סערות הברקים בישראל בעיצומן – וצפויות להימשך אל תוך הלילה: חול המועד נפתח הבוקר (שלישי) עם שמש, ומזג האוויר התהפך במהרה. פגיעת הברק בחוף זיקים, שממנה נפצעו 5 צעירים, הייתה ביטוי קיצוני של תופעת מזג אוויר קשה שבישראל לא מורגלים לה: עד מתי זה יימשך?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשל הרוחות החזקות בעמק הירדן, קרס היום גם שער ההזנקה של אירועי הספורט הגדולים בעמק: הציבור התבקש שלא להגיע לאזור והשוטרים מכווינים את התנועה באזור. לידי החדשות הגיעה גם תיעוד של סוכות שקרסו ביקנעם, במצפה אביב ובעפולה בעקבות תנאי מזג האוויר, ועלולים להיווצר נזקים נוספים.

כמו כן קרס גשר פרסומות על הכביש בצומת "צמח" בשל רוח חזקה. כתוצאה מכך נחסם הצומת לצורך פירוק הגשר ופינויו. מהמשטרה נמסר כי אין נפגעים באירוע.

קריסת שער הזנקה בעמק הירדן (צילום: מועצה אזורית עמק הירדן)
קריסת שער הזנקה בעמק הירדן, היום | צילום: מועצה אזורית עמק הירדן

בעיריית אשדוד החליטו לבטל אירועים פומביים בשל השינויים במזג האוויר: "עקב השינוי במזג האוויר ואירוע פגיעת הברק בשוהים בחוף זיקים, קיבלנו החלטה לבטל את האירועים המתוכננים להתקיים היום בפארק אשדוד ים", הודיע ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי. "נעדכן, לגבי מחר ושאר השבוע - אנא, דאגו להיות תחת מחסה בזמן רעמים וברקים".

לרוב בארצנו חוששים יותר מהגשם ומהשיטפונות, אך היום הסופה הגיעה בשיא עוצמתה עם פגיעת הברק בחוף אשקלון. הסופה, לפי מכ"מ הגשם של השירות המטאורולוגי, עדיין חיה ונושמת גם בשעות אחר הצהריים ומתקדמת לאורך רצועת ההר המרכזית של ישראל צפונה.

עם זאת, למרות מזג האוויר ההפכפך, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' קרא לעם ישראל לצאת ולטייל: "המועצות האזוריות משקיעות משאבים רבים בפיתוח ושמירה על אתרי התיירות לאורך כל השנה, להנאת הכלל. המשיכו לטייל וליהנות מנופי ארצנו. הימנעו מלקטוף תוצרת חקלאית ושימרו על הניקיון".

קריסת סוכה במצפה אביב (צילום: דורין חייט)
קריסת סוכה במצפה אביב | צילום: דורין חייט

סכנת שיטפונות - והיערכות לקראת המשך הגעת המטיילים

אזורים נרחבים מישראל מכוסים עם גשם, ברקים ורעמים – והמצב המסוכן נמשך, לצד מזג אוויר שרבי בשכבות הנמוכות של האטמוספירה. בשל כך, מזג האוויר מאוד מתעתע את רוב תושבי ישראל שעדיין מסתובבים עם חולצות קצרות ונתקלים בגשם ובברקים מסוכנים.

סכנת השיטפונות נמשכת, במיוחד בנחלי המזרח: הסופה צפויה להימשך לתוך הלילה, הגשם יימשך כנראה גם מחר ונראה שלקראת סוף השבוע מזג האוויר יהיה יותר סביר ויציב.

נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, קיים היום הערכת מצב מיוחדת נוכח מזג האוויר השרבי וההפכפך וריבוי האירועים בשטחים פתוחים ויערות – בהם מספר מוקדי שרפה. שמחי ובכירים דנו בהיערכות לקראת תנועת המטיילים הצפויה.

הדיון התקיים בחפ"ק שהוקם בעין א סהלה שבאזור נחל עירון, שם פרצו להבות והושגה שליטה לאחר ש-8 צוותי כיבוי ו-6 מטוסי כיבוי פעלו באזור. 5 בתי מגורים פונו מחשש שיעלו באש. שרפה נוספת פרצה באזור מבוא דותן וקודם לכן השתוללה אש בשטח חקלאי סמוך לביתר עילית: האש התפשטה לשתי סוכות ביישוב וצוות כיבוי פלסטיני סייע למאמצי הכיבוי.

בכבאות והצלה לישראל ביקשו לשוב ולהזכיר לציבור המטיילים להימנע מהדלקת אש בשטחים פתוחים: "מזג האוויר השרבי המלווה ברוחות עזות מהווה פוטנציאל לשרפות ענק. בכל מקרה של שריפה או חילוץ חייגו 102 ללוחמי האש".

גיא ורון, כרמל ליבמן ומיכל צ'ין השתתפו בהכנת הידיעה.