אמה של נעמה יששכר, הישראלית שנידונה ל-7.5 שנות מאסר, קיבלה אישור לבקר אותה והן ייפגשו לראשונה מאז ניתן גזר הדין הקשה.  רגע לפני שהיא נכנסה לבקר אותה, היא עמדה מחוץ לבית הכלא במוסקבה והודתה לכל מי שעוזר להביא לשחרורה: "ראש הממשלה והשר אוחנה ושר החוץ וכל מי שרוצה לעזור הולך לעזור לה. באמת הבקשה שלי אליהם זה רק שיוציאו אותה מפה. תודה".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני שנכנסה לבקר את בתה בבית הכלא, יפה יששכר סיפרה שהיא הדפיסה לה מכתב ושהיא תניח לה אותו על הזכוכית שמפרידה ביניהן. "אני מקווה שהיא לא תבכה. הדפסתי את זה בגדול כדי שתוכל לקרוא וכתבתי את מה שהרגשתי אחרי המשפט", אמרה. "היא לא מבינה כלום על הבחור הרוסי".

בשלב זה יפה הקריאה כמה משפטים מהמכתב המרגש שכתבה לה: "נעמה שלי, כשנכנסת לבית המשפט באזיקים כשמסביבך שוטרים – אלו היו רגעי השב הקשים שלי. כל אמא רוצה להגן על הילדים שלה, זה טבעי, והיכולת הזו נלקחה ממני באכזריות כי הפכת להיות קלף מיקוח".

"נעמה, אי אפשר לתאר כמה כואב היה עבורי להסתכל עלייך בעיניים כמה כואב לא לחבק אותך", המשיכה בקול חנוק. "אני אעשה הכל כדי להוציא אותך. יש מאחוריך מדינה שלמה שעוזרת ותומכת". עוד כתבה: "אני מצטערת נעמה שלא ידענו מדוע צוות ההגנה שלך טען טענות והעלה אותך לדוכן העדים כשבאותו זמן השופט הרוסי שיחק בטלפון שלו וזלזל".

"אנחנו לא ידענו בזמן שכולם ידעו, אני מבטיחה לך שאלחם כמו לביאה יחד עם כל חבריך המדהימים בישראל להוציא ואתך משם", הבטיחה.  

הציבור מתגייס למאמצים לשחרורה של נעמה יששכר מהכלא הרוסי: לאחר שבית המשפט במוסקבה גזר על הישראלית 7 שנים וחצי במאסר בגין החזקת 9 גרם של סם חשיש, גורמים רבים בישראל החלו לפעול על מנת לשנות את ההחלטה. כעת, לאחר פנייתו של הנשיא ריבלין אל מקבילו הרוסי פוטין, מתעוררת יוזמה אזרחית שקוראת לציבור הישראלי להחרים את רוסיה ולהימנע מלטוס דרכה.

"נעמה יששכר נפלה קורבן לפרשה בינלאומית רוסית-אמריקאית", מסבירים כותבי העצומה. "היא הפכה שלא באשמתה לקלף מיקוח בידי ממשלת רוסיה נגד ישראל. בחיפוש בתיקה נמצאו כ-9 גרם חשיש בלבד, אך רוסיה התעקשה להפוך את המקרה לדוגמה למען יראו וייראו ואת נעמה לקלף מיקוח בפרשה בינלאומית".

 עוד ציינו בדברי ההסבר למהלך: "בלחץ אמריקאי סירבה הממשלה הישראלית להסכים לדרישת רוסיה לשחרר את נעמה יששכר בתמורה לשחרורו של האקר רוסי בשם אלכסיי בורקוב, שגנב מיליוני דולרים מחשבונות וכרטיסי אשראי של אזרחים אמריקניים. הוא נעצר בישראל בשנת 2015 בעקבות צו מעצר של האינטרפול ורוסיה מתעקשת שישראל לא תסגיר אותו לידי האמריקנים".

"נעמה עלתה לישראל מארה”ב בשביל לשרת בצה”ל וחזרה מטיול במזרח כמו מיליוני ישראלים אחרים", ממשיכים יוזמי העצומה. "הברחה של 9 גרם חשיש בין מדינות היא אמנם עבירה שנחשבת חמורה, אך מדובר בכמות לשימוש עצמי בלבד, וכנראה שבקרוב תהיה חוקית גם בישראל כמו במדינות אחרות בעולם".

את דבריהם חתמו בכך שמדובר ב"מקרה מזעזע, לא הוגן, וראוי שיתוקן בהקדם". כמו כן, הבהירו כי כל חתימה על העצומה שולחת אוטומטית עותק אל שגרירות רוסיה בישראל, הקונסוליה הרוסית בישראל, שר המשפטים אמיר אוחנה ומשרד המשפטים הישראלי.

רובי ריבלין (צילום: יחסי ציבור)
ריבלין לפוטין: "מבקש את התערבותך" | צילום: יחסי ציבור

מוקדם יותר היום פנה נשיא המדינה ראובן ריבלין לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, בבקשה שיורה על שחרורה של יששכר. ״מכובדי הנשיא, כידיד העם היהודי ומדינת ישראל אני פונה אליך בעניינה של נעמה יששכר", פתח ריבלין את מכתבו, "נעמה שגתה במעשיה והודתה בכך ועם זאת מדובר בבחורה צעירה, ללא עבר פלילי שעונש חמור כפי שנגזר עליה ישפיע השפעה הרסנית על חייה".

עוד כתב הנשיא: "מדינת ישראל והעם היהודי מכירים לך תודה על רגישותך לחיי אדם ועל נכונתך לסכן את חיי חייליך על מנת לאתר ולהשיב את גופתו של חלל צה״ל זכריה באומל ז״ל", הוסיף הנשיא, "בשל המקרה המיוחד והאישי של נעמה יששכר אני פונה אליך ומבקש את התערבותך האישית כדי שהיא תזכה לחנינה מתוך חמלה ולפנים משורת הדין".

אמה של נעמה, יפה, הגיבה בהתרגשות רבה למכתב ששלח ריבלין: "קראתי את מכתבו של הנשיא בדמעות, המילים מרגשות מאוד. זה מכתב מנשיא לנשיא וזה נותן תקווה ואוויר לנשימה עבורנו. אני לא יודעת מה לומר עדיין, אבל ממש מקווה שזה יעשה שינוי ויעזור לשחרר אותה כמה שיותר מהר".

נתנאל יששכר, אביה של נעמה, פנה אמש לראש הממשלה נתניהו בסרטון שפרסם ברשתות החברתיות. "אדוני ראש הממשלה מדבר אליך נתנאל יששכר, אבא של נעמה. אני פונה אליך כאבא אל אבא וכראש הממשלה שאני סמוך ובטוח שאתה עושה הכול כדי לשחרר אותה". עוד אמר האב: "בבקשה ממך תפעיל לחץ. תודה רבה".

יפה ונעמה יששכר
נעמה יששכר יחד עם אמה יפה

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס הבוקר למצבה והבהיר כי מאמצים נעשים "בדרגים הגבוהים ביותר" בצד הישראלי ובצד הרוסי כדי לפתור את המצב. יששכר, ישראלית בעלת אזרחות אמריקנית, מוחזקת בכלא הרוסי מזה כחצי שנה: אמש נחשפה בחדשות סוף השבוע הקלטה בלעדית של נעמה מבית המשפט, שבה ביקשה את רחמי השופט - דקות לפני שגזר עליה עונש מאסר חמור.