המחאה במגזר הערבי נגד האלימות מתרחבת: אלפי בני אדם מפגינים בשעה זו (שישי) בשורה של ערים, חוסמים כבישים ומפגינים נגד המשטרה והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. כביש 85 (עכו-כרמיאל) לשני הכיוונים נחסם לתנועה וכן הכניסה לאום אל פחם. ביישובים אחרים עומדים המפגינים בצמתים ומניפים שלטים נגד האלימות והפשיעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עיקר האשמה כאמור מופנית לשר ארדן, שלטענת המפגינים לא עשה כלום למען המטרה של מיגור הפשיעה האלימה בחברה הערבית. ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר בשיחה עם החדשות 12 שהמחאה תתרחב גם ליישובים נוספים – ולצירים מרכזיים אחרים: "המגזר מכריז על הפגנה במהלכה נחסום את כביש  6  וצירים מרכזיים בתל אביב. אנחנו עדיין לא יודעים מתי הפגישה עם ארדן תהיה, יכול להיות שבימים הקרובים ולא בטוח שביום ראשון".

מפגינים בחברה הערבית נגד הפשיעה (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
מפגינים בחברה הערבית נגד הפשיעה, היום | צילום: דוד כהן, פלאש 90

איה מנאן, קרובת משפחה של שני האחים שנרצחו בתחילת השבוע, אמרה לחדשות 12: "נמשיך לחסום צירים עד שנראה תוצאות בשטח. כל עוד הרוצח עדיין מסתובב חופשי עם הנשק שלו לא נחזור לבתים".

מפגינים בחברה הערבית נגד הפשיעה (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
מפגינים בחברה הערבית נגד הפשיעה, היום | צילום: דוד כהן, פלאש 90

המשטרה עדכנה את מפת החסימות העדכנית: כביש 70 חסום לתנועה מצומת סומך לצומת טמרה בשני הכיוונים, כביש 65 מנעורה לגזית חסום אף הוא לשני הכיוונים. כביש 444 מצומת צור יצחק לשער אפרים נפתח לתנועה, כמו גם כביש 85 מכרמיאל מזרח לגילון וכביש 65 מצומת עמי לכפר קרע. שוטרים נמצאים בצמתים ומבצעים הכוונות והזרמת התנועה לצירים חלופיים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "האלימות היא נגע חברתי פסול שאנו פועלים למגרו ויעידו על כך אלפי כתבי אישום ומעצרים המתבצעים מדי שנה ותפיסת אלפי פריטי אמל״ח, מרביתם בישובי המגזר. הטיפול בנושא כאוב זה, שהוזנח במשך עשרות שנים, כרוך בתהליך מתמשך ושיטתי של שנים שבמסגרתו הוקמו תחנות משטרה בישובים רבים במגזר, גויסו מאות שוטרים והושקעו משאבים רבים. יחד עם זאת, המאבק באלימות אינו נחלת המשטרה לבדה ורק שינוי שורשי עמוק שיבוא מתוך החברה הערבית בישראל - בחינוך, בתרבות, בשיתוף הפעולה עם המשטרה, בהוקעת נורמות פסולות ובפעולות אקטיביות של ההנהגה שלא יוכוונו נגד אלו הנלחמים בה מדי יום - יובילו לשינוי המיוחל. משטרת ישראל תמשיך להיאבק בפשיעה החמורה על כל גווניה בשיוויוניות וללא משוא פנים ולהעמיד לדין את כל העבריינים המעורבים במעשי אלימות בפרט ופשיעה בכלל, בכל זמן ובכל מקום".