יונתן פולק, מראשי ארגון "אנרכיסטים נגד הגדר", נקרא להתייצב בבית המשפט כבר ב-12 ביוני השנה. מאז הוא מתחמק ונמנע מלהגיע, בטענה שהוא לא מכיר בלגיטימיות של בית המשפט הישראלי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היום (שלישי) ייערך דיון נוסף בעניינו של פולק, ממארגני התפרעויות יום השישי הקבועות בכפר קדום בשומרון, אך הוא כבר הודיע שאין בכוונתו להגיע אליו. פולק הסביר לחדשות 12 מדוע הוא מסרב להתייצב בדיון: "בין הים לנהר ישנו משטר אחד – של דמוקרטיה פגומה ומפלה נגד לא יהודים 'בתוך ישראל', ושל דיקטטורה צבאית 'בשטחים'".

פולק הוסיף: "בתי המשפט של המשטר הזה, השופטים את אזרחיו במערכת אזרחית לכאורה ונפרדת מזו, הצבאית, המשמשת נגד הנתינים הפלסטינים – דבר שלא היה קיים אפילו בדרום אפריקה של האפרטהייד – הינם אחת הזרועות היעילות של משטר זה, ואינם לגיטימיים. צו מעצר או לא, אני מסרב לקבל את סמכותם של בתי המשפט הישראלים לעסוק בניהול המשטר הזה או בדיכוי ההתנגדות לו".

נגד פולק ופעיל נוסף, קובי סניץ', מתנהלת קובלנה פלילית שהגיש ארגון "עד כאן" בטענה לתקיפת חיילי צה"ל. מדובר בהליך פלילי חריג, שבו התובע הוא אדם פרטי – ולא המדינה. פולק נקרא להופיע בבית משפט השלום בירושלים כבר לפני חצי שנה. בזמן שנמנע מלהגיע לבית המשפט, הוא נצפה בכמה הזדמנויות כשהמשיך להשתתף בהתפרעויות פלסטיניות ביהודה ושומרון, כולל בלפחות 8 תיעודים טריים מהתקופה האחרונה.

מדובר בהתפרעויות של פעילי שמאל יחד עם פלסטינים מכפר קדום, המיידים אבנים על חיילי צה"ל ומבעירים צמיגים. בתמונות ובסרטים ניתן לראות את הפעילים סניץ' ופולק משתתפים בהתפרעות בצורה פעילה - מסייעים למידי האבנים וסוחבים בעצמם צמיגים להבערה.

בארגון "עד כאן" טוענים שהעבירו למשטרה את צו ההבאה של בית המשפט, אך המשטרה לא פעלה כדי לממש אותו. לאחר הדיון האחרון בעניינו של פולק, בתחילת ספטמבר האחרון, הוסיף בית המשפט לצו גם את כתובת מקום עבודתו של פולק במערכת עיתון "הארץ", אך עד כה הצו לא בוצע.

מארגון "עד כאן" נמסר: "לא ייתכן שהנאשם פולק ימשיך לשטות במשטרת ישראל ובבית המשפט. בזמן שפולק מתחמק מהמשטרה הוא ממשיך לארגן ולהוביל עימותים עם חיילי צה"ל בבקעה ובשומרון. על משטרת ישראל לעשות כל שביכולתה כדי להפסיק את ההשתוללות המסוכנת של האנרכיסטים, והיא צריכה להתחיל בכך שתבצע את הצו שהוציא בית המשפט כדי לדאוג להתייצבותו של הנאשם לדיונים בעניינו".