נרות החנוכה מאירים את הדירה של דורית שמאי ושלושת ילדיה, וזהו האור היחיד שניתן להפיק בביתם. משפחתה של דורית היא לא היחידה: לעשרות משפחות בבניין אחד בקריית ביאליק אין חשמל כבר למעלה מחודש - ובחברת החשמל דורשים מהדיירים תשלום משמעותי על מנת שיחזור האור והחום לבניין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"תגידו לי אתם אם זה אמיתי לחיות ככה", זעמה דורית, "המקרר ריק, בלי חשמל ובלי שום דבר, אין איך לחיות". דיירת נוספת זעמה והדגימה: "כביסה אין, מקלחת אין, מים חמים אין, יש רק בקבוק חם". דייר נוסף תיעד את החושך בדירתו: "נכנסתי הביתה, חושך מוחלט, פה ישנים הילדים שלי"

חמישה שבועות עברו מאז שארון החשמל בבניין עלה באש בעקבות קצר חשמלי. 30 דיירים פונו לאחר שנפגעו משאיפת עשן והכבאים השתלטו על האש, אבל מאז החשמל לא חזר לבניין ברחוב אחד העם 7.

בניין בקריית ביאליק ללא חשמל
הבניין נותר ללא חשמל | צילום: החדשות 12

לאחר השרפה בוצע תיקון ברשת החשמל של הבניין בעלות של 160 אלף שקלים. הדיירים פנו לחברת החשמל בשביל חיבור מחדש, אבל שם דרשו תשלום של יותר מאלף שקלים לכל דירה. כלומר כ-40 אלף שקלים לכל דיירי הבניין, שמבחינתם לא יכולים לעמוד בתשלום ונותרים למעשה ללא חשמל.

בשיחה עם חברת החשמל נאמר לדיירים: "אך ורק תשלום מלא, כ-36 אלף שקלים רק להזמנה הזאת של החיבורים. אני אם אני לא מקבל הוראה אחרת מהנהלת המחוז אני מחויב לפעול בכל מצב באותה דרך. אם אין לי תשלום מלא בהזמנה אני לא יכול להוציא פועלים ואני לא יכול למשוך חומר מהמחסן".

בניין בקריית ביאליק ללא חשמל
"אין מקלחת, רק בקבוק חם" | צילום: החדשות 12

וכשאין חשמל אין מעלית, אין איך לחמם את המים כדי להתקלח בחורף ובטח שלא להדליק תנור או לגלוש באינטרנט ולראות טלוויזיה. עשרות הדיירים מיטלטלים ממקום למקום ולא רואים את האור - פשוטו כמשמעו -  בקצה המנהרה.

בניין בקריית ביאליק ללא חשמל
"זה אמיתי לחיות ככה? אין כלום במקרר" | צילום: החדשות 12

מרק שיפמן, שמתגורר בקומה שמינית בבניין, תקף: "אנשים עם ילדים קטנים צריכים להתקלח במים קרים? אם לאימא של ראש העיר היה נשרף הבית, אני מבטיח לך אישית שיום למחרת היה חשמל".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "הלקוחות נדרשים לסיים את פינוי האסבסט ואת עבודות החשמלאי הפרטי. בבירור נוסף עם החשמלאי נמסר כי הבניין יהיה מוכן לעבודות חברת החשמל תוך כשלושה שבועות. חברת החשמל הגישה תחשיב העלויות לביצוע העבודות לפי תעריף שקבע הרגולטור ותאפשר לדיירים הסדר פריסת תשלומים"

מעיריית קריית ביאליק נמסר בתגובה: "היות ומדובר ברכוש הפרטי של הדיירים, אין לעירייה אפשרות חוקית לסייע כספית. יחד עם זאת, הוצע לדיירים הקשישים באמצעות האגף לשירותים חברתיים של העירייה דיור חלופי  זמני. בנוסף לכך זימן ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי ביום ראשון הקרוב ישיבה דחופה בלשכתו עם מנהל המחוז בחברת החשמל ונציגי חברת עמיגור, לה  5 דירות בבניין, על מנת לקדם מענה ראוי וסיוע לדיירים".

בניין בקריית ביאליק ללא חשמל
"נכנסתי הביתה, חושך מוחלט" | צילום: החדשות 12