתל אביב 18, בלוד 18, באשדוד 17, בירושלים 13, בבאר שבע 17, בים המלח 22, במצפה רמון 15 ובאילת עד 23 מעלות בצהריים.

מאתר החרמון נמסר הבוקר כי במרבית תחומי האתר לא ירד שלג, והטמפרטורה במפלס העליון היא 2 מעלות. השלג שירד במהלך הלילה נשאר בקו המוצבים העליון בלבד, בגובה 2100 מטרים.  ברשות הטבע והגנים עדכנו כי בשל מזג האוויר כל השבילים בנחלי מדבר יהודה ומסלולי הגלישה סגורים. כמו כן, גם שמורת עין גדי סגורה.

מחר צפויים גשמים מקומיים בצפון הארץ ועד לצפון הנגב וייתכנו סופות רעמים בודדות. הטמפרטורות יוסיפו להיות נמוכות מהרגיל לעונה, והגשמים ייפסקו במהלך היום. ברביעי צפוי להיות מעונן חלקית בעננות בגובה רב, ותחול עליה בטמפרטורות. בסוף השבוע הגשם צפוי לחזור.