ארגון מד"א יאלץ לצמצם את פעילותו באזור עוטף עזה, בגבול הצפון וביהודה ושומרון, זאת בשל חוב של 5.5 מיליון שקלים שהתחייבה ממשלת ישראל להעביר לארגון וטרם העבירה, כך פורסם הערב (רביעי) בגלי צה"ל. בין השירותים שיקוצצו כלולות משמרות האמבולנסים ושעות הפעילות של עובדים בארגון. ראשי רשויות הגיבו למהלך: "זוהי הפקרה של חיי אדם בשל סיבות בירוקרטיות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתב שנשלח למנהל מרחב ירדן בארגון, צוין כי כבר הלילה תצומצם ואף תבוטל חלק מהפעילות באיו"ש, בגבול הצפון ובעוטף עזה. עם זאת, נאמר כי הארגון "ימשיך לתת שירות לתושבים מתחנות מד"א קיימות".

במכתב נוסף ששלח לראשי מועצות בדרום הארץ, כתב בכיר במד"א: "למרות דיונים והבטחות בחודשים האחרונים, אנחנו בסוף השנה ועומדים בפני שוקת שבורה בנושא התקציבי מול משרד הבריאות. המשרד לא עומד בהתחייבויות התקציביות לשנת 2019 ופוגע פגיעה אנושה ביכולת של מד"א לבצע את תפקידו. ההתחייבות נוגעת למספר שירותים שמד"א מעניק למדינה על פי בקשת משרד הבריאות - בהם שירותי האמבולנס וטיפול נמרץ. לצערנו איננו יכולים להמשיך לספק למדינה שירות מלא וניאלץ לצמצם אותו לאלתר החל מהיום".

בתגובה, פנו ראשי מועצות לשר הבריאות יעקב ליצמן ואמרו כי הם "רואים בחומרה את אזלת היד והזלזול של ממשלת ישראל בביטחונם ובטיחותם של תושבי הצפון. לא יעלה על הדעת כי תושבי הצפון ביישובים סמוכי גבול עם לבנון וסוריה, לא יוכלו לקבל מענה רפואי מידי להצלת חיים בשל אי העברת התקציב, זוהי הפקרה של חיי אדם בשל סיבות בירוקרטיות".

יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמן | צילום: דוד כהן, פלאש 90

תושבת בעוטף אמרה כי "זו בושה שהממשלה מפקירה אותנו ולא מעבירה את הכסף כדי לתת לנו שירותים רפואיים נורמליים ודווקא אנחנו, שבחזית ושומרים על הגבול, משלמים את המחיר. במקום שיחזקו אותנו ויוסיפו תקציבים למד"א ולכל שירותי ההצלה, פוגעים בהם וככה גם בנו".

מארגון מד"א נמסר: "לבקשת המדינה, מתגבר מד"א את פעילותו ביו"ש, בגבול הצפון ובעוטף עזה, ומקיים בשירותי הדם של מד"א בדיקות מיוחדות למנות הדם, זאת נוסף על פעילותו השוטפת של מד"א באזורים אלו ועל הבדיקות שמבצעים בשירותי הדם של מד"א באופן תדיר. על שירותים אלו, התחייבה המדינה להעביר תשלום למד"א, שאינו מתוקצב על ידיה. לאור העובדה שבמשך חודשים רבים משרד הבריאות מסרב לעמוד בהתחייבויותיו להעברת התשלום העומד על עשרות מיליוני שקלים, אנו נאלצים בלית ברירה לצמצם את תגבור זה. יודגש כי כוחות מד"א ממשיכים לפעול בכל האזורים הנ״ל ולהגיע לכל קריאה מתחנות ההזנקה הפועלות באזור. אנו מקווים כי משרד הבריאות יעביר את חובו בהקדם, על מנת שהפעילות המתוגברת תשוב לסדרה".
 

גיא ורון השתתף בהכנת הידיעה