יומיים לאחר ההחלטה הדרמטית לעצור את הרצת אסדת הגז "לוויתן" - בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (חמישי): הצו הארעי שהוצא שלשום מבוטל - צו הביניים נדחה, והאסדה יכולה לחזור לפעילות, חרף החשש של הארגונים הירוקים ושל המועצות המקומיות הסמוכות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שלשום הוציא השופט אלי אברבנאל צו ביניים להרצת האסדה בתגובה לעתירה שהגישו בחודש שעבר לבית המשפט המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול". העותרות טענו שהרצת האסדה, שנמצאת 10 ק"מ מהחוף, עלולה לגרור לנזק בלתי הפיך לבריאות הציבור.  

השופט נימק מדוע החליט לבטל את הצו. לדבריו, בדיון שהתקיים אתמול, "לא עלה בידי העותרים לעמוד במבחנים הנדרשים למתן הצו המבוקש - הנחת דעת בית המשפט כי גבוהים סיכוייה של העתירה להתקבל ונטיית מאזן הנוחות לזכותם".

עם זאת, חרף ההחלטה - חברת נובל אנרג'י תוכל להתחיל להפעיל את האסדה רק אחרי שתקבל אישור לכך מהמשרד להגנת הסביבה‎ ובמקביל תידרש לתת הודעה מוקדמת לציבור 48 שעות לפני כן. את נובל אנרג'י ייצגו בעתירות עורכי הדין צביקה אגמון, יונתן קהת ועשור ויצמן מאגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'‎.

לטענת נציגי המדינה, בתגובתם לבקשה ובדיון, "מידת הסיכון הנשקפת לבריאות הציבור כתוצאה מפליטת גזים רעילים מהאסדה נמוכה מאוד, הן בתקופת ההרצה של המתקן והן בהפעלת המתקן בשגרה. לטענתם התנאים שנקבעו בהיתר הפליטה והיערכותם לפיקוח על האסדה מקטינים עוד יותר את החשש האמור. כנגד עמדה מקצועית זו לא הוצגה חוות דעת מטעם העותרים".

השופט אברבנאל סיכם את החלטתו בכך שאמנם "מובן כי אין לבטל את משקלו של אינטרס השמירה על בריאות 17 הציבור שבגינו הוגשה הבקשה", אך לדבריו "נוכח עמדתם של אנשי המקצוע מטעם המדינה, שכאמור לא נסתרה על ידי מומחים מטעם העותרים, החשש המועלה על ידי העותרים אינו גובר בנסיבות העניין על הפגיעה המשמעותית בקידום הפרויקט העלולה להיגרם כתוצאה ממתן הצו המבוקש, והשלכותיה מרחיקות הלכת כנטען על ידי המשיבים".