גזענות בדרך לצימר: בחודש אוגוסט האחרון החליטו עמיחי פנטה וששת אחיו הנוספים שמתגוררים במקומות שונים בארץ לארגן סוף שבוע משפחתי ולבלות יחד בצימר. הם חיפשו מקום מתאים בצפון הארץ, וכשמצאו – התקשרו מיד לבעלי "פנינת עדן" שבכפר חנניה על מנת לתאם את כל הפרטים. אלא שכשבמהלך השיחה התברר שהאחים ממוצא אתיופי – בעל הצימר התחרט והחליט שלא להשכיר להם את המקום: "אני רוצה להאמין שזה רק מיעוט שלא מייצג את החברה שלנו", אומר עמיחי בכאב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק

בשלב מסוים של השיחה, לאחר שתאריך ההגעה והמחיר כבר סוכמו בין הצדדים, בעל הצימר התחיל לחשוש ממוצאם של אורחיו הצפויים. הוא שאל לשמו ולשם משפחתו של עמיחי ולאחר שלא הסתפק בזה המשיך והתעקש לדעת גם את המוצא שלו ושל אחיו. כשהתברר לו שהצעירים ממוצא אתיופי - מיד שינה את דעתו. "פעם שעברו החבר'ה שהיו פה דיברו איתי יפה, אמרו לי תקשיב, אנחנו חבר'ה טובים. באו לכאן ועשו בלגן חבל לך על הזמן, לקח לי שבוע לנקות את כל הבלגן שעשו", הסביר. 

עמיחי הקליט את שיחת הטלפון המטרידה ולאחר שכל ניסיונות השכנוע שלו נכשלו, החליט שלא לשתוק ופנה ליחידה הממשלתית למאבק בגזענות. השבוע הוגשה תביעה נגד בעל הצימר מטעם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, ובה נטען כי הוא הפלה את האחים פנטה בכניסה למקום ציבורי – רק בשל מוצאם.

"ניסיתי בכל זאת לשכנע אותו, זה לא משהו שהייתי עושה אם הייתי יודע שמדובר בבן אדם גזען", מספר עמיחי. "אני לא בא לשכנע אנשים גזענים להיות טובים יותר. אני בן אדם שכל החיים שלו תורם, אני והאחים שלי, אנחנו כולנו לוחמים בצה"ל. אני רוצה להאמין שזה באמת לא מייצג את החברה שלנו, שזה המיעוט של המיעוט. אבל לא משנה כמה זה מעט - הדבר הזה הוא כתם לחברה וצריך להילחם בזה".

לדברי עו"ד אווקה זנה, ראש היחידה למאבק בגזענות במשרד המשפטים "התופעה הזאת לא חריגה ואנחנו במשרד המשפטים נחושים להיאבק בתופעה הזאת ללא פשרות ולגבות מחיר מכל מי שיבחר לנהוג באופן גזעני על פני מתן שירות שוויוני".