עלו לישראל מתוקף היותם יהודים - ואזרחותם נשללה במפתיע: אנה סלומון נולד וגדלה כל חייה בקובה. סבה היה יהודי והמשפחה התפללה בבית הכנסת בהוואנה. בשנת 2017 הגיעה לישראל כתיירת והגישה בקשה לעלייה במסגרת חוק השבות. תוך שנה קיבלה את האישור, ועלתה עם בעלה לישראל. הם קיבלו תעודת זהות כחולה – שבע שנים אחרי ששלושת אחיה של אנה עשו זאת והשתקעו בבאר שבע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אנה וחורחה התחילו להניע את החיים כאן בארץ, עד ששלושה חודשים אחר כך – תפנית בלתי צפויה טלטלה את חייהם. "באותו היום שהיינו אמורים להתחיל את האולפן, אמרו לנו שתעודות העולה מבוטלות, שאין לנו זכאות", מספרת אנה. 

מספר חודשים אחרי שקיבלו תעודת זהות, רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה למשפחה: קרתה טעות, המסמכים שלכם לא קבילים, החזירו את תעודת הזהות. "הכל היה חוקי. להודיע לי מהיום למחר שאין לי זכות להיות במדינה זה קשה לנו מאוד", אומרת אנה בצער. 

זמן קצר אחר כך, שני בני הזוג נעצרו והושמו במעצר. בד בבד, האחים של אנה, נכדים לאותו הסבא בדיוק, נשארו בישראל ולא הייתה כל בעיה עם האזרחות שלהם. אחרי לא פחות מ-52 יום במעצר, בסיועו של עורך הדין תומר ורשה, השניים שוחררו.

"גם אם משרד הפנים סבר שיש טעות, דבר שאנחנו מטילים בו ספק, היה צריך לקרוא להם לפגישה, לתת הסברים, לבקש הוכחות. בטח לא לעצור אותם לצורך גירוש בצעד חד צדדי", אומר פרקליטה של אנה, עו"ד תומר ורשה. 

בני הזוג עתרו לבית המשפט המחוזי שיהפוך את ההחלטה וייתן להם להישאר בארץ, יחד עם יתר בני משפחתם, כישראלים.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "עקב מידע מוטעה, אושרה בקשתם של בני הזוג למעמד "עולה". משכך, התבקשו בני הזוג להשיב את תעודות הזהות, דבר שסירבו לעשות. הם המשיכו לשהות בישראל ללא מעמד מוסדר, ולאחר זמן מה נעצרו בעקבות שהייה בלתי חוקית".