קורבן נוסף למחלת השפעת: תינוקת בת שנה וחצי מתה אתמול (רביעי) כתוצאה ממחלת השפעת - כך נמסר הערב מבית החולים קפלן. מדובר בישראלית הרביעית שהלכה לעולמה בחורף הנוכחי כתוצאה משפעת - והעשירית מתחילת השנה. עשרות ישראלים מאושפזים בבתי החולים במצב קשה - כמאה מתחילת השנה - בצל הירידה בשיעור הישראלים המתחסנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"תינוקת כבת שנה וחצי הגיעה לבית החולים במצב אנוש תוך כדי החייאה שהחלה במרפאה בקהילה", נמסר מבית החולים. "הרופאים בחדר המיון נאבקו על חייה וביצעו תהליך החייאה ממושך. לצערנו הם נאלצו לקבוע את מותה. בבדיקת דם נמצא כי היא היתה חולה בשפעת. אנו משתתפים בצערה של המשפחה".

אתמול נקבע מותו של הלל דחבש בן ה-19 מירושלים כתוצאה מהשפעת. יום קודם לכן אדם בשנות ה-50 לחייו נפטר בבית החולים אסותא באשדוד ומוקדם יותר העונה נערה בת 14 עם מחלות רקע מתה כתוצאה מסיבוכי המחלה.

חולה בבידוד: "מתחרטת שלא התחסנתי"

הציבור הישראלי הסתער היום על החיסונים – ישראלים שמעולם לא התחסנו נגד שפעת או כאלו שלא תכננו להתחסן השנה, אבל הדיווחים על החולים הרבים והתמותה עשו את שלהם. על פי נתוני קופות החולים, מספר המתחסנים היום היה גבוה פי 2-3 משלשום ואפילו יותר: רבים מהמתחסנים הם ילדים שלא חוסנו עד כה, למרות שהם נחשבים לקבוצת סיכון.

אחד המתחסנים, שלומי יודקביץ' שבא עם משפחתו, הסביר שהגיע "בגלל החדשות – זה משנה תודעה. הדיווחים גורמים לקום ולעשות את זה יותר מהר". אוראל, בת שש וחצי, אמרה: "באנו בגלל חיסון לשפעת, כי כמה אנשים נהרגו בגלל זה".

מירב סוויסה מאושפזת כבר שלושה ימים בבית החולים ברזילי באשקלון לאחר שנדבקה בשפעת: היא מדבקת עד כדי כך שגם הרופא שמטפל בה התראיין עם מסכת פנים. "לא יצא לי להתחסן. אמרתי 'היום, מחר' ובסוף חטפתי את השפעת בצורה מאוד מאוד קשה. אני מתחרטת שלא התחסנתי".

הלל דחבש ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
הלל דחבש ז"ל. מת מסיבוכי שפעת | צילום: באדיבות המשפחה

אחרי מקרי המוות: עלייה במספר המתחסנים לשפעת

לא מתחסנים לשפעת? "בסוף משלמים את המחיר"

בקופות החולים מדווחים על עלייה ניכרת בכמות המתחסנים. בקופת החולים "כללית", שבה התחסנו כ-900 אלף איש מתחילת החורף (נובמבר), מדווחים כי חלה היום התעוררות משמעותית ופניות רבות של אנשים שביקשו להגיע אל המרפאות ולהתחסן. גם בקופות החולים "לאומית" ו"מאוחדת" העידו על זינוק במספר המתחסנים בימים האחרונים.

ב"מכבי שירותי בריאות" הודיעו בשעות הצהריים כי בהתאם לקצב הנוכחי מספר המתחסנים צפוי להגיע עד סוף היום לכ-10,000 - פי 5 ממספרם בימים האחרונים. עוד הדגישו במכבי כי הזן הפעיל השנה מסוג H1N1, המכונה שפעת החזירים, כלול בחיסון שמספק הגנה מצוינת מפני .

רוצים להתחסן ולא יודעים כיצד?

עבור חברי קופות החולים "מכבי" ניתן להתחסן בכל המרכזים הרפואיים של הקופה ללא תיאום מוקדם מראש. כתובות ושעות פעילות ניתן למצוא באפליקציה או במוקד הטלפוני 3555*.

בקופת חולים "לאומית": ניתן להתחסן בחדרי האחיות במרכזים הרפואיים ללא תיאום מראש. כתובות ושעות הפעילות ניתן למצוא באפליקציה או במוקד הטלפוני 507*.

בקופת חולים "כללית": ניתן להתחסן בכל המרפאות. ב"כללית" ממליצים לתאם הגעה מראש. כתובות ושעות פעילות ניתן למצוא באתר, האפליקציה או במוקד 2700*.

בקופים חולים "מאוחדת": ניתן להתחסן בכל המרכזים הרפואיים ללא תיאום מראש. ב"מאוחדת" מדגישים כי ישנם מוקדים הפועלים עד 23:00 בלילה. כתובות ושעות פעילות ניתן למצוא באפליקציה או ב-3833*.

חיסון לתינוקות בבית חולים (צילום: חן ליאופולד, פלאש 90)
חיסון, ארכיון | צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

העיכוב בחיסונים - והעלייה במספר החולים

העיכוב בהגעת החיסונים גרם לכך שפחות ישראלים מוגנים מפני המחלה, ובעיקר מפני H1N1 – הזן המוכר כשפעת החזירים, שפרץ לחיינו לפני כעשור. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הגיב אמש (שלישי) לשאלות גולשים והדגיש כי החיסון הזמין כולל את זן שפעת החזירים המסוכן וכי החיסון הוא "וירוס - מומת ובטוח לחלוטין". בר סימן טוב הוסיף וקרא לציבור: "תתחסנו".

קודם לכן אמר: "השנה המספרים קשים במיוחד – התחילה יותר מוקדם ועולה בקצב יותר מהיר, התחלואה קשה". פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הזהיר אמש בריאיון למהדורה המרכזית: "יש שנים שהזן הזה מכה יותר חזק, השנה הוא חזר בעוצמה גדולה יותר והוא הפעיל ביותר". על הזינוק במספר החולים אמר: "השנה יש הקדמה בתופעה, עונת השפעת עוד לפנינו. החיסונים הגיעו באיחור, קצב ההתחסנות היה מאוחר יותר".

בקריאה לציבור הוסיף: "אנשים צריכים ללכת לקופות החולים ולהתחסן - זו ההמלצה שלנו. עדיין לא נמצאים בשיא התחלואה, וזו עדיין הזדמנות טובה להתחסן - החיסון יכול להשפיע בזמן קצר, ולהשפיע לטובה". 

מספר המאושפזים - הגבוה בשנים האחרונות

לפי דוח משרד הבריאות, רק בשבוע שעבר התגלו עוד 53 חולים בזן של שפעת החזירים, מתוך 111 דגימות. שישה ישראלים נוספים אובחנו כחולים בזן B של השפעת – שחלק מסוגיו כלולים בחיסון. 21 איש זוהו כחולים במחלה הנשימתית RSV, שגם נגדה קיים חיסון עבור קבוצות אוכלוסיה בסיכון.

לפי נתוני משרד הבריאות, בחורף של שנת 2020-2019 נספרו 98 חולים קשים – ומתוכם תשעה נפטרו. מדובר בעלייה במקרי התחלואה הקשים: ב-2019-2018 זוהו 45 חולים קשים, שמתוכם 17 נפטרו. ב-2018-2017 חלו 77 איש באופן קשה ו-37 מתוכם מתו. כיסוי חיסוני השפעת, לפי נתוני המרכז הישראלי לבקרת מחלות, הוא 15.7% לעומת 17.2% בשנה שעברה ו-18.1% לפני שנתיים.

החיסונים הגיעו השנה לישראל באיחור של כ-6 שבועות בגלל בעיות בייצור בחו"ל, דבר שהשפיע רבות על היקף ההתחסנות. עד כה התחסנו כ-1.4 מיליון ישראלים כנגד השפעת העונתית (נכון ל-15 בדצמבר). מדובר בכ-16% מכלל אוכלוסיית ישראל, בהשוואה לכ-17% באותה תקופה אשתקד.

הנתונים מדאיגים יותר כשמדובר על קשישים, תינוקות וילדים: "הכיסוי החיסוני בקבוצת הקשישים בגילאי 65 שנים ויותר מגיע לכ-51% בהשוואה ל- 55% אשתקד, הכיסוי החיסוני של תינוקות וילדים (מגיל חצי שנה ועד 6 שנים) מגיע לכ-13% בהשוואה לכ-15% באותה תקופה אשתקד".